NowościRozrywkaTrudne pytania, które dzieci zadają w samochodzie

Trudne pytania, które dzieci zadają w samochodzie

Każdy rodzic wie, że dzieci są ciekawe światła – a przy tym bywają wyjątkowo bezpośrednie i kreatywne. Badania wskazują, że najwięcej pytań zadają w czasie zakupów oraz przy posiłku. Ale nierzadko także w samochodzie…

Specjaliści ze Skody pokusili się o przygotowanie odpowiedzi na niełatwe, a przy tym częste pytania, jakie dzieci zadają podczas podróży. Jeśli więc jesteś rodzicem – czytaj dalej.

Dlaczego niebo nie spada nam na głowę?

To, co znamy jako niebo – ta piękna, niebieska kopuła – w rzeczywistości nie istnieje. Niebieski kolor jest tak naprawdę światłem odbijającym się od powietrza wokół Ziemi. Nie ma więc powodów, by obawiać się, że niebo spadnie nam na głowę.

Czy samochody mogą latać?

Latający samochód musiałby wystartować i wylądować na bardzo małej przestrzeni – na ulicy lub na parkingu. Jak dotąd nikt nie wymyślił seryjnego samochodu, który startuje i ląduje w pionie, i jest w stanie poruszać się po drogach. Kto wie, może „latające” auta pojawią się w przyszłości?

Czy można dostać oparzenia słonecznego przez okno?

Szkło zatrzymuje przynajmniej część promieniowania słonecznego, a szyby samochodowe mają w sobie plastikową warstwę, która blokuje niemal całe promieniowanie, jakie może powodować oparzenia. Mimo to szyby mogą się nagrzewać, więc tak czy inaczej trzeba uważać – pić dużo wody i korzystać z osłon przeciwsłonecznych.

Kto nauczył samochód jeździć?

Póki co samochody nie potrafią jeździć same. Nowoczesne auta mogą wspomagać kierowcę – same przyspieszają, hamują lub, czasami, skręcają. Pomagają im w tym specjalne czujniki, które „widzą” różne przeszkody i wysyłają o nich informacje do komputera samochodu. Następnie komputer przesyła sygnały np. do układu hamulcowego lub kierowniczego.

dziecko w samochodzie

Czy WiFi może działać jak ogrzewanie?

Nie, WiFi oznacza technologię, która pozwala łączyć się z internetem bezprzewodowo. W nowoczesnych autach jest specjalny nadajnik, który udostępnia WiFi. Dzięki temu można surfować po internecie w samochodzie, korzystając z tabletu lub smartfona.

Czy samochody mają uczucia?

Nie, ale niektóre są bardzo wrażliwe. Potrafią słuchać i odpowiadać na polecenia głosowe. Niektóre zauważają też, gdy kierowca przysypia.

Czy samochody mają rodziców?

I to całe mnóstwo! Ich „narodziny” to dzieło wielu osób, zaangażowanych w projektowanie, konstrukcję, testy i produkcję.

dziecko w samochodzie

Jaką samochód ma płeć?

To może zależeć od języka, jakim się posługujesz. Na przykład po hiszpańsku samochód to „el automobile”, czyli rodzaj męski. A po francusku – „une voiture”, czyli rodzaj żeński. Ale tak naprawdę to właściciel nadaje płeć swojemu autu.

Czy nasz samochód jest magiczny?

Nie do końca, ale potrafi wiele sztuczek. W niektórych nowych autach można na przykład otworzyć klapę bagażnika ruchem stopy pod zderzakiem. Albo zwiększyć głośność, kręcąc palcem w powietrzu.

dziecko w samochodzie

Ile jeszcze/kiedy dojedziemy?

Już, zaraz… a w zasadzie wystarczy spojrzeć na ekran nawigacji – w rogu wyświetla się szacowany czas dojazdu.

Czy w lusterkach wszystko widać odwrotnie?

Nie wszystko – tak się po prostu wydaje. Lustro odbija obraz nie w osi pionowej czy poprzecznej, ale w tak zwanej osi Z, czyli „w głąb lustra”. Dlatego nasza prawa ręka widziana w lustrze jest nadal prawą ręką, ale już napis na kartce papieru widać odwrotnie. Czyli tak samo, gdyby napis „przebijał” na drugą stronę kartki.

Dlaczego samoloty nie machają skrzydłami?

Ptaki i owady są lekkie i nie muszą wozić ludzi, więc mogą latać, machając skrzydłami. Mimo to zużywają do latania dużo energii. Samoloty są naprawdę ciężkie i pełne ludzi i walizek, więc potrzebują innego sposobu latania. W tym celu używają silników i śmigieł. To, w połączeniu z ich specjalnym opływowym kształtem, pozwala im unieść się w powietrze. Gdyby samolot naprawdę poruszał się jak ptak, trzepocząc skrzydłami, pasażerowie nie czuliby się najlepiej, a samolot zużywałby więcej paliwa, niż mógłby przewieźć!

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji