Aston Martin Bulldog 04

Po 40 latach od oficjalnej prezentacji, jedyny wyprodukowany prototyp Aston Martina Bulldoga doczeka się kompleksowej renowacji. Dowiedz się więcej o tym samochodzie przyszłości z lat 80.

Aston Martin mocno wszedł w ósmą dekadę XX wieku. W 1980 roku przedstawił samochód koncepcyjny określony kodem DP K9, ale oficjalnie nazwano go Bulldog. Był on swego rodzaju wizją brytyjskiego producenta na temat przyszłości motoryzacji, co nie przeszkodziło w podjęciu wszelkich prac mających uczynić go najszybszym autem świata. Nadwozie zaprojektowała osoba odpowiedzialna za design Aston Martina Lagonda – William Towns. Miało ok. 4,7 m długości i zaledwie 1,1 m wysokości. Dostęp do wnętrza uzyskiwało się po otwarciu podnoszonych do góry drzwi (tzw. „skrzydeł mewy”). By uzyskać jak najniższy współczynnik oporu powietrza, nie przewidziano montażu lusterek bocznych. Przednie reflektory (było ich aż 5!) kryły się za opuszczaną klapą.

NASZ SKLEP

Aston Martin Bulldog 02

„Sercem” Bulldoga została wspomagana dwiema turbosprężarkami jednostka 5.3 V8. W prototypie rozwijała ponad 700 KM i 678 Nm momentu obrotowego, i teoretycznie miała rozpędzić topowego Astona do 381 km/h. Podczas wykonanej jeszcze w 1979 roku próby testowej samochód osiągnął „zaledwie” 307 km/h, co i tak pozwoliło pobić dotychczasowy rekord świata w prędkości maksymalnej (a na pewno stać się najszybszym Aston Martinem z silnikiem V8).

Aston Martin Bulldog 05

Problemy finansowe marki zmusiły ją do sprzedaży Bulldoga prywatnemu odbiorcy. Na przestrzeni lat prototyp trafił m.in. do Stanów Zjednoczonych, ale od jakiegoś czasu znów jest w Wielkiej Brytanii. Angielska firma ze Shropshire – Classic Motors Cars – na zlecenie właściciela pochodzącego z USA podjęła się bowiem renowacji tego wyjątkowego pojazdu. Oprócz przywrócenia go do pełnej sprawności technicznej, założeniem jest powrót do stanu, w jakim Bulldog opuścił fabrykę. Kolejni właściciele przemalowali go bowiem z odcieni szarości na zielony, dodali boczne lusterka i kamerę cofania, a także zmienili tapicerkę.

Aston Martin Bulldog 03

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, efekty poczynań firmy Classic Motors Cars będziemy mogli podziwiać latem przyszłego roku.

Aston Martin Bulldog 01

Polecamy również:

Najszybsze samochody z każdej dekady

Ile jest wart Aston Martin byłego brytyjskiego piłkarza?

Zdjęcia samochodu pochodzą ze strony wheelsage.org.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj