Zimą Arkady Fiedler pojechał hybrydową Toyotą RAV4 na północny kraniec Europy. Niedawno powstał serial dokumentalny o tej wyprawie.

Arkady Paweł Fiedler jest wnukiem znanego pisarza oraz podróżnika Arkadego Adam Fiedlera (m.in. „Dywizjon 303”, „Orinoko”) i podobnie jak dziadek został pasjonatem dalekich wypraw i autorem książek, a także producentem filmów podróżniczych. W 2014 r. za kierownicą poczciwego Fiata 126p przejechał z Egiptu do RPA przez całą Afrykę Wschodnią. Dwa lata później tym samym Maluchem dojechał do Władywostoku (Rosja), a w 2018 r. ponownie odwiedził kontynent afrykański, jednak dla odmiany jechał z południa na północ w… elektrycznym Nissanie Leaf.

Pod koniec grudnia ubiegłego roku Arkady Fiedler wyruszył na kolejną wyprawę – tym razem jego celem był Nordkapp, czyli Przylądek Północny, położony za kołem podbiegunowym. Podczas tej liczącej prawie 9500 km podróży Fiedlerowi towarzyszyła hybrydowa Toyota RAV4 z elektrycznym napędem na cztery koła AWD-i, który udowodnił swoją skuteczność w trudnych, zimowych warunkach. Warto dodać, że samochód był całkowicie seryjny i poruszał się na zwykłych „zimówkach”, bez korzystania z łańcuchów czy opon z kolcami.

Arkady Fiedler podkreślił również, że pozytywnie zaskoczyła go ekonomika jazdy hybrydowym RAV4 – „W pełni zapakowane auto z bagażnikiem na dachu, zwiększającym zużycie paliwa o 2 litry, spaliło średnio 7,9 litrów na 100 kilometrów. W porównaniu do SUV-a napędzanego 2-litrowym silnikiem Diesla, który towarzyszył mi podczas podróży przez Azję – w podobnych warunkach wyprawowych, z podobnym załadunkiem i z tym samym bagażnikiem na dachu – RAV4 okazał się o całe 2 l/100 km bardziej oszczędny. Auto hybrydowe zdecydowanie poleciłbym wszystkim tym, którzy zastanawiają się nad oszczędnym SUV-em, ale boją się w pełni elektrycznego napędu. Hybryda zdecydowanie wygrywa z dieslem i autem benzynowym”.

W ciągu 22 dni polski podróżnik odwiedził Danię, Norwegię, Finlandię i Rosję. Teraz mamy okazję dowiedzieć się więcej na temat przebiegu wyprawy za sprawą 5-odcinkowego serialu dokumentalnego „Arctic Drive – 9500 kilometrów drogowej przygody”. W minionym tygodniu premierę miał pierwszy odcinek pt. „Za koło podbiegunowe”, który możecie obejrzeć poniżej. Kolejne części będą publikowane co niedziela na kanale Arkady Fiedler – PoDrodze. Premiera kolejnego odcinka już 8 listopada o godz. 11:00.

Zobacz również:

Toyota RAV4 (2020) – opis wersji i cennik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj