UżywaneOpinieUżywany Chevrolet Spark I (2005-2018) - opinie, dane techniczne, typowe usterki

Używany Chevrolet Spark I (2005-2018) – opinie, dane techniczne, typowe usterki

Korzystna relacja ceny do rocznika to główna zaleta przestarzałego Chevroleta Sparka I. Poznajmy opinie o generacji M200/M250.

Samochód o nazwie Chevrolet Spark po raz pierwszy wszedł do sprzedaży w Polsce w 2005 roku. Oficjalnie nie była to jednak pierwsza generacja modelu, bowiem to określenie trafiło już wcześniej na poprzednika – zmodernizowanego Daewoo Matiza (M150) – sprzedawanego m.in. na rynkach Ameryki Południowej (w latach 2000-2005). Opisywany model to już następne wcielenie M200/M250 będące ponownie autem globalnym, a zatem oferowanym pod wieloma nazwami (m.in. Chevrolet Spark, Chevrolet Matiz, Daewoo Matiz, a nawet Pontiac Matiz G2). W polskich salonach można było kupić Chevroleta Sparka, niemniej w ogłoszeniach dotyczących używanych samochodów przeważają sprowadzone Chevrolety Matizy. Pokrewieństwo z produkowanym w FSO małym Daewoo widać zresztą na pierwszy rzut oka: Spark względem pierwszego Matiza stał się minimalnie szerszy, ale długość i wysokość nie uległy zmianom. Auto jest tak samo szerokie jak wysokie, co niekorzystnie przekłada się na właściwości jezdne. Z drugiej jednak strony, słabe silniki 0.8/1.0 nie zachęcają do szybkiej jazdy, ani też w ogóle do wyjazdów na drogi szybkiego ruchu. Po stronie plusów należy zaliczyć 5-drzwiowe nadwozie – atut wcale nie tak oczywisty w przypadku samochodów z najniższych półek cenowych. Przy odrobinie szczęścia można niedrogo trafić Sparka z lat 2008-2009, który bardzo niewiele przejechał. Nie należy jednak się nastawiać na „fajerwerki” w wyposażeniu.

CHEVROLET Spark I 0.8 52KM 5MT WE4301H 12-2006
Nie jest to samochód marzeń, niemniej Spark zachował kilka zalet stawiających go, biorąc pod uwagę dzisiejsze realia, w dobrym świetle. Przede wszystkim jest wąski i wjedzie tam, gdzie „poddają” się niektóre współczesne auta mini. Poza tym punktuje widocznością i dość żwawą charakterystyką silników.

Podaż używanych Chevroletów Sparków I szybko topnieje: w ogłoszeniach obecnie figuruje ok. kilkanaście bezwypadkowych samochodów, w większości pod nazwą Matiz. Nie ma co ukrywać, że ten model reprezentuje minione wzorce projektowania aut, podczas których nie brano aż tak pod uwagę bezpieczeństwa – w efekcie uzyskał bardzo słabą notę 2,5 gwiazdki w testach zderzeniowych Euro NCAP. Ale czy przynajmniej można liczyć na względną niezawodność tej bądź co bądź prostej konstrukcji? Oto opinie właścicieli używanych Chevroletów Sparków I.

CHEVROLET Spark I 1.0 67KM 5MT WE8390E 02-2006
To, co w mieście zdobywa uznanie, zupełnie inaczej przedstawia się w trasie. Spark jest podatny na podmuchy wiatru i miewa tendencję do „myszkowania” stąd lepiej go sobie odpuścić, gdy planujemy często jeździć po drogach szybkiego ruchu.

Używany Chevrolet Spark I – wnętrze, bagażnik

Kokpit nie zwracałby niczym szczególnym na siebie uwagi, gdyby nie przeniesione w środkową część wskaźniki. To rozwiązanie ma zwolenników i przeciwników, niemniej w Sparku może zachodzić problem z odczytaniem niektórych wartości z oddalonych od kierownicy zegarów. Skromna konsola środkowa zawiera jedynie panel radia (lub zaślepkę!) i przyciski sterowania wentylacją w samochodzie. Wcale nie tak trudno znaleźć Sparka z klimatyzacją, lecz z opinii użytkowników drastycznie obniża ona osiągi silnika. Poza tym nie do końca przemyślano kwestię przepływu powietrza w kabinie: zaparowane szyby to ponoć norma w tym aucie, tak samo jak twarde, nie najlepiej znoszące próbę czasu materiału wykończeniowe. Dobrze, że inżynierowie wygospodarowali miejsce na kubki z napojami i kilka wnęk na drobiazgi.

Niewielka szerokość małego Chevroleta każe traktować go raczej jako samochód 4-osobowy – mimo, że legalnie może w nim jechać 5 podróżnych. Przy komplecie dorosłych nie sposób „przeskoczyć” ograniczonej ilości miejsca na nogi, natomiast w obrębie głów jest już całkiem przyzwoicie. Płaskie przednie fotele nie imponują możliwościami regulacji: nadają się najwyżej do dłuższych przelotów po mieście. Bagażnik jest typowy dla aut o długości 3,5 metra. Pomieści 170 l z możliwością powiększenia do 846 l. Warto podkreślić, że uzyskujemy wtedy względnie równą przestrzeń bagażową. Oczywiście nie ma co liczyć na jakiekolwiek gadżety podnoszące funkcjonalność bagażnika Sparka.

Używany Chevrolet Spark I – silniki

Chevrolet zaproponował dwa silniki benzynowe – znanego z Matiza (a pamiętającego czasy… Tico) 3-cylindrowego 0.8 (52 KM) i jednostkę 4-cylindrową 1.0 o mocy 67 KM. Popularność obydwu jest podobna, niemniej warto rozważyć mocniejszy wariant z uwagi na zauważalnie lepszą elastyczność i kulturę pracy, a także niemal identyczne spalanie jak 0.8. Znikome wydatki na paliwo można dodatkowo zredukować, montując do Sparka instalację gazową: spalanie LPG oscyluje w granicach 7 l/100 km. Zwolennicy skrzyń automatycznych poczują się zawiedzeni, bowiem producent przewidział ją tylko w kooperacji ze słabszym silnikiem. Taka specyfikacja rzadko się już trafia na polskim rynku i trzeba się nastawić na obecność 5-biegowej skrzyni ręcznej. Tym lepiej, bo dzięki niej da się wykrzesać z obu jednostek odrobinę wigoru i uczynić Sparka żwawym autem przeskakującym od świateł do świateł.

Chevrolet Spark I silnik 0.8
Mechanicy, zwłaszcza z dużym stażem pracy, znają silnik 0.8 z Daewoo Tico i Matizów. By wykrzesać z niego trochę mocy, trzeba go wkręcać na obroty, co niezbyt korzystnie odbija się na zużyciu paliwa.
Chevrolet Spark I silnik 1.0
Ze Sparkiem lepiej sobie radzi 4-cylindrowy 1.0, ale i po nim nie ma co oczekiwać dobrych osiągów.

Używany Chevrolet Spark I – opinie użytkowników

 Zalety 

„Proste i wdzięczne auto, które zawsze odpala i dowozi do celu – nawet w duże mrozy!”

„Spark jest dobrze przeszklony i dość wąski, a zatem przyjemnie się nim manewruje w mieście”

„Zaskakująco dużo miejsca w środku. Przydają się tylne drzwi”

„Pozytywnie zaskoczył mnie niezawodnością – a jeżdżę nie tylko po mieście, ale i w trasy”

 Wady 

„Wyjazd na autostradę to nie lada wyzwanie: trudno utrzymać prosty tor jazdy”

„Krótkie zestopniowanie skrzyni biegów. W mieście co chwila trzeba zmieniać przełożenia”

„Włączenie klimatyzacji odczuwalnie osłabia osiągi silnika”

„Skromne możliwości regulacji fotela i kierownicy”

Chevrolet Matiz
Chevrolet Matiz to tylko jedna z wielu nazw opisywanego samochodu, wynikająca z uwielbianej przez General Motors tzw. inżynierii emblematowej. Mimo iż w Polsce sprzedawano go tylko jako Chevrolet Spark, na rynku wtórnym nie brakuje Matizów, stąd warto go wyszukiwać także pod tym określeniem.

Używany Chevrolet Spark I – awaryjność, typowe usterki

Silniki Sparka nie posiadają wrodzonych wad: o ile pilnuje się terminów wymiany płynów eksploatacyjnych, zazwyczaj długo jeżdżą bez znacznych awarii. Sporadycznie zdarzają się losowe problemy typu pogorszenie osiągów, niepokojące stuki spod maski lub zapalenie kontrolki check engine. Z uwagi na eksploatację głównie miejską „łatwego” życia nie ma sprzęgło i elementy zawieszenia, na szczęście tanie i wciąż dostępne. Z reguły nie najlepiej prezentują się wnętrza używanych Sparków (mimo relatywnie małych przebiegów widać po nich ślady eksploatacji), czasami o sobie znać daje układ elektryczny (np. zwarcia w klaksonie). Poza tym spory problem leży w atakującej to auto korozji – nie tylko na nadwoziu (głównie błotniki), ale i od spodu. Jeśli uda się kupić „zdrowego” Sparka, warto pomyśleć o zainwestowaniu w zabezpieczenie antykorozyjne.

Chevrolet Spark I skrzynia biegów
5 biegów wystarczy do Sparka, niemniej użytkownicy narzekają na krótkie zestopniowanie przełożeń w skrzyni. W efekcie jeżdżąc po mieście trzeba non stop wachlować lewarkiem.

Używany Chevrolet Spark I – gdzie jest nr VIN?

Numer VIN w Chevrolecie Sparku I wybito pośrodku ściany grodziowej (widok za uszczelką pokrywy silnika).

Chevrolet Spark I numer VIN

Używany Chevrolet Spark I – sytuacja rynkowa, ceny

Spark to jedno z najtańszych używanych aut na rynku wtórnym: na zakup wystarczy 4-9 tys. zł. Niestety, popularnością odstaje od konkurentów, bo na sprzedaż w chwili pisania artykułu było zaledwie kilkanaście aut. Choć produkowano go w różnych zakątkach świata aż do 2018 roku, u nas trafiają się wyłącznie egzemplarze z lat 2005-2010, czyli także po modernizacji (oznaczenie M250, głównie jako Chevrolety Matizy). Warto zwrócić uwagę na niskie przebiegi sporej części aut, zazwyczaj nieprzekraczające 150 tys. km.

Używany Chevrolet Spark I – podsumowanie

Leciwy Spark spełni oczekiwania mało wymagających użytkowników poszukujących jak najtańszego samochodu do poruszania się po mieście – a zatem nie zwracających uwagi na poziom wyposażenia czy parametry silników. Wysokie nadwozie to dodatkowy bonus sprzyjający okazjonalnemu przewożeniu nim czwórki osób. Mały Chevrolet z niewielkim przebiegiem powinien zapewnić jeszcze kilka lat względnie bezstresowej eksploatacji.

Polecamy inne nasze artykuły o używanych Chevroletach:

Używany Chevrolet Spark II (2009-2017) – opinie użytkowników

Używany Chevrolet Aveo II (2011-2020) – opinie użytkowników

CHEVROLET Spark I 1.0 67KM 5MT W0624B 05-2005

Chevrolet Spark I – wymiary, pojemność bagażnika
Dł./szer./wys. 350/150/150 cm
Rozstaw osi 235 cm
Pojemność bagażnika 170-846 l
Chevrolet Spark I – dane techniczne, osiągi, spalanie
Silnik 0.8 R3 0.8 R3 (AT) 1.0 8V
Pojemność 796 cm³ 796 cm³ 995 cm³
Paliwo benz. benz. benz.
Maks. moc 52 KM 52 KM 67 KM
Maks. moment 72 Nm 72 Nm 91 Nm
Przyspieszenie 0-100 km/h 18,2 s 21,9 s 14,1 s
Prędkość maks. 145 km/h 135 km/h 156 km/h
Śr. zużycie paliwa 5,2 l/100 km 5,7 l/100 km 5,6 l/100 km

Używany Chevrolet Spark I – galeria

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji