UżywaneUżywane Suzuki Swift V (2010-2017) - który silnik wybrać?

Używane Suzuki Swift V (2010-2017) – który silnik wybrać?

Rynek wtórny odstawił Swifta na boczny tor, ale to bez wątpienia jeden z najmniej awaryjnych samochodów miejskich. Jaki silnik najbardziej pasuje do używanego Suzuki Swifta?

Suzuki Swift piątej generacji (ale też poprzednich) nigdy nie zdobył u nas takiej popularności, na jaką z pewnością zasługiwał. Japońskie auto nie rozpieszczało ilością miejsca w środku czy też materiałami wykończeniowymi, do tego miało wielki schowek zamiast prawdziwego bagażnika. Wartość modelu zaczęli doceniać dopiero drudzy właściciele albo pierwsi, użytkujący je przez dłuższy czas. Samochód mimo upływających lat praktycznie się nie psuł i nie widać było po nim kolejnych tysięcy kilometrów. W opisywanym modelu producent dokonał maksymalnych redukcji w gamie silnikowej: ograniczył ją do zaledwie trzech jednostek, z czego jedną zarezerwował dla usportowionej wersji. Czy wszystkie silniki Swifta zasługują na rekomendację? Z którymi można liczyć na spodziewaną po małym Suzuki niezawodność?

Używane Suzuki Swift V – silniki benzynowe

Każdy Swift V ma pod maską benzynowy silnik wolnossący z łańcuchem rozrządu i pośrednim wtryskiem paliwa. Słabszy, o pojemności 1.2, generuje 94 KM i mimo niewielkiego momentu obrotowego (osiąganego przy 4800 obr./min.) okazuje się całkiem żwawy w warunkach miejskich, ewentualnie poza miastem: do 100 km/h potrzebuje ok. 12 sekund. Sprawne poruszanie się po autostradach wymaga już wkręcania w obroty, co uwielbia mocniejszy silnik w Swifcie – 1.6 z odmiany Sport. Rozwija 136 KM bez turbodoładowania i swoją naturą bez wątpienia prowokuje do szybkiej jazdy (osiąga maksymalną moc przy 6900 obr./min). Warto go jednak czasami ujarzmić, bo intensywne użytkowanie skutkuje spalaniem w okolicach 10 l/100 km. Swift Sport jako jedyny łączył się z manualną skrzynią biegów o 6 przełożeniach. W 1.2 stosowano 5-biegową lub automatyczną, 4-biegową o dość ospałej naturze. Co ciekawe, Swifta 1.2 można było zestawić z prostym napędem 4×4 ze sprzęgłem wiskotycznym.

Suzuki Swift V
Zdecydowana większość używanych Swiftów V ma pod maską niezawodną, benzynową jednostkę 1.2. Świetnie łączy rozsądną dynamikę i spalanie wraz z niemal całkowitą niezawodnością.

Używane Suzuki Swift V – silniki Diesla

Suzuki przewidziało tylko jednego turbodiesla, w dodatku wycofało go już w 2014 roku. 75-konna jednostka 1.3 DDiS pochodzi od Fiata i odznacza się naprawdę oszczędnym charakterem. Niestety, seryjnie montowano do niej filtr DPF, nie cierpiący typowej dla Swifta miejskiej eksploatacji. Przy dzisiejszych metodach regeneracji filtra cząstek stałych (w warsztacie trzeba zapłacić kilkaset złotych) nie powinien to być problem skreślający turbodiesla z kręgu zainteresowań. Niestety, jazda po mieście nie służy też kondycji sprzęgła, a nad użytkownikiem wisi jeszcze widmo ewentualnej naprawy turbosprężarki. Z opinii właścicieli wynika, że turbodiesel ma też bardziej podatny na rozciąganie łańcuch rozrządu aniżeli silniki benzynowe.

Suzuki Swift V
Zarówno Swift Sport (fot.), jak i Swift 1.3 DDiS stanowią zaledwie margines rynku wtórnego. Odbiorcy niemal są skazani na samochód z benzynowym 1.2.

Używane Suzuki Swift V – który silnik wybrać?

Bierzmy to, co oferuje rynek, czyli dopracowanego, wystarczająco żwawego i oszczędnego, a przy tym bezawaryjnego 1.2. Nie oznacza to, że odradzamy pozostałe silniki. Swifta 1.6 Sport pokochają miłośnicy hot hatchów, ale dla typowego odbiorcy może się on okazać zbyt paliwożerny (a zawieszenie – za twarde). Turbodiesel też jest niezły, ale ma kilka drogich elementów, o które w benzynowym 1.2 zwyczajnie nie trzeba się martwić.

Przeczytaj więcej o używanym Suzuki Swifcie V w poniższym wpisie:

Używane Suzuki Swift V (2010-2017) – opinie użytkowników

Suzuki Swift V – dane techniczne, osiągi spalanie
Silnik 1.2 VVT 1.6 Sport 1.3 DDiS
Pojemność 1242 cm³ 1586 cm³ 1248 cm³
Paliwo benz. benz. turbodiesel
Maks. moc 94 KM 136 KM 75 KM
Maks. moment 118 Nm 160 Nm 190 Nm
Przyspieszenie 0-100 km/h 12,3 s 8,7 s 12,7 s
Prędkość maks. 165 km/h 195 km/h 165 km/h
Śr. zużycie paliwa 5,6 l/100 km 6,4 l/100 km 4,2 l/100 km

Suzuki Swift V

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji