Suzuki SX4 Fiat Sedici 22

Uniwersalny crossover, którego polubią osoby mieszkające z dala od dobrych jakościowo dróg. Poznajmy opinie na temat używanego Suzuki SX4 i bliźniaczego Fiata Sedici.

Debiut Suzuki SX4 i identycznego pod względem konstrukcyjnym Fiata Sedici rozwiał wszelkie wątpliwości kierowców pragnących uterenowionego auta, ale nie tak drogiego jak pełnoprawny SUV. Długością ponad 4 metrów samochód plasuje się pomiędzy segmentem miejskim i kompaktowym, ma jednak znaczący prześwit (17,5 cm) i opcjonalnie zestawiano go z wydajnym napędem na 4 koła. Na popularność crossovera Suzuki i Fiata złożyły się też stosunkowo mocne silniki, znikoma awaryjność i funkcjonalne (choć przeciętne pod względem przestronności) wnętrze. Samochód doceniają zwłaszcza osoby mieszkające na terenach górzystych albo poruszające się w dużej części słabymi jakościowo drogami. Choć od debiutu minęło już 14 lat, używane SX4/Sedici korodują w mniejszym stopniu niż można by się tego spodziewać i nadal są bardzo przewidywalne w eksploatacji. Uterenowiony Fiat zakończył karierę w 2014 r., Suzuki natomiast zastąpiło SX4 modelem Vitara, a nowego SX4 S-Crossa pozycjonowało segment wyżej.

FIAT Sedici I 1.9MultiJet 120KM 6MT 4x4 SB89057 06-2009
W Suzuki SX4 i Fiacie Sedici napęd 4×4 stanowi układ dołączający tylną oś za pomocą sprzęgła wielopłytkowego. Elektronika płynnie kontroluje pracę napędu i podczas intensywnej eksploatacji odłącza tył, eliminując ryzyko przegrzania układu. Kierowca jednym przyciskiem określa, ile osi ma być napędzanych (przednia albo dwie, równomiernie).

Popularność opisywanych crossoverów w ciągu ostatnich lat nieco opadła, lecz na pewno nie można mówić o braku interesujących ofert. Pod względem popularności Suzuki wyraźnie przewyższa Fiata, ale to właśnie Sedici częściej jest wyposażony w napęd na 4 koła. Włoskiego odpowiednika nie sprzedawano jednak z tyloma silnikami co SX4, choć z drugiej strony na rynku wtórnym i tak „rządzą” jednostki montowane w obu modelach. Co o używanych SX4/Sedici sądzą ich właściciele? Poznajmy opinie o tych uniwersalnych crossoverach.

Suzuki SX4 Fiat Sedici 21
Pod zwartym nadwoziem SX4/Sedici ukryto wnętrze adekwatne do przewozu dwóch dorosłych osób i dwójki dzieci. Nieco rozczarowuje zaledwie 270-litrowy bagażnik, ale receptą na to jest Suzuki SX4 w wersji sedan (oferowany w Europie przez bardzo krótki czas).

Używane Suzuki SX4/Fiat Sedici – wnętrze

Kokpity obu aut różnią się tylko… logiem na kierownicy. Deski w obrębie jednego modelu mogą mieć jednak odmienne konsole środkowe, wyposażone albo w radio z monochromatycznym wyświetlaczem, albo w kolorowy ekran nawigacji. Jak na dzisiejsze standardy design kokpitu nie zachwyca, ale całość sprawia pozytywne wrażenie, jeśli spojrzymy na nią pod kątem spasowania materiałów wykończeniowych (zresztą przeciętnej jakości). Na uwagę zasługuje również przyzwoite wyposażenie, przynajmniej jak na samochód miejski. SX4 i Sedici w standardzie otrzymywały klimatyzację, wielofunkcyjną kierownicę oraz elektryczne sterowane szyby przednie i tylne. Dodatkowe okienko między przednią a boczną szybą poprawia widoczność z miejsca kierowcy.

Po nieco ponad 4-metrowym samochodzie ciężko spodziewać się naprawdę przestronnej kabiny. Najlepiej jest, rzecz jasna z przodu, choć kierowca i pasażer mają do dyspozycji fotele z krótkim siedziskiem i zaledwie skokową regulacją oparcia. Po kilkunastu latach eksploatacji mogą już wydawać lekkie poskrzypywania, natomiast tapicerka zazwyczaj „trzyma się nieźle”. Gdy z przodu jadą dość wysokie osoby, na kanapie wygodnie będzie jedynie dzieciom, co najwyżej nastolatkom. Przy odpowiednim rozporządzeniu odległości pomiędzy wszystkimi miejscami uda się jednak stworzyć przyzwoite warunki podróżowania dla kompletu pasażerów. Bagażnik mieści 270 l, czyli tyle co większość samochodów miejskich. O wiele lepiej sytuacja wygląda w sedanie – tam na pokład zabierzemy 515 l. Trzeba tylko takiego znaleźć!

Używane Suzuki SX4/Fiat Sedici – silniki benzynowe

Najpopularniejszy silnik benzynowy to wolnossący 1.6 16V ze zmiennymi fazami rozrządu, napędzanego trwałym łańcuchem. Generuje 107 KM (120 KM po liftingu), dysponuje sporym wigorem i optymalnie współpracuje z napędem na wszystkie koła. Do osiągów rzadko kto ma pretensje, natomiast do spalania – już tak (nawet 10 l/100 km w mieście). Co gorsza, przeciętnie znosi LPG, ponieważ posiada mechaniczną regulację luzu zaworowego. Tylko Suzuki przewidziało możliwość zestawienia swojego modelu z dwoma innymi silnikami: 1.5 16V (100 KM, tylko 2WD) oraz 2.0 16V (146-152 KM). To jednak prawdziwe „białe kruki” na rynku wtórnym, gdyż w Polsce miały bardzo krótki epizod i trafiają się zazwyczaj w sprowadzonych autach.

Suzuki SX4 Fiat Sedici 13
Benzynowy 1.6 to dominująca jednostka napędowa zarówno w przypadku SX4, jak i Sedici. Nieprzypadkowo: silnik uchodzi za niemal bezawaryjny i wystarczająco dynamiczny, choć i paliwożerny w miejskiej eksploatacji.

Używane Suzuki SX4/Fiat Sedici – silniki Diesla

Bazowy, wprowadzony zresztą po liftingu turbodiesel (1.6 DDiS/90 KM, tylko napęd na przód) zapożyczano od koncernu PSA, natomiast mocniejsze warianty 1.9 DDiS i 2.0 DDiS (120 KM i 135 KM) pochodzą od Fiata (u niego nazywają się MultiJet). Najsłabszy z nich nigdy nie trafił pod maskę Fiata Sedici, natomiast nawet w najmocniejszych wariantach napęd 4×4 stanowił wyposażenie opcjonalne. SX4/Sedici z włoskimi jednostkami to przy tym naprawdę dynamiczne crossovery, których osiągi nie okupowane są tak wysokim spalaniem jak w benzynowym 1.6. Niestety, mają kilka swoich bolączek, na szczęście nie aż tak poważnych jak u niektórych konkurentów. Chętnych na SX4/Sedici z dieslem z pewnością ucieszy bogata oferta wersji 1.9 i 2.0 DDiS/MultiJet.

FIAT Sedici I FL Emotion 2.0MultiJet 135KM 6MT 4x4 SB9259J 12-2012
SX4/Sedici z 2-litrowym turbodieslem potrafi nawet „zamknąć szafę” i zapewnia wyraźnie większy komfort jazdy w trasie od wersji benzynowej. Szkoda, że nie jest do końca bezawaryjny (o tym poniżej).

Używane Suzuki SX4/Fiat Sedici – opinie użytkowników

 Zalety 

„Bardzo prosty i bezawaryjny silnik 1.6. Mimo tylko 107 KM jestem zadowolony z osiągów, jakie gwarantuje”

„Wybrałem wersję z automatem i nie żałuję. W mieście sprawuje się świetnie i nie wpływa na spalanie”

„Napęd 4×4 przydał się już kilka razy. Zimą jeżdżę bez obaw że się gdzieś zakopię. Polecam na górzyste tereny”

„Wentylacja i ogrzewanie na wysokim poziomie. Dobrze, że mam też podgrzewanie foteli”

 Wady: 

„Szkoda, że nie ma hydraulicznej regulacji zaworów. Muszę przez to co chwila jeździć na ich ustawianie (1.6 benzyna)”

„Od 110 km/h w środku jest naprawdę głośno. To wina słabego wygłuszenia i zestopniowania skrzyni biegów”

„W środku jeden wielki plastik. Oczekiwałem lepszego wykończenia”

„Słaba jakość lakieru. Auto wygląda na kilka lat starsze niż jest w rzeczywistości”

 

Używane Suzuki SX4/Fiat Sedici – awaryjność, typowe usterki

Poza koniecznością regulowania luzów zaworowych silniki benzynowe są w zasadzie bezobsługowe (poza oczywistą wymianą płynów eksploatacyjnych). Trochę gorzej jest z dieslami. Za najlepszy uchodzi 1.9 DDiS/MultiJet, ponieważ w 1.6 DDiS zdarzają się wycieki oleju, a w 2.0 DDiS/MultiJet psują się klapy wirowe w układzie dolotowym i dochodzi do utraty smarowania wskutek twardnienia uszczelki smoka pompy olejowej, a w skrajnych przypadkach do zniszczenia turbosprężarki lub zatarcia silnika. Typową awarią modelu jest urwanie kabla odpowiedzialnego za sterowanie sprzęgłem wielopłytkowym napędu 4×4 (jest pod spodem i łatwo o niego zahaczyć) i postukujące przekładnie kierownicze, włącznie z eksploatacyjnym zużyciem zawieszenia (kolumny McPhersona i belka skrętna z tyłu). W większości samochodów wysokoprężnych z napędem na wszystkie koła interwencji może też wymagać sprzęgło. Użytkownicy zgłaszają ponadto awarie alternatorów i katalizatorów.

Suzuki SX4 Fiat Sedici 17
Nie działa napęd 4×4? Najprawdopodobniej uszkodzeniu uległ kabel sterujący sprzęgłem wielopłytkowym, umieszczony przy tylnej osi.

Używane Suzuki SX4/Fiat Sedici – gdzie jest nr VIN?

Numer VIN znajduje się w centralnym miejscu przegrody czołowej i na tabliczce przy wzmocnieniu bocznym prawym.

Suzuki SX4 Fiat Sedici 29

Używane Suzuki SX4/Fiat Sedici – sytuacja rynkowa

Na rynku wtórnym jest ponad dwa razy więcej Suzuki SX4 niż Fiatów Sedici, ale pod względem udziału aut z 4×4 wygrywa już włoski samochód (ma go ponad połowa Sedici i zaledwie 1/3 Suzuki SX4). Ceny obu aut startują od 12 tys. zł, ok. 20 tys. zł trzeba przeznaczyć na model poliftowy. Optymalny budżet na zakup SX4/Sedici to 20-25 tys. zł. Ostatnie roczniki i przebiegi poniżej 100 tys. zł oznaczają już kwotę z „trójką” na przedzie. W obu przypadkach diesle stanowią propozycje drugoplanowe. Spośród ponad 300 wystawionych Suzuki SX4 tylko kilkanaście jest sedanami.

Używane Suzuki SX4/Fiat Sedici – podsumowanie

Samochód godny polecenia z wielu względów: jest niezawodny, posiada wiele przydatnych na co dzień rozwiązań (wyższy prześwit, napęd 4×4), cechuje się prostą budową i tanimi częściami zamiennymi oraz przyzwoitą jakością oferty rynkowej z drugiej ręki. To, czy wybrać Suzuki czy Fiata, należy argumentować wyłącznie walorami estetycznymi albo przywiązaniem do konkretnego silnika (w Suzuki było ich więcej). Uważajmy na zaniedbane samochody z instalacjami LPG – prawdopodobnie wymagają remontu głowicy.

Polecamy uwadze nasze artykuły o innych używanych Suzuki:

Używany Suzuki Swift V (2010-2017) – opinie

Używany Suzuki Grand Vitara II (2005-2014) – opinie

Polecamy uwadze nasze artykuły o innych używanych Fiatach:

Używany Fiat 500 (od 2007 r.) – opinie

Używany Fiat Panda III (od 2011 r.) – opinie

Używany Fiat Grande Punto/Punto Evo (2005-2018) – opinie

Używany Fiat Bravo II (2007-2014) – opinie

Używany Fiat Tipo II (od 2016 r.) – opinie

Używany Fiat 500L (od 2012 r.) – opinie

Używany Fiat Freemont (2011-2016) – opinie

Suzuki SX4 Fiat Sedici 09

Suzuki SX4/Fiat Sedici – wymiary, pojemność bagażnika
Dł./szer./wys.414-449/173/160 cm
Rozstaw osi250 cm
Pojemność bagażnikahtb 270-1045 l, sed 515 l
Suzuki SX4/Fiat Sedici – dane techniczne, osiągi, spalanie (silniki benzynowe)
Silnik1.5 16V*1.6 16V1.6 16V2.0 16V*
Pojemność1490 cm1586 cm1586 cm1995 cm
Paliwobenz.benz.benz.benz.
Maks. moc100 KM107 KM120 KM152 KM
Maks. moment133 Nm145 Nm156 Nm190 Nm
Przyspieszenie 0-100 km/h11,0 s10,7 s10,1 sb.d.
Prędkość maks.175 km/h180 km/h185 km/h195 km/h
Śr. zużycie paliwa6,8 l/100 km6,2 l/100 km6,8 l/100 km7,3 l/100 km
Suzuki SX4/Fiat Sedici – dane techniczne, osiągi, spalanie (silniki Diesla)
Silnik1.6 DDiS*1.9 DDiS2.0 DDiS
Pojemność1560 cm1910 cm1956 cm
Paliwoturbodieselturbodieselturbodiesel
Maks. moc90 KM120 KM135 KM
Maks. moment215 Nm280 Nm320 Nm
Przyspieszenie 0-100 km/h12,5 s10,5 s10,1 s
Prędkość maks.175 km/h190 km/h195 km/h
Śr. zużycie paliwa4,5 l/100 km5,3 l/100 km5,9 l/100 km

* silnik dostępny tylko w Suzuki SX4

Używane Suzuki SX4/Fiat Sedici – galeria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here