Parkowanie SUV-a na chodniku

Zatrzymanie samochodu w wyznaczonym do tego miejscu nie zawsze jest zgodne z prawem. W wielu przypadkach zmotoryzowani nieświadomie parkują pojazd w sposób narażający ich na mandat.

Przepisy i obostrzenia dotyczące parkowania należą do najbardziej skomplikowanych rozdziałów kodeksu drogowego. Zmotoryzowani powinni pamiętać, że nie wolno im zatrzymać auta bliżej niż 10 m przed i za przejściem, a parkując na chodniku powinni zostawić przynajmniej 1,5 m dla pieszych.

Na tym jednak nie koniec. Ustawodawca przewidział parkowanie na chodniku wyłącznie pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 2500 kg. Podkreślmy – mowa tu o DMC, czyli maksymalnej wskazanej w dowodzie rejestracyjnym w pozycji F2 masie pojazdu z paliwem, kierowcą i pasażerami oraz bagażem, a nie rzeczywistej, czyli aktualnej w danej chwili masie pojazdu.

SUV na chodniku
Dopuszczalna masa całkowita Audi Q7 w wersji E-Tron sięga 3185 kg. Parkowanie tego SUV-a na chodniku nie jest więc legalne.

Adnotacja o DMC jest istotna, gdyż nie pozwala na parkowanie na chodniku wielu SUV-ów – chociażby BMW X5 E53, którego masa rzeczywista wynosi blisko 2 tony, a DMC przekracza 2600 kg.

Redakcja poleca: Mandat za nieprawidłowe parkowanie – za co grozi?

Limit wagowy bez trudu przekraczają także m.in. Audi Q7, BMW X6, Jeep Grand Cherokee, Mercedes ML, samochody terenowe pokroju Nissana Patrola czy Toyoty Land Cruiser, Volkswagen Touareg oraz większość pickupów. W niedalekiej przyszłości gama „wykluczonych” pojazdów wzrośnie, bo w limicie wagowym nie zmieści się wiele samochodów elektrycznych – chociażby Audi E-Tron, które na pusto waży ponad 2,5 tony.

Za nieprawidłowe parkowanie grozi mandat w wysokości 100 zł oraz 1 punkt karny.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj