Tesla poinformowała, że zamierza wybudować swoją pierwszą fabrykę poza Stanami Zjednoczonymi. W Szanghaju.

Koncern zawarł wstępne porozumienie z chińskimi władzami. Wytwarzane tam pojazdy przeznaczone byłyby na tamtejszy rynek. Szacowana roczna wielkość produkcji to 500 tys. aut rocznie, czyli niecałe 10 tysięcy tygodniowo. W tym samym czasie Tesla wciąż nie jest w stanie produkować 5 tys. aut tygodniowo u siebie w Fremont w Kalifornii. Mimo dwóch 12-godzinnych zmian i pracy 7 dni w tygodniu, cel wciąż nie został osiągnięty.

Według Reutersa w ostatnich tygodniach udawało się wyprodukować pomiędzy 200 a 300 aut na jednej zmianie. Średnio wyszło 4200 egzemplarzy na tydzień. Pracownik Tesli zdradził także, że w tym roku wybuchł już tradycyjny, coroczny pożar w lakierni. Czwarty w ciągu ostatnich czterech lat. Nie ułatwia to osiągnięcia wielkości produkcji 5000 aut tygodniowo, która zagwarantuje przyszłość marce. Elon Musk poinformował, że wybudował dodatkową linię pod namiotem i przesunął pracowników z linii produkcyjnej modeli S i X.

Wprowadzanie nowego modelu 3 idzie jak po grudzie, co odbija się coraz wyraźniej na rentowności inwestycji w akcje spółki. W ciągu ostatnich 10 lat na akcjach Tesli można było zarobić 1776%. W ostatnim roku zaś stracić 2,5%, a miesiącu nawet 4%. Powoli do Tesli tracą też cierpliwość inwestorzy. Z raportów finansowych wynika, że trzech z dziesięciu największych akcjonariuszy sprzedało w ostatnim czasie swoje udziały. Fidelity Investments – drugi po Elonie Musku udziałowiec – pozbył się jednej trzeciej posiadanych akcji.

Być może informacja o planach inwestycyjnych w Chinach odbuduje wiarę w markę szerszej publiczności, ale wskaźnik Altmana (szacujący prawdopodobieństwo bankructwa) spadł do najniższej w historii wartości, określającej papiery Tesli jako niepewne. W tym tempie do końca roku Tesla zostanie bez pieniędzy. Jedynym ratunkiem jest ucieczka do przodu, pozyskanie dodatkowych funduszy, przyspieszenie produkcji. Chyba szansę dostrzeżono właśnie w Chinach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here