Projektowany tunel w Świnoujściu ma połączyć wyspy Uznam i Wolin. W ubiegłym tygodniu plac budowy został przekazany Wykonawcy. Koniec inwestycji zaplanowano na wrzesień 2022 r.

Na początku tego miesiąca Wojewoda Zachodniopomorski wydał zezwolenie na budowę tunelu w Świnoujściu. W związku z tym, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad mogła już przekazać plac budowy wykonawcy, którego wyłoniono w przetargu przeprowadzonym we wrześniu ubiegłego roku. Za realizację inwestycji jest odpowiedzialna spółka cywilna Tunel Świnoujście, powołana przez PORR Polska (lider konsorcjum), PORR Bau GmbH, Gülermak Agir Sanayi Inşaat ve Taahhüt A.S i Energopol Szczecin S.A.

Konsorcjanci zapewniają, że kłopoty finansowe tej ostatniej firmy nie wpłyną negatywnie na budowę tunelu. W umowie spółki przewidziano możliwość wycofania się jednego z udziałowców (Energopol Szczecin S.A. ma tylko 20% udziałów). W takim przypadku jego obowiązki przejmą pozostali współkonsorcjanci, a realizacja projektu pozostanie niezagrożona.

Tunel pod rzeką Świną ma mieć 1,48 km długości, a cała inwestycja będzie mierzyć 3,4 km. Nowa trasa otrzyma po jednym pasie ruchu w obu kierunkach. Zgodnie z harmonogramem prac, budowa zakończy się we wrześniu 2022 r. Tunel w Świnoujściu ma zapewnić stałe połączenie wyspy z resztą kraju i zastąpić dotychczasową komunikację promową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj