Peugeot 307

Opinie kierowców na temat 307 wskazują, że warto wybrać egzemplarz z ostatnich lat produkcji. Sprawdźmy, czy używany Peugeot 307 jest jeszcze propozycją godną rozważenia.

Oferowany w latach 2001-2008 Peugeot 307 był następcą udanego i lubianego modelu 306. Przyjęcie Peugeota 307 było ciepłe. Efektownie stylizowany, przestronny i wygodny samochód sięgnął nawet po tytuł Car of the Year 2002. Dość szybko okazało się niestety, że pierwsze egzemplarze są niedopracowane. Najniebezpieczniejsza była możliwość zwarcia w pompie ABS-u, która potrafiła doprowadzić do pożaru samochodu. Kupując używanego Peugeota 307 trzeba więc koniecznie sprawdzić, czy pompa została wymieniona w ramach akcji serwisowej. Jeżeli nie – wymienić ją na nowszą. Źródłem problemów był też układ elektrycznego wspomagania kierownicy. Najlepszym wyborem będzie Peugeot 307 wyprodukowany po modernizacji przeprowadzonej w 2005 r. Wprowadzono wówczas m.in. nową instalację elektryczną z magistralą CAN. Nie rozwiązuje ona definitywnie problemów z elektroniką, która wciąż potrafi zgłaszać nieistniejące błędy, jednak trwałość całego układu uległa wyraźnej poprawie.

Peugeot 307 25
Na rynku wtórnym najłatwiej znaleźć Peugeota 307 z 5-drzwiowym nadwoziem lub w wersji kombi. 3-drzwiowy hatchback pojawia się rzadko. Z kolei coupe-cabrio trochę więcej kosztuje (8-20 tys. zł).

Jeśli odłożyć na bok kłopotliwą elektronikę, Peugeot 307 do tej pory pozostaje ciekawą propozycją na rynku wtórnym. Głównie z jednego powodu – bardzo przestronnej odmiany kombi (SW), opcjonalnie wyposażaną w trzeci rząd siedzeń, co jest ewenementem w tej klasie aut. Podobne rozwiązanie zastosowano u następcy – Peugeocie 308 I. Jednakże i hatchbacki pozytywnie zaskakują ilością miejsca w środku, nie sposób też narzekać na oferowane wyposażenie i trwałość jednostek napędowych. Poza nimi oferował kabrioleta ze sztywnym dachem (CC), a na niektórych pozaeuropejskich rynkach także sedana. Za jakimi 307 najlepiej rozglądać się po 20 latach od debiutu? Poznajmy opinie właścicieli używanych Peugeotów 307.

Peugeot 307
Poliftowy Peugeot 307 z przodu do złudzenia przypomina swojego następcę – 308 I. Modernizacja korzystnie wpłynęła na ogólną trwałość tego modelu.

Używany Peugeot 307 – wnętrze

Deski rozdzielcze samochodów z początku lat dwutysięcznych z jednej strony wyróżnia spokojna, wręcz nudna stylizacja, z drugiej są one naprawdę czytelne i ergonomiczne. Niektóre z patentów, jak choćby manetki obsługi tempomatów, stosowane są we francuskich samochodach do dzisiaj. W 307 ciekawostkę stanowią elementy dekoracyjne (panel konsoli środkowej i obwódki nawiewów), lakierowane w zależności od wersji na srebrno lub z okleinami imitującymi drewno. Bazowy wariant otrzymał na wyposażeniu 6 poduszek powietrznych, elektryczne sterowane szyby przednie, wspomaganie kierownicy i system ABS. Na liście bogatszych można było znaleźć m.in. panoramiczny dach, podgrzewane fotele czy skórzaną tapicerkę.

Za Peugeotem 307 przemawia bardzo obszerne wnętrze – to jeden z najbardziej przestronnych kompaktów z zapewnianym przez duże drzwi dostępem do kabiny. Pod tym względem szczególnie bryluje wersja kombi z wydłużonym o 10 cm rozstawem osi. Ma ona też zdecydowanie bardziej rodzinny charakter, bowiem w drugim rzędzie umieszczono trzy osobne fotele, podczas gdy w hatchbackach uświadczymy tradycyjną kanapę. Ok. 1,5 m wysokości kompaktowego Peugeota pozytywnie rzutuje na ilość miejsca na głowy, niezależnie od zajmowanego miejsca. Z jednym wyjątkiem: dwóch dodatkowych miejsc w bagażniku 307 SW, ponieważ opcjonalnie homologowano go na 7 osób. W takiej konfiguracji przestrzeń bagażowa praktycznie nie istnieje, natomiast po wyjęciu „awaryjnych” miejsc rośnie już do pokaźnych 575 l. Hatchbacki zabiorą na pokład 350 l, z kolej kabriolet, w zależności od położenia dachu, od 204 do 350 l pakunków.

Używany Peugeot 307 – silniki

Paletę silników tworzyły benzynowe jednostki 1.4 (75 i 88 KM), 1.6 (109 KM) i 2.0 (136, 140 i 177 KM). Są właściwie bezawaryjne – w grę wchodzą zwykle tylko usterki cewek zapłonowych czy nadmierne spalanie oleju. Silniki dobrze znoszą obecność instalacji LPG, więc jej montaż może być ciekawą alternatywą dla diesla. Francuskie samochody słyną z udanych diesli. W modelu 307 do wyboru były jednostki 1.4 HDi (68 KM), 1.6 HDi (90 i 109 KM) i 2.0 HDi (90, 107 i 136 KM). Rynkowym przebojem jest 90-konna wersja 1.6 HDi, która nie posiada dwumasowego koła zamachowego, turbosprężarki o zmiennej geometrii oraz filtra DPF – pojawiające się na rynku wtórnym egzemplarze szybko znajdują nowego właściciela. Kto chciałby kupić Peugeota 307 z innym dieslem pozbawionym filtra cząstek stałych, powinien szukać wśród aut z początku produkcji – z naciskiem na wersję 1.4 HDi i 90-konne 2.0 HDi, do których nie montowano FAP. Sam filtr jest trwały, jednak wymaga uzupełniania dodatku Eolys, który wspomaga wypalanie nagromadzonej sadzy. Operacja pochłania ok. 200 zł i musi być powtarzana co niecałe 40 tys. km. W dieslach 1.4/1.6 HDi dochodzą do tego tracące szczelność podkładki pod wtryskiwaczami, a w drugim z nich także zacierająca się z powodu zbyt słabego smarowania turbosprężarka. Przy jej wymianie należy zamontować także nowy przewód doprowadzający olej.

Używany Peugeot 307 - silnik
Optymalnym wyborem dla osób, które pokonują rocznie niecałe 15 tys. km będą benzynowe silniki 1.6 lub 2.0 – trwałe i kulturalnie pracujące. Dobrze współpracują z gazem.
Peugeot 307 silnik
Znane z wielu modeli PSA turbodiesle 1.6 HDi trafiły do Peugeota 307 w 2004 roku. Starsze odmiany tych silników nie są do końca bezawaryjne.

Używany Peugeot 307 – opinie użytkowników

 Zalety 

„Wygodny, niedrogi w utrzymaniu i naprawach. Bardzo praktyczna część bagażowa kombi”

„Silnik jest praktycznie bezawaryjny po 270 tysiącach, bez wycieków – jeżdżę wciąż na pełnym syntetyku, bez żadnych kłopotów z turbiną”

„Największe zalety tego samochodu to ekonomia silnika HDi, pakowność i nowoczesny, niestarzejący się póki co design, zwłaszcza wnętrze robi wrażenie auta z wyższej półki”

„Auto zaskakuje pozytywnie. Przede wszystkim jest to zasługa silnika, który zapewnia komfort i fajne odczucia jak na diesla”

 Wady 

„Przy silnikach diesla trzeba zwrócić uwagę na filtr cząstek stałych, a poza tym cieszyć się jazdą. W kombi tylna klapa rdzewieje”

„Układ elektryczny: włączenie świateł pozycyjnych powodowało włączenie klaksonu”

„Słabe zawieszenie jak na polskie drogi, bardzo duża awaryjność instalacji elektrycznej”

„Przez cały okres użytkowania walczyłem z parującymi szybami i niezbyt przyjemnym zapachem z klimy. Mimo corocznej wymiany filtrów, ozonowania wnętrza, suszenia”

Używany Peugeot 307 – awaryjność, typowe usterki

Jedną z irytujących przypadłości są wyświetlacze komputera pokładowego, które przy wysokich temperaturach przestają poprawnie działać. Praktyka pokazuje, że poza wymianą ekranu nie można z tym nic zrobić. Pękające przewody zasilania zamka tylnej klapy mogą uniemożliwić dostęp do bagażnika. Do typowych usterek należy przełącznik wielofunkcyjny – ulega zużyciu, czego efektem są problemy z włączaniem kierunkowskazów i klaksonu. Pozostaje wymiana elementu lub jego naprawa. Szczegółowe poradniki dotyczące usprawnienia przełącznika można znaleźć na forach dyskusyjnych miłośników modelu. Newralgicznym punktem układu napędowego okazują się… linki odpowiadające za wybieranie biegów. Rozciągają się, czego efektem jest tracenie precyzji przez lewarek. Jeżeli do ich wnętrza przeniknie woda, możliwe jest też przymarznięcie linki do pancerza, które uniemożliwi włączenie biegu. Kupując nowe linki, trzeba sprawdzić po numerze VIN czy będą pasowały do konkretnego auta. Do powtarzających się usterek zaliczane są także często przepalające się żarówki, zacinające się zamki i krzywiące tarcze hamulcowe. Karoseria została dobrze zabezpieczona przed korozją, a zawieszenie nieźle znosi jazdę po polskich drogach – nawet jeżeli ulegnie awarii, naprawa podwozia złożonego z kolumn McPhersona i klasycznej belki skrętnej jest tania i prosta. Kolejnym atutem jest dobre zaopatrzenie modelu w części zamienne – nie brakuje używanych podzespołów i markowych zamienników. Ich ceny są umiarkowane.

Używany Peugeot 307 - przelacznik
Peugeot od lat stosuje charakterystyczne manetki tempomatu – jedni kierowcy je chwalą, inni wręcz przeciwnie. Znajdujący się nad nimi włącznik kierunkowskazów jest jednym ze słabszych podzespołów Peugeota 307 – często zawodzi.

Używany Peugeot 307 – gdzie jest nr VIN?

Numer VIN znajduje się na przegrodzie czołowej z prawej strony, pod warstwą osłony. Odczytamy go również z tabliczki na wzmocnieniu bocznym prawym w pobliżu gniazda osadzenia prawego amortyzatora.

Peugeot 307 numer VIN

Używany Peugeot 307 – sytuacja rynkowa

Jeżdżącego Peugeota 307 można kupić za 3-4 tys. zł. Nie należy jednak za dużo oczekiwać od takiego auta – zarówno w kwestii stanu technicznego, jak i wyposażenia czy estetyki. Za ładny egzemplarz (lub poliftowy) trzeba zapłacić przynajmniej dwukrotnie więcej. 9-14 tys. zł pozwala na zakup ładnie utrzymanego i dobrze wyposażonego samochodu z mocniejszym silnikiem – w tym z udanymi dieslami 1.6 HDi oraz 2.0 HDi. Powyżej 15 tys. zł wystawiane są samochody z ostatnich roczników, kabriolety i auta z 177-konnymi silnikami benzynowymi (namiastki hot hatchy). Benzynowe odmiany stanowią zresztą większość ogłoszeń. Co ciekawe, pośród wersji nadwoziowych przeważają… kombi.

Używany Peugeot 307 – podsumowanie

Po latach mechanicy doskonale znają już słabe strony Peugeota 307 i potrafią się z nimi uporać za rozsądne pieniądze. To dobra wiadomość, gdyż kupując to auto nie należy nastawiać się na całkowicie bezproblemową eksploatację. Spektrum możliwych problemów jest znaczne, jednak defekty, które unieruchamiałyby samochód należą do rzadkości. Naszym typem Peugeot 307 SW z benzynowym silnikiem 1.6 lub 2.0 bądź dieslem 2.0 HDi.

Polecamy uwadze materiały o innych używanych Peugeotach:

Używany Peugeot 308 I (2007-2013) – opinie użytkowników

Używany Peugeot 407 (2004-2010) – opinie użytkowników

Peugeot 307

Peugeot 307 – wymiary, pojemność bagażnika
Dł./szer./wys.420-443/173-176/142-154 cm
Rozstaw osi261-271 cm
Pojemność bagażnikahtb 350-1220 l, kmb 575-1735 l, CC 204-350 l
Peugeot 307 – wymiary, pojemność bagażnika (silniki benzynowe)
Silnik1.4 8V1.4 16V1.6 16V2.0 16V2.0 16V2.0 16V
Pojemność1360 cm³1360 cm³1587 cm³1997 cm³1997 cm³1997 cm³
Paliwobenz.benz.benz.benz.benz.benz.
Maks. moc75 KM88 KM110 KM136 KM140 KM177 KM
Maks. moment120 Nm133 Nm147 Nm190 Nm200 Nm202 Nm
Przyspieszenie 0-100 km/h15,7 s12,8 s11,6 s9,8 s8,9 s8,2 s
Prędkość maks.167 km/h172 km/h190 km/h205 km/h205 km/h220 km/h
Śr. zużycie paliwa6,7 l/100 km6,5 l/100 km7,4 l/100 km7,9 l/100 km7,7 l/100 km8,4 l/100 km
Peugeot 307 – wymiary, pojemność bagażnika (silniki Diesla)
Silnik1.4 HDi1.6 HDi1.6 HDi2.0 HDi2.0 HDi2.0 HDi
Pojemność1398 cm³1560 cm³1560 cm³1997 cm³1997 cm³1997 cm³
Paliwoturbodieselturbodieselturbodieselturbodieselturbodieselturbodiesel
Maks. moc68 KM90 KM109 KM90 KM107 KM136 KM
Maks. moment160 Nm215 Nm240 Nm205 Nm250 Nm320 Nm
Przyspieszenie 0-100 km/h17,1 s12,5 s11,2 s13,6 s12,7 s9,8 s
Prędkość maks.160 km/h179 km/h188 km/h179 km/h188 km/h202 km/h
Śr. zużycie paliwa4,6 l/100 km4,9 l/100 km4,8 l/100 km5,2 l/100 km5,2 l/100 km5,6 l/100 km

Używany Peugeot 307 – galeria

6 KOMENTARZE

  1. Przede wszystkim peugeot 307 nie posiada belki skrętnej tylko zwykłą sztywną belkę( oś) z resorami sprężynowymi. Zamek bagażnika nie posiada żadnych linek, tylko zwykły elektrozamek z krzyciskiem w klapie( psują się czasami mikrostyki.Co do przełączników zespolonych to nie naprawia się ich, tylko wymienia rozbieralny element( światła, wycieraczki, tempomat) – wszystko daje się odłączyć i wymienić tylko popsutą manetkę. Żarówki wcale się nie palą częściej niż w innych autach a jeśli tak jest należy sprawdzić alternator i układ prostowniczy. Silniki 2.0, 2.0hdi i 1.6 HDi nie do zabicia o ile dba się o ważne szczegóły eksploatacji. W HDI warto szukać jednostek 90- konnych. Brak DPF i dwumasy a proste mapowanie zmienia bez problemu w 136 konne i więcej. Warto kupować jednostki 8-zaworowe, są oszczędniejsze i w razie awarii zawsze połowa mniej roboty i kosztów. Wielką zaletą tych aut to antykorozyjne zabezpieczenie i konstrukcja ( ocynk, alu i tworzywo)

    • Mylisz pojęcia – 307 ma z tyłu belkę skrętną. A sztywną oś o której piszesz to ma VW caddy. Polecam zerknąć pod spód obu aut.

      • Sami „fachofcy”. Najpierw dowiedz się co to jest belka „skrętna” i co to jest „resor” sprężynowy zanim skrytykujesz kogoś. Wiem, że piszę to 2 lata po fakcie ale znam auta PSA od lat i nie zniosę siania herezji. BTW czy ktoś z Was wie, że tzw.. belka skrętna której nazwa wcale nie pochodzi od tego, że skręca (chociaż niektóre w pewnym stopniu to potrafiły) nie jest pomysłem francuskim a amerykańskim?? Pozdrawiam.

  2. Elektryka to zmora tych modeli normalnie tragedia ciągle coś przewody grubości włosa ciągle się łamią i robią zwarcie. A elektryk dużoooo kosztuję. Za samą diagnoze woła tysiaka he he

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj