NowościAktualnościTakie rzeczy tylko w Polsce! Licznik cofnięty o... milion kilometrów!

Takie rzeczy tylko w Polsce! Licznik cofnięty o… milion kilometrów!

W Krakowie padł niechlubny rekord w cofaniu licznika. Mercedes Sprinter został „odmłodzony” o… milion kilometrów! Ale czy na pewno?

Uwagę funkcjonariuszy krakowskiej drogówki zwrócił uwagę Mercedes Sprinter z niesprawnym oświetleniem. Nie było ono jednak głównym mankamentem dostawczego auta. Prawdziwym odkryciem okazało się wskazanie drogomierza, które pokazało, że różnica pomiędzy rzeczywistym przebiegiem licznika a stanem licznika odnotowanym w Centralnej Ewidencji Pojazdów wynosiła ponad 1 milion 14 tys. kilometrów. Tyle ubyło z licznika w ciągu ostatniego… miesiąca.

Skąd o tym wiadomo? W grudniu 2019 r. podczas przeglądu diagnosta odczytał i wprowadził do CEPiK-u przebieg 2 008 533 km. Policjanci podczas kontroli Sprintera stwierdzili natomiast 993 892 km. Kierowca wyjaśnił, że to pojazd służbowy, a według informacji, które otrzymał od szefa, licznik był wymieniony. Policjanci będą to weryfikować.

Niewykluczone, że cała sprawa zostanie wkrótce umorzona z powodu… błędu diagnosty. Liczniki Sprinterów są bowiem w stanie wyświetlić sześć cyfr, a więc przebiegi do miliona kilometrów. Zbliżona sytuacja występuje w starszych modelach z bębenkowym licznikiem, który samoczynnie „przekręca się” co 99999 km. W tego typu sytuacjach policjanci powinni kierować się zdrowym rozsądkiem zamiast rozpoczynać niepotrzebne sprawy – jeżeli poprzedni wpis w CEPiK wskazywał, że przebieg zbliżał się do 100 tys. km, wyzerowanie licznika do czasu kontroli jest prawdopodobne.

cofanie licznikow, przebiegi, falszywe przebiegi, przebiegi ekstra, komis
Cofanie licznika jest przestępstwem. W poważne problemy z prawem można popaść także wymieniając uszkodzony licznik. Taką naprawę auta trzeba zgłosić w ciągu 14 dni w stacji kontroli pojazdów.

Od 1 stycznia 2020 r. wymiana licznika winna być odpowiednio udokumentowana. Drogomierz można wymienić tylko gdy doszło do jego uszkodzenia lub w przypadku konieczności wymiany elementu z nim związanego. Właściciel pojazdu z wymienionym licznikiem musi w ciągu 14 dni stawić się na stacji kontroli pojazdów w celu dokonania odczytu drogomierza. Diagnosta wprowadzi dane do bazy CEP i wyda odpowiednie zaświadczenie.

Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym i zmianami w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego od 1 stycznia 2020 roku obowiązują nowe zasady kontroli drogowych. Policjanci mają obowiązek sprawdzać i spisywać stan licznika, poza ustawowymi wyłączeniami jak np. akcje „Trzeźwy poranek”, a odczytane wskazania drogomierza przesłać do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Redakcja poleca: 260 tysięcy kilometrów, czyli samochód niesprzedawalny

Kierujący pojazdami muszą pamiętać również o tym, że od 25 maja ubiegłego roku zgodnie z zapisem art. 306 a kodeksu karnego, za zmianę wskazania drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingerencję w prawidłowość jego pomiaru, grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Należy pamiętać, że takiej samej karze podlega zarówno osoba, która cofa licznik pojazdu, jak i ta, która taką korektę zleca.

Stan licznika własnego pojazdu z ostatniego badania technicznego można sprawdzić na stronie obywatel.gov.pl/kierowcy-i-pojazdy/moj-pojazd. Usługa pozwala też na skontrolowanie pojazdu, który zamierzamy kupić. Informacje podawane przez właściciela auta na temat jego przebiegów i przeglądów można sprawdzić na stronie obywatel.gov.pl/kierowcy-i-pojazdy/sprawdz-historie-pojazdu. W lutym usługa „Mój Pojazd” zostanie wzbogacona o informacje dotyczące wymiany licznika. Znajdzie się w niej data i przyczyna wymiany, a także wskazanie po wymianie. W usłudze „Historia Pojazdu” także pojawią się informacje o wymianie drogomierza.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji