UżywaneOpinieUżywany Ford Focus II (2004-2010) - opinie, dane techniczne, typowe usterki

Używany Ford Focus II (2004-2010) – opinie, dane techniczne, typowe usterki

Na rynku wtórnym obecnie „rządzi” Focus III, ale jego poprzednik wciąż pozostaje interesującą propozycją. Oto opinie o używanym Fordzie Focusie II.

Ford przyzwyczaił nas do tego, że debiut każdego wcielenia Focusa odbija się donośnym echem w motoryzacyjnym środowisku, a samochód szybko wspina się na szczyty list bestsellerów. Nie inaczej było w przypadku drugiej generacji kompaktowego modelu, który spotkał się z dużą aprobatą u przedsiębiorstw poszukujących samochodów do swoich flot. Z jednej strony to doskonała rekomendacja dla tego samochodu, bo firmy nie eksperymentują i wybierają auta pewne, do których mają zaufanie, z drugiej jednak rynek wtórny zalały masy Focusów w nieatrakcyjnych kolorach i w zubożonych wersjach. W efekcie poszukiwania ciekawego, skrojonego „pod siebie” samochodu bywają czasochłonne i pomaga nawet imponujący wybór wersji nadwoziowych, obejmujący 3- i 5-drzwiowego hatchbacka, kombi (Turnier), sedana i coupe-cabrio ze sztywnym, składanym elektrycznie dachem. To nie wszystko, bowiem Ford przygotował aż trzy wersje Focusa II nastawione na osiągi i sportowe prowadzenie – ST (226 KM), RS (305 KM) i limitowanego do 500 sztuk RS500 o mocy 350 KM (z czego do Polski trafiło ich zaledwie… 10). Co ciekawe, ten model pozostaje konstrukcyjnym „bliźniakiem” minivana o nazwie Focus C-Max, który zadebiutował o rok wcześniej. Z tej samej płyty podłogowej co Focus II korzystają natomiast kompaktowe Volvo C30/S40 II/V50 I oraz dwa pierwsze wcielenia Mazdy 3.

FORD Focus II FL 1.6 16V Ti-VCT 115KM 5MT WE2232P 08-2008 DD
Ford Focus od zawsze uchodził za samochód wyznaczający standardy w klasie pod względem precyzyjności prowadzenia. To m.in. zasługa obligatoryjnego montowania w nim rozbudowanego, wielowahaczowego zawieszenia tylnej osi. Posiada ono osobno wymienne elementy, ale tak naprawdę warto raz, a porządnie wymienić wszystkie wahacze, szczególnie że operacja nie pochłonie dużo z portfela (komplet na oś kosztuje ok. 500 zł).

W dzisiejszych czasach na używanego Focusa II wystarczy nawet jedna pensja. Mimo leciwego wieku w ogłoszeniach nadal figuruje sporo aut w skrajnie różnych stanach utrzymania. Ile wystarczy na zadbanego Focusa II, który pojeździ jeszcze kilka lat bez większych awarii? Zobaczmy, co o tym samochodzie sądzą właściciele.

FORD Focus II FL Kombi 2.0TDCi 136KM 6MT WE8514P 12-2008
Kombi to druga, zaraz po hatchbacku 5d, najpopularniejsza wersja nadwoziowa Focusa II. Wszystkie samochody mają identyczny rozstaw osi, mierzący 264 cm.

Używany Ford Focus II – wnętrze

Kokpit, podobnie jak bryła nadwozia Focusa II, pozostaje bardzo „ugrzeczniony”, przynajmniej na tle Focusa III lub nawet… Focusa I. Czy to źle? Niekoniecznie, bo dzięki temu nie ma problemu z obsługą, w całości powierzoną fizycznym przyciskom. Na przestrzeni lat deska ewoluowała w subtelnym stopniu. Przy okazji liftingu Ford przeprojektował konsolę środkową, pokrywając ją imitującym aluminium lakierem. Drobne korekty objęły także zestaw wskaźników. W tym modelu wersje wyposażeniowe regulują nie tylko liczbę dostępnych na pokładzie funkcji (co akurat jest oczywiste), ale i klasę użytych do wykończenia materiałów. Ubogie odmiany Trend i Ambiente przytłaczają ponurą kolorystyką i rażącymi brakami w wyposażeniu (brak nawet radia!), w rozchwytywanych Titanium i Ghia znajdziemy z kolei niemal wszystko, włącznie z nawigacją czy komputerem pokładowym. Na szczęście wszystkie Focusy dysponują klimatyzacją (przynajmniej ręczną), a większość także wizytówką modelu – elektrycznie podgrzewaną przednią szybą.

Jak na auto kompaktowe, Focus II imponuje szerokością: podczas gdy konkurenci zazwyczaj nie przekraczają w tym zakresie 180 cm, opisywany model dysponuje na szerokość aż 184 centymetrami. W efekcie w środku nie brakuje miejsca ani na ramiona podróżujących z przodu, ani dla trzech osób na tylnej kanapie. Przyzwoicie, choć bez rewelacji, wypada również przestrzeń na nogi i głowy. Podobnie jak w kwestii plastików kokpitu, od wersji wyposażeniowej mocno uzależniona jest trwałość tapicerek miejsc siedzących. W niektórych autach spotkamy przedni podłokietnik lub regulację odcinka lędźwiowego fotela kierowcy. Wyrazy uznania kierujemy w stronę bagażników. Już hatchbacki zabiorą na pokład 385 l, podczas gdy kombi niemal 100 l więcej. Do rzadkiego sedana wejdzie z kolei 465 l, natomiast Focus CC zmieści, w zależności od położenia dachu, od 250 do 535 l.

Używany Ford Focus II – silniki

Ford przygotował rozległą gamę silnikową obejmującą w standardowych Focusach jednostki benzynowe wyłącznie wolnossące, 4-cylindrowe, z wielopunktowym wtryskiem paliwa. W słabszych, tj. 1.4/80 KM, 1.6/101 KM i 1.6 Ti-VCT/115 KM zastosowano pasek rozrządu, w 1.8/125 KM i 2.0/145 KMłańcuch. „Ti-VCT” oznacza obecność zmiennych faz rozrządu: ten silnik trafił potem do Focusa III. Dla topowych Focusów ST i RS Ford pożyczał 5-cylindrowy silnik Volvo wyposażony w turbosprężarkę (również z paskiem rozrządu): rozwijał 226, 305 lub 350 KM, gwarantując przyspieszenie do 100 km/h w ok. 6 sekund. Odnośnie turbodiesli, skupiono się przede wszystkim na montażu udanych francuskich jednostek HDi, w nomenklaturze Forda określanych jako TDCi – 1.6 (90, 109 KM) i 2.0 (110, 136 KM). Przez krótki czas oferowano też autorski silnik 1.8 TDCi o mocy 115 KM. On, wraz z większością 90-konnych 1.6 TDCi nie występuje w połączeniu z filtrem cząstek stałych. W odróżnieniu od słabszej jednostki ma jednak dwumasowe koło zamachowe i turbosprężarkę ze zmienną geometrią (standard również w 1.6 TDCi/109 KM oraz 2.0 TDCi). 6-biegowe skrzynie ręczne otrzymywały tylko Focusy ST/RS i 2.0 TDCi, reszta – 5 biegowe. Benzynowe 1.6, 2.0 i turbodiesle 1.6/2.0 TDCi opcjonalnie można było zestawić z „automatem”: 4-/6-biegowym lub CVT.

FORD Focus II FL 1.6 16V Ti-VCT 115KM 5MT WE2232P 08-2008 DD
Mimo obecności wielopunktowego wtrysku, silniki Forda nie tolerują instalacji gazowych, wymagając częstej regulacji luzów zaworowych. Zaniedbania w tym zakresie szybko niszczą głowicę.
FORD Focus II Ghia 1.6TDCi 109KM 5MT WU36144 04-2005
Francuskie turbodiesle 1.6 TDCi mają swoje wady, ale i tak uchodzą za jedne z najlepszych silników wysokoprężnych we współczesnych autach.

