Choć liczba kradzieży samochodów w Polsce stale spada, amatorzy cudzej własności nie próżnują – opracowują kolejne metody na skuteczne kradzieże.
Większość nowoczesnych aut ma centralny zamek, który rygluje się po ruszeniu z miejsca. By ukraść pojazd na ulicy albo dobrać się do zawartości jego wnętrza czy bagażnika konieczne jest zmuszenie kierującego do otwarcia drzwi. Skuteczne w tym zakresie okazały się np. plastikowe butelki, które po włożeniu nadkole głośno hałasowały. Wariacją na temat metody kradzieży „na butelkę” jest sposób „na drut”.
O tym jak jest on skuteczny, przekonała się 45-lenia mieszkanka powiatu lublinieckiego. Do zdarzenia doszło w godzinach wieczornych, na sklepowym parkingu. Po tym jak właścicielka oddaliła się od swojego pojazdu w kierunku marketu, do auta podszedł młody mężczyzna i w jedno z przednich kół wsunął metalowy drut. Kiedy po zakończonych zakupach kobieta chciała odjechać z parkingu usłyszała niepokojące odgłosy dobiegające z podwozia jej samochodu. Zatrzymała się i wysiadła sprawdzić co się stało. Na tą chwilę czekał przestępca, który cały czas obserwował swoją ofiarę z bezpiecznej odległości. Kiedy kierująca próbowała usunąć zawinięty wokół koła drut złodziej podszedł z drugiej strony do jej pojazdu i po otwarciu drzwi pasażera zabrał leżącą na przednim siedzeniu torebkę. Łupem złodzieja padły pieniądze, dokumenty oraz inne osobiste przedmioty znajdujące się w torebce. Gdyby kluczyki zostały w stacyjce, a złodziej polował na samochód, równie dobrze mógłby to być cały pojazd.
Warto wiedzieć: Kradzieże samochodów w Polsce. Jakie modele najczęściej padają łupem złodziei?
Sprawa kradzieży jest wciąż otwarta. Lublinieccy śledczy proszą o kontakt pod numerem tel. 34 353 22 55 wszystkie osoby, które były świadkami tego zdarzenia lub są w posiadaniu informacji mogących pomóc w identyfikacji sprawcy.
Jednocześnie funkcjonariusze przypominają o kilku podstawowych zasadach, które mogą uchronić nas przed kradzieżą:
– opuszczając pojazd nawet na krótki czas rygluj drzwi i aktywuj autoalarm,
– zawsze opuszczając pojazd zabieraj ze sobą wartościowe przedmioty (np. nawigację, torebkę, laptop),
– jeżeli nie jest to możliwe, nie pozostawiaj wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu – także podczas jazdy (np. torebki na fotelu pasażera),
– w czasie jazdy w ruchu miejskim rygluj drzwi pojazdu i, o ole to możliwe zamykaj okna nie
– nie zabieraj autostopowiczów czy innych nieznanych osób.
do autora tego clickbaita. To co opisujesz to nie jest nowa metoda. ponad rok temu w tvn to pokazywali… doinformuj sie najpierw.
Jak złodziej ukradł by moje auto to rodzina otwiera szampana. Niestety, po przejechaniu 30km oddałby go. Pali jak czołg, jedzie jak karawan, wygląda jak karawan, sypie się jak stara kamienica na Bałutach. A odgłosy towarzyszące jeździe są takie, że butelka w nadkolu nie robi specjalnego wrażenia.
Jak złodziej ukradł by moje auto to rodzina otwiera szampana. Niestety, po przejechaniu 30km oddałby go. Pali jak czołg, jedzie jak karawan, wygląda jak karawan, sypie się jak stara kamienica na Bałutach. A odgłosy towarzyszące jeździe są takie, że butelka w nadkolu nie robi specjalnego wrażenia.