Tesla Semi wyznacza przyszłość transportu drogowego. Mocno zabrudzony prototyp był widziany podczas powrotu z zimowych testów na Alasce.

Elon Musk konsekwentnie rozwija ofertę swojej firmy. Gama Tesli obejmuje już „seksowne” Modele S, 3, X i Y, niedługo dołączą do nich Cybertruck i Roadster. Mamy więc już dwa sedany, dużego SUV-a, crossovera oraz pickupa i roadstera. Czego brakuje? No oczywiście, elektrycznego ciągnika siodłowego! Choć Tesla Semi przechodzi dopiero przedprodukcyjne testy, to na oficjalnej stronie amerykańskiego producenta można zapoznać się z parametrami tej ciężarówki, a nawet ją zarezerwować.

Tesla Semi – dane techniczne, osiągi, zasięg, cena

Ciągnik siodłowy Tesli jest wyposażony w 4 silniki elektryczne, umieszczone przy tylnych osiach (po jednym na każde tylne koło). Ich moc nie jest znana, wiemy natomiast, że Semi z 40-tonowym ładunkiem przyspiesza od 0 do 60 mil/h (96 km/h) w 20 sekund. Nowy model będzie dostępny w dwóch wariantach, różniących się maksymalnym zasięgiem: 300 lub 500 mil, czyli ok. 483 km lub ok. 805 km. Bazowa odmiana ma kosztować 150 000 dolarów (ok. 630 000 zł), a droższa – 180 000 dolarów (ok. 760 000 zł).

Tesla przedstawia Semi także jako „najbezpieczniejszą ciężarówkę świata”. Uzasadnieniem dla tego tytułu ma być ulepszony Autopilot, centralnie umieszczony fotel kierowcy w kabinie i nisko położony środek ciężkości.

Obecnie nie ma pewności, kiedy pierwsze egzemplarze trafią do klientów (miało to nastąpić już w drugiej połowie tego roku). Potwierdzono natomiast, że ostatnio elektryczny ciągnik siodłowy był testowany w zimowych warunkach na Alasce. Na drodze międzystanowej I-5 w Olympii (stan Waszyngton) jeden z internautów zauważył mocno zabrudzoną Teslę Semi, podróżującą na lawecie. W wyniku intensywnych testów w aucie prawdopodobnie uszkodzeniu uległo przednie zawieszenie.

Źródło: InsideEVs.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here