Używany Ford Focus II – opinie użytkowników

 Zalety 

„Zawieszenie i układ kierowniczy to bez wątpienia największe zalety Focusa. Jazda to sama przyjemność”

„Mam dobry ogląd na sytuację wokół samochodu. Wszystko dzięki dość sporym szybom”

„Nie zaskoczył mnie żaden koszt naprawy. Do tego tanie części”

„W tak starym samochodzie podgrzewana przednia szyba to świetny i przydatny dodatek”

 Wady 

„W Focusie mam problem, by znaleźć prawidłową pozycję za kierownicą”

„Cicho jest tylko do 100 km/h. Potem coraz ciężej rozmawiać. Wygłuszałem auto na własną rękę i to dało efekt”

„W tak dobrze prowadzącym się samochodzie spodziewałem się precyzyjniejszej skrzyni biegów”

„Rdza atakuje progi i nadkola. Mój Focus miał już wymieniany błotnik”

Używany Ford Focus II – awaryjność, typowe usterki

Focusy z benzynowymi silnikami na ogół nie wymagają „doglądania”, pod warunkiem że nie zamontowano do nich instalacji gazowej. Brak hydraulicznej kompensacji skutkuje koniecznością ustawiania luzu zaworowego nawet co 30 tys. km (w autach bez LPG – co 15 tys. km), a co za tym idzie – wydawaniem na tą operację ok. 600 złotych. We wszystkich jednostkach, w tym w wysokoprężnych, mogą wystąpić wycieki oleju. Turbodiesle od PSA w zasadzie wymagają inwestycji wynikających z wyeksploatowania osprzętu: filtra DPF, koła dwumasowego, wtryskiwaczy (piezoelektrycznych od Siemensa w 1.8/2.0 TDCi nie regeneruje się, a jedynie czyści). Najgorzej pod względem trwałości wypada 1.8 TDCi, w których „dwumasę” trzeba wymieniać nawet co kilkadziesiąt tys. km. W 1.6 TDCi szczelność tracą podkładki pod wtryskiwaczami, w niektórych też dochodziło do zatarcia turbosprężarki. Poza tym w Focusach zawodzą hamulce pomocnicze (blokują się) i elektryhydrauliczne pompy wspomagania. Po tylu latach nowego właściciela najprawdopodobniej czeka remont zawieszenia, ale bez obaw – komplet wahaczy na oś kosztuje ok. 500 zł. Niewykluczone jest też zużycie łączników stabilizatora. Oglądając Focusa zwróćmy uwagę na korozję: nie tylko szpeci auto, ale i podwyższy koszty naprawy zawieszenia, uniemożliwiając sprawny demontaż jego elementów.

FORD Focus II FL 1.6 16V Ti-VCT 115KM 5MT WE2232P 08-2008 DD
W Focusie II jeszcze znajdziemy wątpliwej przydatności patent z zamykaną na kluczyk maską.

Używany Ford Focus II – gdzie jest nr VIN?

Numer VIN znajduje się na obudowie deski rozdzielczej z lewej strony (fot.) Wybito go również na podłodze obok fotela pasażera. Jest też na naklejce w słupku środkowym prawym.

Ford Focus II numer VIN

Używany Ford Focus II – sytuacja rynkowa

W budżecie 4-8 tys. zł mieszczą się przedliftowe Focusy z przebiegami 250-300 tys. km. Bliżej 10 tys. zł istnieje szansa zakupu auta mniej wyeksploatowanego lub po modernizacji. Optymalny budżet opiewa na kwotę 12-14 tys. zł. Na samochód z ostatnich roczników trzeba dopłacić kolejne kilka tys. zł. Focusy ST kosztują w granicach 25-40 tys. zł, z kolei RS-y to zupełnie inny pułap, oscylujący w okolicach 90-100 tys. zł. Przeważają benzynowe auta, sporadycznie z LPG. Najłatwiej o 5-drzwiowego hatchbacka i kombi.

Używany Ford Focus II – podsumowanie

Tak naprawdę Focus II do tej pory spełnia większość oczekiwań współczesnego odbiorcy, pragnącego samochodu bez nadmiaru kontrolującej wszystko elektroniki, a ceniącego przestronność w środku i możliwości przewozowe. Z zalewu ofert najlepiej odsiać te najtańsze i celować w samochody poliftowe z niewielkimi przebiegami lub doinwestowane. Focusa ST i RS można śmiało traktować jako youngtimera będącego lokatą kapitału.

Przeczytaj także opinie o innych używanych Fordach:

Używany Ford Focus II i Ford Focus III – którą generację wybrać?

Używany Ford Focus III (2010-2018) – opinie użytkowników

Używany Ford C-Max II (2010-2019) – opinie użytkowników

FORD Focus II Kombi Ghia 2.0TDCi 136KM 6MT WU37062 06-2005

Ford Focus II – wymiary, pojemność bagażnika
Dł./szer./wys. 434-447/184/150 cm
Rozstaw osi 264 cm
Pojemność bagażnika htb 385-1247, kmb 482-1525 l, sed 465 l, cab 250-535 l
Ford Focus II – dane techniczne, osiągi, spalanie (silniki benzynowe)
Silnik 1.4 16V 1.6 16V 1.6 Ti-VCT 1.8 16V 2.0 16V
Pojemność 1388 cm³ 1596 cm³ 1596 cm³ 1798 cm³ 1999 cm³
Paliwo benz. benz. benz. benz. benz.
Maks. moc 80 KM 101 KM 115 KM 125 KM 145 KM
Maks. moment 124 Nm 150 Nm 155 Nm 165 Nm 185 Nm
Przyspieszenie 0-100 km/h 14,1 s 11,9 s 10,8 s 10,3 s 9,2 s
Prędkość maks. 164 km/h 180 km/h 190 km/h 198 km/h 206 km/h
Śr. zużycie paliwa 6,6 l/100 km 6,7 l/100 km 6,6 l/100 km 7,0 l/100 km 7,1 l/100 km
Ford Focus II – dane techniczne, osiągi, spalanie (wersje specjalne)
Silnik 2.5 R5 (ST) 2.5 R5 (RS) 2.5 R5 (RS500)
Pojemność 2521 cm³ 2521 cm³ 2521 cm³
Paliwo benz., turbo benz., turbo benz., turbo
Maks. moc 226 KM 305 KM 350 KM
Maks. moment 320 Nm 440 Nm 460 Nm
Przyspieszenie 0-100 km/h 6,8 s 5,9 s 5,6 s
Prędkość maks. 241 km/h 263 km/h 265 km/h
Śr. zużycie paliwa 9,3 l/100 km 9,4 l/100 km 9,9 l/100 km
Ford Focus II – dane techniczne, osiągi, spalanie (silniki Diesla)
Silnik 1.6 TDCi 1.6 TDCi 1.8 TDCi 2.0 TDCi 2.0 TDCi
Pojemność 1560 cm³ 1560 cm³ 1753 cm³ 1997 cm³ 1997 cm³
Paliwo turbodiesel turbodiesel turbodiesel turbodiesel turbodiesel
Maks. moc 90 KM 109 KM 115 KM 110 KM 136 KM
Maks. moment 215 Nm 240 Nm 280 Nm 265 Nm 320 Nm
Przyspieszenie 0-100 km/h 12,7 s 10,9 s 10,8 s 11,5 s 9,3 s
Prędkość maks. 179 km/h 188 km/h 190 km/h 183 km/h 203 km/h
Śr. zużycie paliwa 4,7 l/100 km 4,8 l/100 km 5,2 l/100 km 5,8 l/100 km 5,8 l/100 km

Używany Ford Focus II – galeria

4 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji