190717_skoda_karoq_kodiaq

Skoda aktualizuje swoje bestsellerowe SUV-y – modele Karoq i Kodiaq. Poza poszerzoną listą systemów wspomagających otrzymują one napis „SKODA” zamiast emblematu producenta na tylnej klapie.

Po pierwsze Karoq i Kodiaq na rok modelowy 2020 otrzymują system Side Asisst, który monitoruje tzw. martwe pole na odcinku 70 m za samochodem, korzystając z dwóch radarów. To bardzo przydatne rozwiązanie przy zmianie pasa na drogach wielopasmowych.

Side Assist zastępuje system Blind Spot Detect, którego zasięg wynosił 20 m. Co istotne, poza zwiększeniem zasięgu zmienił się sposób informowania o pojazdach, których kierowca może nie zauważyć – zamiast na szkle, lampka sygnalizująca znajduje się teraz w obudowie lusterka bocznego. Efekt: łatwiej ją dostrzec.

System Side Assist w nowych Skodach
System monitorowania martwego pola Side Assist w nowych Skodach – z lampką w obudowie lusterka, a nie na tafli lustra.

Side Assist działa przy prędkości od 15 km/h w górę przy przyspieszaniu i do 10 km/h przy hamowaniu. Jego elementem jest inny przydatny system – Rear Traffic Alert, który monitoruje ruch poprzeczny za samochodem podczas cofania, np. wyjeżdżania z ciasnego miejsca parkingowego, i ostrzega wówczas przed innymi pojazdami.

Są i inne korekty: adaptacyjne zawieszenie DCC można zamówić także dla aut przednionapędowych (wcześniej tylko 4×4), a system bezkluczykowy Kessy wzbogacono o czujniki ruchu, który wyłącza transmiter w kluczyku po 15 min bezruchu – np. gdy leży on na biurku. Takie rozwiązanie dodatkowo chroni przed przechwyceniem sygnału i kradzieżą lub włamaniem do samochodu.

Przy okazji gama Karoqa wzbogaca się o nowego mocnego turbodiesla 2.0 TDI o mocy 190 KM, spełniającego już normę emisji spalin Euro 6d-Temp, standardowo łączonego z przekładnią dwusprzęgłową DSG oraz napędem na obie osie, a oferta Kodiaqa – o nowe 20-calowe obręcze z lekkich stopów o nazwie Ignite, zarezerwowane dla wersji Sportline oraz L&K. Pojazdy z kołami o średnicy 18 cali lub wyższej mogą być teraz wyposażone w system monitorowania ciśnienia w każdej z opon. Kodiaq Scout na życzenie oferuje z kolei skórę, która w mniejszym stopniu nagrzewa się lub chłodzi.

Skoda Kodiaq z nowymi 20-calowymi obręczami Ignite.
Skoda Kodiaq z nowymi 20-calowymi obręczami Ignite.

No i coś dla wszystkich wersji Karoqa i Kodiaqa – oba modele z najnowszego rocznika otrzymują napis „SKODA” zamiast emblematu z logo producenta na tylnej klapie. To element, który trafia po kolei do wszystkich nowych modeli: ma go już kompaktowa Scala, miejski crossover Kamiq, a także Superb po liftingu.

Napis "SKODA" zamiast logo - akcent znany już ze Scali i Kamiqa.
Napis „SKODA” zamiast logo – akcent znany już ze Scali i Kamiqa, a także z odnowionego Superba.

Modele Karoq i Kodiaq to istotne motory napędowe sprzedaży Skody: pierwszy od premiery jesienią 2017 r. powstał w liczbie 220 tys. sztuk, a drugi od jesieni 2016 r. wyprodukowano w liczbie około 360 tys. egzemplarzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj