UżywaneOpinieUżywany Fiat Sedici (2006-2014) - opinie, dane techniczne, typowe usterki

Używany Fiat Sedici (2006-2014) – opinie, dane techniczne, typowe usterki

Fiat stworzył małe auto terenowe zanim to było modne? Tak można powiedzieć o Fiacie Sedici, który powstał we współpracy z Suzuki. Przez lata zyskał sporą popularność, ale nie doczekał się kontynuacji. Jakie są opinie o Fiacie Sedici i czy warto rozważyć jego zakup?

Można go nazywać Sedici (po włosku 16 – w nawiązaniu do napędu 4×4), ale ten nieduży Fiat nie jest pełnoprawnym samochodem terenowym dla wymagających. To prawda, że ​​większość modeli jest standardowo wyposażona w napęd na cztery koła, ale ten sympatyczny crossover (obecnie, wtedy moda na takie auta dopiero raczkowała) został zaprojektowany przede wszystkim jako mały i praktyczny samochód rodzinny z pewnymi możliwościami terenowymi – idealny do pokonywania błotnistych wzniesień i zaniedbanych szutrowych ścieżek. W rzeczywistości jest to wspólny projekt z Suzuki (który swoją drogą doczekał się kontynuacji pod japońską marką) – dobrze wykonany, dość prosty i bezproblemowy. Warto poznać to auto trochę bliżej, mimo że jest raczej niedoceniane.

Fiat Sedici - tył
Fiatem w teren? Model Sedici oferuje napęd na cztery koła i przyzwoite (jak na ten segment) właściwości jezdne.

Używany Fiat Sedici – wymiary, nadwozie

Stylistyka Fiata Sedici ma dwa oblicza. Z jednej strony już trochę się zestarzała i nie prezentuje zbyt wielu walorów estetycznych, z drugiej zaś jest mocno charakterystyczna i nie do podrobienia. Zazwyczaj jednak spoglądając na Sedici mamy dziwne wrażenie, że coś tu nie pasuje. Tak, to znaczek, bowiem model ten jest o wiele bardziej rozpowszechniony jako Suzuki. Poza delikatnymi zmianami w postaci zmienionego grilla i kilku detali, Fiat Sedici praktycznie nie różni się od swojego japońskiego bliźniaka. Czy to źle? W sumie nie, bowiem to dość przyjemnie wyglądający samochód o podwyższonej sylwetce, z łagodnymi liniami i wieloma dodatkami z tworzywa sztucznego, które całościowo pasują do odrobinę surowego, terenowego charakteru. Nie rzuca się w oczy, nie zadziwia na ulicy, ale nie o to w tym modelu chodziło. Sedici miało być zwinne, praktyczne, wygodne i estetyczne – to wystarczyło, aby zadowolić większość odbiorców, głównie rodzin. Nasz bohater mierzy 4115 mm długości, 1755 mm szerokości oraz 1620 mm wysokości. Rozstaw osi to 2500 mm, a prześwit – przyzwoite 190 mm.

Fiat Sedici - przód
Nie jest specjalnie urodziwy, ale Sedici prezentuje się przyzwoicie, szczególnie w żywym kolorze. Niestety tych jest na rynku jak na lekarstwo.

Używany Fiat Sedici – wnętrze, bagażnik

Wspominany odpowiednik Fiata Sedici – Suzuki SX4 – w testach Euro NCAP uzyskał cztery gwiazdki na pięć za ochronę pasażerów oraz trzy na pięć za ochronę dzieci. Przednie i boczne poduszki powietrzne są standardem dla dwóch przednich siedzeń, z opcjonalnymi pełnowymiarowymi kurtynami powietrznymi. Przednią poduszkę powietrzną pasażera można dezaktywować, aby umożliwić przewożenie dziecka tyłem do kierunku jazdy, a tylne siedzenia mają punkty mocowania fotelików dziecięcych Isofix. ESP jest opcjonalne w wyższych wersjach wyposażenia.

Sedici ma to samo wnętrze co Suzuki SX4 i trzeba przyznać, że więcej w nim japońskiego charakteru. Czy to źle? Moim zdaniem – nie. W takim aucie i tak stylistyczne smaczki nie są najważniejsze. Liczy się ergonomia i solidność, a Sedici jest dobrze wykonane i schludnie wykończone. Jasne, jest smutno i plastikowo, ale łatwość utrzymania w czystości to dla niektórych priorytet. Prosty w obsłudze zestaw stereo w górnej części konsoli środkowej wygląda dobrze, a pokrętła klimatyzacji są intuicyjne. Jakość jest dobra dzięki przyzwoitym materiałom. Nieźle prezentuje się widoczność z siedzenia kierowcy i dodatkowo poprawia ją trójkątna szyba wokół słupka przedniej szyby.

Po podniesieniu tylnych siedzeń Sedici oferuje przyzwoitą przestrzeń bagażową o pojemności 270 litrów – podobną do Grande Punto, ale mniejszą niż takie auta jak Opel Corsa i Ford Fiesta. Jednak tylne siedzenia łatwo składają się do przodu, pozostawiając dużą przestrzeń ładunkową o pojemności 670 litrów.

Używany Fiat Sedici – silniki

Wybór silników nigdy nie był mocną stroną Suzuki, a Fiat oczywiście przejął wszystko z dobrodziejstwem inwentarza. Choć trzeba zaznaczyć, że do Sedici ostatecznie trafiło mniej silników niż do SX4. Mamy zatem silnik benzynowy 1.6 16V o mocy 107 KM, którą po 2009 roku podniesiono do 120 KM. Moment obrotowy 156 Nm dostępny jest dość wysoko, a więc do w miarę dynamicznej jazdy trzeba wkręcać jednostkę dość wysoko na obroty. Daje to jednak niezłe efekty, bowiem przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje przyzwoite 10,7 sekundy, a prędkość maksymalna to 185 km/h przy średnim spalaniu na poziomie około 6,2 l/100 km.

Fiat Sedici - silnik
Silniki w Sedici nie są zbyt dynamiczne. Zaletą jednostki benzynowej jest jej prosta i bezawaryjna konstrukcja.

Jeśli benzynowy silnik pali za wiele, można sięgnąć po jednostkę wysokoprężną 1.9 Multijet o mocy 120 KM i momencie obrotowym 280 Nm. Tutaj w połączeniu z 6-biegową skrzynią ręczną i napędem 4×4 przyspieszenie zajmuje 11,2 sekundy, prędkość maksymalna to 180 km/h, a spalanie to około 6,6 l/100 km. Nie jest to wynik, który zadowoli zwolenników ekonomicznej jazdy, ale napęd 4×4 jest wystarczającą rekompensatą. Podobnymi osiągami, ale mniejszym spalaniem, legitymuje się silnik 2.0 Multijet o mocy 135 KM i momencie obrotowym 320 Nm. Tutaj średnie zużycie paliwa spada do około 5,4 l/100 km.

Fiat Sedici - silnik
Silniki wysokoprężne są nieco oszczędniejsze, ale warto dokładnie sprawdzać ich stan również pod kątem ew. wycieków.

Używany Fiat Sedici – opinie użytkowników

 Zalety 

„Zaskakująco dobre właściwości terenowe”.

„Niespotykana w tym segmencie solidność i napęd 4×4”.

„Niezły komfort podróży”.

„Przyzwoicie wykonane i wyposażone wnętrze”.

 Wady 

„Wnętrze jest solidne, ale bardzo przeciętne stylistycznie”.

„Kultura pracy jednostki benzynowej”.

„Przeciętne wyciszenie przy wyższych prędkościach”.

„Czasami problematyczny serwis napędu 4×4”.

Suzuki SX4 - przód
Suzuki SX4 to model bliźniaczy. Podczas poszukiwań warto również sprawdzić jego ofertę.

Używany Fiat Sedici – awaryjność, typowe usterki

Czy Fiat Sedici sprawia problemy? Nie, a konkretniej nic poważnego i kosztownego. Najbardziej polecanym jest silnik benzynowy 1.6 o mocy 107 lub 120 KM. Nie jest dynamiczny, specjalnie oszczędny i kulturalny, ale nie dręczą go uciążliwe usterki i jest prosty oraz niedrogi w serwisowaniu. Jeśli ktoś woli silnik wysokoprężny musi pamiętać, że o ile są to oszczędne jednostki, tak czasami, jak to diesle, cierpią na typowe problemy, tj. układ EGR, turbina, filtr DPF. Warto podczas oględzin dokładnie sprawdzić sprzęgło, bowiem użytkownicy narzekają na jego przeciętną trwałość. W zawieszeniu z kolei dość szybko poddają się elementy metalowo-gumowe. Należy również skontrolować stan blacharki i podwozia, bowiem w początkowych modelach może się tam pojawiać rdza.

Fiat Sedici - napęd 4x4
W modelach z napędem 4×4 warto sprawdzić pracę systemu oraz stan podwozia pod kątem uszkodzeń.

Używany Fiat Sedici – gdzie jest numer VIN?

Numer VIN w Fiacie Sedici na stałym elemencie znajduje się na przegrodzie czołowej pod maską w centralnym miejscu, jak również obok zbiornika wyrównawczego po prawej stronie.

Fiat Sedici - numer VIN

Używany Fiat Sedici – sytuacja rynkowa, ceny

W dniu publikacji na serwisie OTOMOTO.pl umieszczonych było około 130 ogłoszeń dotyczących Fiata Sedici. Przykładowo model z 2009 roku z silnikiem 1.6, napędem na przednią oś i z przebiegiem 150 000 kilometrów to koszt 22 000 złotych. Za około 35 000 złotych można również znaleźć model z 2014 roku w wersji z silnikiem 1.6 oraz napędem na cztery koła i przebiegiem 140 000 kilometrów.

Używany Fiat Sedici – podsumowanie

Fiat Sedici to zaskakująco mobilne, zwinne i sprawne w terenie auto o ciekawym wyglądzie i niezłej funkcjonalności. Nie jest imponujące wizualnie, szybkie czy zaskakująco przestronne, ale to świetna alternatywa dla konwencjonalnych aut miejskich. Włosko-japońska propozycja powinna spodobać się tym, którzy muszą dojeżdżać w tereny podmiejskie, gdzie w trudnych warunkach pogodowych nawierzchnia bywa zdradliwa. Napęd 4×4 w tak małym aucie to nietypowy dodatek.

Polecamy inne nasze artykuły o używanych Fiatach i bliźniaczym Suzuki SX4:

Używane Suzuki SX4 (2006-2014) – opinie użytkowników

Używany Fiat Punto III (2005-2018) – opinie użytkowników

Używany Fiat Panda II (2003-2012) – opinie użytkowników

Fiat Sedici - bok

Fiat Sedici – wymiary, pojemność bagażnika
Dł./szer./wys. 411/175/162 cm
Rozstaw osi 250 cm
Pojemność bagażnika 270-670 l
Fiat Sedici – dane techniczne, osiągi (silniki benzynowe i Diesla)
Silnik 1.6 16V 1.6 16V 1.9 Multijet 2.0 Multijet
Pojemność 1586 cm³ 1586 cm³ 1910 cm³ 1956 cm³
Paliwo benzynowy benzynowy turbodiesel turbodiesel
Maks. moc 107 KM 120 KM 120 KM 135 KM
Maks. moment 145 Nm 156 Nm 280 Nm 320 Nm
Przyspieszenie 0-100 km/h 10,8 s 10,7 s 11,2 s 11,2 s
Prędkość maks. 170 km/h 185km/h 180 km/h 180 km/h
Śr. zużycie paliwa 7,1 l/100 km 6,2 l/100 km 6,6 l/100 km 5,4 l/100 km

Używany Fiat Sedici – galeria

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji