Tesla Roadster w kosmosie

Dwa lata temu Elon Musk wystrzelił Teslę Roadster w kosmos. Sprawdźcie, gdzie dokładnie teraz się znajduje.

6 lutego 2018 r. miało miejsce bezprecedensowe wydarzenie – Elon Musk wysłał w kosmos prawdziwy samochód. Na pokładzie rakiety Falcon Heavy umieszczono Teslę Roadster. Za kierownicą elektrycznego auta „posadzono” manekina w stroju astronauty, nazwanego Starman, a z głośników (do momentu wyczerpania baterii) rozbrzmiewała piosenka Space Oddity Davida Bowie. Amerykański miliarder w ten sposób niejako połączył działalność swoich dwóch firm: Tesli, produkującej samochody elektryczne, oraz SpaceX, zajmującej się (w dużym skrócie) budową rakiet i statków kosmicznych oraz komercyjnymi lotami w kosmos.

Ben Pearson prowadzi stronę WhereIsRoadster.com, dzięki której możemy sprawdzić, gdzie obecnie jest „kosmiczna” Tesla. Stworzony przez Pearsona program korzysta z danych systemu JPL Horizons należącego do NASA. Statystyki dotyczące tego nietypowego lotu są naprawdę interesujące – prezentujemy je poniżej.

W momencie pisania tego tekstu, Starman przebywa w kosmosie już od 2 lat i 11 dni. W tym czasie Tesla Roadster „przejechała” ok. 1,6 miliarda km, okrążając Słońce 1332 razy. Elektryczny kabriolet znajduje się ponad 343 miliony km od Ziemi i zbliża się do naszej planety z prędkością ok. 16 000 km/h.

Zdjęcie główne: SpaceX (Flickr)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here