UżywaneOpinieUżywany Ford Mondeo III (2000-2007) - opinie, dane techniczne, typowe usterki

Używany Ford Mondeo III (2000-2007) – opinie, dane techniczne, typowe usterki

Mondeo Mk3 w zastraszającym tempie znikają z rynku wtórnego. Jakich egzemplarzy szukać, by jeszcze posłużyły przez kilka lat? Oto opinie o używanym Fordzie Mondeo III.

Czy tego chcemy czy nie, Ford Mondeo Mk3 wszedł już do grona rynkowych 20-latków. Właśnie tyle minęło od jego premiery, ale specjalnie tego po nim nie widać. Auto do tej pory imponuje wymiarami (4,7-4,8 m długości i 275 cm rozstawu osi) i między innymi dlatego dysponuje naprawdę pokaźnymi bagażnikami (500 l w liftbacku i sedanie oraz 540 l w kombi). Przez 7 lat Mondeo III doczekało się dwóch liftingów lekko odświeżających leciwą konstrukcję od strony wizualnej i stopniowo wprowadzających zmiany w gamie silnikowej. Do najważniejszych należy debiut nowoczesnych turbodiesli z układem common rail (TDCi), które miały stanowić nową jakość na tle przestarzałych wersji TDDi. Zamiast tego pociągnęły reputację tego modelu na samo dno i „zaszufladkowały” Mondeo Mk3 jako samochód wyjątkowo awaryjny. Mało pozytywna opinia wynikała również ze słabego zabezpieczenia antykorozyjnego, przez co rdza nie tylko szpeciła nadwozie, ale i utrudniała wszelkie manewry podczas serwisowania zawieszenia. Na te wszystkie dolegliwości potencjalni klienci być może zwracali uwagę, gdy samochód kosztował kosztował więcej niż kilkanaście tys. zł. Teraz, gdy można go kupić za dwie-trzy pensje, liczy się to, by przez jakiś czas pojeździł w miarę bezawaryjnie, dlatego na Mondeo III wciąż jest popyt, pod warunkiem, że jest ono względnie doinwestowane.

FORD Mondeo III ST220 3.0 V6 24V 226KM 6MT WU25636 11-2003
Forda Mondeo ST220 (226 KM) można było zamówić we wszystkich wariantach nadwozia. Dobrze utrzymane samochody niebawem staną się youngtimerami. Kosztują ok. 14-16 tys. zł.

Problem z tą generacją Mondeo polega na tym, że niewiele osób podejmowało się drogich napraw/regeneracji z uwagi na znikomą wartość tego modelu na rynku wtórnym. Dlatego, jeśli mamy ograniczony budżet, kupmy nawet samochód do naprawy, ale nie bójmy się ostro negocjować ceny: przepłacenie za skrajnie „zajeżdżony” samochód to najgorsze, co może nas spotkać. Jakich Mondeo III najlepiej szukać, tj. czy jak najmłodszych, czy benzynowych/wysokoprężnych, dobrze lub gorzej wyposażonych? Odpowiedzi w dalszej części artykułu.

FORD Mondeo III FL Ghia 1.8SCi 130KM 6MT WU45539 10-2006
Pas przedni Mondeo Mk3 nie ulegał większym zmianom przez cały okres produkcji. Modernizacje najłatwiej rozpoznać po tylnych lampach: im nowsze auto, tym ma więcej „białej” powierzchni kloszy.

Używany Ford Mondeo III – wnętrze

Uporządkowane wnętrze Mondeo w dzisiejszych realiach może uchodzić za dosyć toporne. Na przestrzeni lat Ford zmieniał głównie wygląd konsoli środkowej i uzależniał kolorystykę wnętrza od wersji wyposażeniowej. Najlepiej prezentują się deski rozdzielczej odmian Ghia – z drewnopodobnymi okleinami i beżową tapicerką. Jakość tworzyw, w tym tych estetycznych, jest całkiem niezła, co nie znaczy że po kilkunastu latach nie będzie na nich widać śladów eksploatacji. Właściciele zazwyczaj bogato konfigurowali swoje Mondeo, dbając o obecność m.in. automatycznej klimatyzacji, podgrzewanych foteli, skórzanej tapicerki oraz przydatnego, często spotykanego w Fordach patentu w postaci podgrzewanej przedniej szyby. Samochody z tamtych lat cechują się znacznym przeszkleniem nadwozia, stąd widoczność w Mondeo stoi na wysokim poziomie.

Ford Mondeo III 31
Deski rozdzielcze bazowych odmian nie zachęcają, ale i również nie dają większych powodów do narzekań. Jak na tyle lat „trzymają się” solidnie.

Mondeo Mk3 niegdyś brylowało w kategoriach dotyczących przestronności wnętrza i pojemności bagażnika. W tym długim aucie czterej dorośli pasażerowie poczują się naprawdę swobodnie. Jak to bywa w samochodach klasy średniej (i nie tylko), przez środek podłogi między fotelami a kanapą biegnie wysoki tunel zabierający miejsce na nogi dla piątego pasażera. Ford jest przy tym stosunkowo niski, w związku z czym nisko umieszczono również miejsca do siedzenia, a przez to mało komu brakuje miejsca na głowy. Bagażniki z pewnością nie zostaną mistrzami ustawności, gdyż nawet w kombi pakowność ograniczają wnikające do środka nadkola. Otwory załadunkowe, przynajmniej jeśli mówić o liftbacku i kombi, mają optymalną szerokość. Pojemności – zadowalające (minimum 500 l).

Używany Ford Mondeo III – silniki

Krążąca tu i ówdzie negatywna opinia o turbodieslach przyczyniła się do spadku ich populacji w ogłoszeniach, stąd łatwiej kupić benzynowego Forda. W Mondeo III montowano wyłącznie jednostki wolnossące. Warianty 4-cylindrowe mają pojemność 1.8 (110/125 KM) oraz 2.0 (145 KM), w 2003 r. do oferty dodano jedyny silnik benzynowy z bezpośrednim wtryskiem paliwa1.8 SCi (130 KM). Ford z powodzeniem oferował kilka odmian V6: 2.5 (170 KM) i 3.0 (204 KM) z mocą zwiększoną do 226 KM w Mondeo ST220. Biorąc pod uwagę turbodiesle, jesteśmy niemal skazani na autorskie konstrukcje 2-litrowe. Starsze wersje otrzymały zasilanie pompą rotacyjną (TDDi: 90/115 KM), nowsze zaś (od 2002 r.) – układ common rail (TDCi: 90/115/130 KM). W 2004 r. gamę uzupełnił topowy turbodiesel 2.2 TDCi o mocy 155 KM. W tak wiekowym aucie jak Mondeo III skrzynie automatyczne stanowiły rzadkość: łączone były wyłącznie z 2.0 TDCi 115/130 KM oraz benzynowymi 2.0/2.5. Wszystkie jednostki napędowe otrzymały rozrząd sterowany łańcuchem.

FORD Mondeo III Kombi Wolf 2.0TDCi 115KM 6MT WU32714 10-2004
Nazwa nie powinna mylić. 2.0 TDCi z Mondeo III to zupełnie inne konstrukcje niż silniki o takim samym oznaczeniu z Mondeo IV. Do nowszego modelu Ford „pożyczał” już francuskie jednostki znane jako 2.0 HDi.

Używany Ford Mondeo III – wnętrze

 Zalety 

„Dobra wentylacja wnętrza. Problem z parującymi szybami w zasadzie nie występuje”

„Optymalnie zestopniowana skrzynia biegów. W dodatku precyzyjna i bezawaryjna”

„Zawieszenie dobrze tłumi nierówności. Serwisowanie nie nadwyręża portfela”

„Bardzo dużo miejsca na nogi i głowy. W kombi – imponujące możliwości przewozowe”

 Wady 

„1.8 to zdecydowanie za słaby silnik do tak wielkiego auta. Pod obciążeniem ledwo daje radę jechać”

„Non stop coś się psuje. Wycieraczka, klima, reflektor, jakiś wyciek. Trzeba mieć do niego cierpliwość”

„Za regenerację układu CR w 2.0 TDCi zapłaciłem 4 tys. zł. Prawie tyle, co za całe Mondeo”

„Korozja wręcz sieje spustoszenie. W moim egzemplarzu nie opłaca się z nią walczyć”

Używany Ford Mondeo III – awaryjność, typowe usterki

Popularny niegdyś silnik 2.0 TDCi otrzymał wadliwą pompę wtryskową. Materiał, z którego została wykonana, wskutek wzajemnego kontaktu poszczególnych części łuszczył się, a powstałe w ten sposób opiłki trafiały do wtryskiwaczy, niszcząc je. Doprowadzenie układu wtryskowego do porządku powinno obejmować nie tylko nowe wtryski, ale i felerną pompę – koszt wynosi ok. 5 tys. zł. Poza tym kłopoty w nich sprawiają zawory EGR, turbosprężarki i dwumasowe koła zamachowe, z czego dwa ostatnie bardziej z racji wyczerpania eksploatacyjnego (mogą wymagać wymiany również w 2.0 TDDi). W benzynowych Fordach problem tyczą się głównie układu dolotowego: zbiera się nagar w 1.8 SCi czy też „pada” system zmiennej długości kolektora (2.5 V6). Oprócz tego psują się alternatory oraz rozruszniki, z silników w poważnym stopniu wycieka olej. Zawieszenie uchodzi za trwałe (kolumny McPhersona z przodu, konstrukcja wielowahaczowa z tyłu), a ewentualne wydatki generuje wysoki stopień skorodowania jego elementów. W Mondeo nagminnie rdzewieje cała karoseria, i w wielu samochodach nie ma już wymiaru wyłącznie powierzchownego. Warto dokładnie to sprawdzić przed zakupem.

FORD Mondeo III Kombi 3.0 V6 24V 204KM 6MT WU34108 12-2004
Typowy problem w Mondeo Mk3 – zacinający się zamek otwierania maski, umieszczony pod odchylanym logo.
Podnośnik - FORD Mondeo III 2.0TDDi 2001r.
Korozja – zaraz po 2.0 TDCi to największy wróg Mondeo III. Do tej pory zdołała już wyeliminować wiele aut z ruchu drogowego.

Używany Ford Mondeo III – gdzie jest nr VIN?

Numer VIN odczytamy z środkowej części przegrody czołowej (fot.) lub z tabliczki zainstalowanej w słupku środkowym prawym (przy fotelu pasażera).

Ford Mondeo III 30

Używany Ford Mondeo III – sytuacja rynkowa

Nie jest dobrze: ponad połowa wystawionych Fordów ma wpisany stan techniczny jako „uszkodzony”, a nawet te bezwypadkowe nie napawają optymizmem, przynajmniej jeśli rozpatrujemy auta za 2-5 tys. zł. W okolicach 5-8 tys. zł być może uda się znaleźć przyzwoite i niespecjalnie skorodowane Mondeo, które posłuży przez kilka najbliższych lat. W górnej granicy budżetu (9-14 tys. zł) przeważają auta po ostatnim lifcie z silnikami benzynowymi. Za więcej wystawiane są już tylko wersje ST220. Co ok. trzeci Ford posiada pod maską silnik wysokoprężny. Największą popularnością cieszą się Mondeo kombi.

Używany Ford Mondeo III – podsumowanie

Benzynowe Mondeo III z jak najmłodszych roczników wcale nie musi oznaczać ryzykownego wyboru, pod warunkiem akceptacji sporego zapotrzebowania na paliwo i niskiej tolerancji LPG. Turbodiesla najlepiej kupić po remoncie, chyba że „do zrobienia”, za wyjątkowo atrakcyjną cenę (o ile samochód doszczętnie nie skorodował). Tak czy inaczej, na rynku wtórnym nie ma tak wielu pojemnych dobrze wyposażonych samochodów za tak niewielkie pieniądze. Mondeo III powinni sobie jednak odpuścić osoby oczekujące przewidywalnej eksploatacji albo niedrogiego serwisowania.

Przeczytaj także opinie o innych używanych Fordach:

Używany Ford Ka II (2008-2016) – opinie użytkowników

Używany Ford Fiesta VII (2008-2017) – opinie użytkowników

Używany Ford Fusion (2002-2012) – opinie użytkowników

Używany Ford Focus III (2010-2018) – opinie użytkowników

Używany Ford Mondeo IV (2007-2014) – opinie użytkowników

Używany Ford C-Max II (2010-2019) – opinie użytkowników

Używany Ford S-Max I (2006-2015) – opinie użytkowników

Używany Ford Galaxy II (2006-2015) – opinie użytkowników

Używany Ford Kuga I (2008-2012) – opinie użytkowników

FORD Mondeo III FL Sedan 3.0 V6 24V 204KM 6MT WU39122 11-2005

Ford Mondeo III – wymiary, pojemność bagażnika
Dł./szer./wys. 476-483/181/146-151 cm
Rozstaw osi 275 cm
Pojemność bagażnika sed 500 l, kmb 540-1700 l, ltb 500-1370 l
Ford Mondeo III – dane techniczne, osiągi, spalanie (wybrane silniki benzynowe)
Silnik 1.8 1.8 SCi 2.0 2.5 V6 3.0 V6 (ST220)
Pojemność 1798 cm³ 1798 cm³ 1999 cm³ 2495 cm³ 2967 cm³
Paliwo benz. benz. benz. benz. benz.
Maks. moc 110 KM 130 KM 145 KM 170 KM 226 KM
Maks. moment 165 Nm 175 Nm 190 Nm 220 Nm 280 Nm
Przyspieszenie 0-100 km/h 11,6 s 10,5 s 9,8 s 8,5 s 7,6 s
Prędkość maks. 193 km/h 207 km/h 215 km/h 225 km/h 250 km/h
Śr. zużycie paliwa 7,7 l/100 km 7,2 l/100 km 8,0 l/100 km 10,2 l/100 km 10,4 l/100 km
Ford Mondeo III – dane techniczne, osiągi, spalanie (wybrane silniki Diesla)
Silnik 2.0 TDDi 2.0 TDDi 2.0 TDCi 2.0 TDCi 2.2 TDCi
Pojemność 1998 cm³ 1998 cm³ 1998 cm³ 1998 cm³ 2198 cm³
Paliwo turbodiesel turbodiesel turbodiesel turbodiesel turbodiesel
Maks. moc 90 KM 116 KM 116 KM 130 KM 155 KM
Maks. moment 245 Nm 280 Nm 280 Nm 330 Nm 360 Nm
Przyspieszenie 0-100 km/h 13,1 s 10,6 s 10,8 s 9,8 s 8,9 s
Prędkość maks. 180 km/h 195 km/h 200 km/h 208 km/h 220 km/h
Śr. zużycie paliwa 5,9 l/100 km 5,9 l/100 km 5,8 l/100 km 6,0 l/100 km 6,1 l/100 km

Używany Ford Mondeo III – galeria

5 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji