ladowanie samochodow

Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Polsce mają się coraz lepiej według badań, przeprowadzonych przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych.

Co więcej, branża przewiduje, że samochody z napędem elektrycznym coraz liczniej będą pojawiać się na naszych drogach, a co za tym idzie, wzrośnie również zapotrzebowanie na kolejne punkty do ładowania. Jak wyglądają te liczby i które miasto może pochwalić się największą liczbą stacji ładujących?

Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Polsce – co mówią liczby?

Samochody elektryczne

Badania przeprowadzone pod koniec listopada 2020 roku przez PSPA oraz PZPM (Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego) jasno pokazują, że stacje ładowania samochodów elektrycznych w Polsce zanotowały znaczący wzrost, ale nie tylko. Na polskich drogach rośnie również liczba samochodów elektrycznych. Nic więc dziwnego, że cała infrastruktura, potrzebna do ich obsługi, także się zwiększa.

Innowacyjne stacje do ładowania pojazdów znajdziesz na https://wallbox.pl/.

Według ostatnich badań w naszym kraju zarejestrowano aż 17121 osobowych samochodów elektrycznych. Od stycznia do listopada 2020 roku pojawiło się 8125 nowych sztuk, co daje wzrost sięgający 120% w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 roku. Niemniej interesująco wygląda dokładny podział:

  • 9214 sztuk to pojazdy w pełni elektryczne,
  • 7907 sztuk to hybrydy typu plug-in.

Jednak elektryczne samochody osobowe to nie jedyny obszar, który notuje wzrost. Samochody dostawcze i ciężarowe z tego rodzaju napędem to już 757 zarejestrowanych sztuk (240 nowych rejestracji w 2020 roku), natomiast motorowery i motocykle to aż 8734 sztuk (2554 nowych rejestracji w 2020 roku). Po polskich drogach jeździ też 418 sztuk autobusów elektrycznych (189 nowych rejestracji w 2020 roku).

Stacje ładowania samochodów elektrycznych

Infrastruktura do ładowania samochodów elektrycznych w naszym kraju z roku na rok wygląda coraz lepiej. Licznik Elektromobilności wskazuje, że pod koniec listopada kierowcy w Polsce mogli korzystać z 1324 ogólnodostępnych stacji, co przekłada się na 2532 punkty do ładowania:

  • 32% z nich to punkty szybkiego ładowania prądem stałym (DC),
  • 68% z nich to wolne ładowarki prądu zmiennego (AC).

Tym samym sieć ogólnodostępnych stacji do ładowania samochodów elektrycznych w 2020 roku zanotowała 36% wzrost.

Ranking miast z największą liczbą stacji do ładowania samochodów elektrycznych

W których miastach ładowanie aut z napędem elektrycznym stanowi najmniejszy problem? Najwięcej stacji do samochodów elektrycznych znajduje się w Warszawie – około 160 sztuk. Na drugim miejscu uplasowały się Katowice z około 80 stacjami, trzecie miejsce należy do Krakowa – około 65 stacji. Tuż za podium znajduje się Gdańsk i Wrocław – tutaj liczba stacji do ładowania to około 60 sztuk, a nieco ponad 40 sztuk znajduje się w Poznaniu.

W pozostałych większych miastach, między innymi: Opolu, Łodzi, Szczecinie czy Rzeszowie znajduje się około 20 takich stacji, zaś w: Gdyni, Białymstoku, Kielcach, Olsztynie, Gliwicach czy Lublinie to około 10-15 sztuk na daną aglomerację.

stacja ladowania

Dlaczego zawsze warto zainwestować w mobilną stację ładowania pojazdów elektrycznych?

Chociaż najnowsze badania napawają optymizmem, nie ulega wątpliwości również fakt, że niektóre miasta i województwa w Polsce cierpią na niedobór ogólnodostępnych stacji do ładowania pojazdów elektrycznych. W związku z tym warto zainwestować w jej mobilną wersję.

Takie rozwiązanie umożliwi ci komfortową i swobodną jazdę, bez konieczności planowania trasy zgodnie z infrastrukturą, przeznaczoną dla samochodów elektrycznych. Dzięki przenośnej ładowarce do samochodu naładujesz auto, niezależnie od pory oraz miejsca, w którym aktualnie się znajdujesz.

Mobilne ładowarki wyróżnia kompaktowy rozmiar i niewielka waga, dzięki czemu nie zajmują dużo miejsca i są lekkie w transporcie, co czyni je idealnymi towarzyszami nawet dalekiej podróży. Negatywne czynniki atmosferyczne również nie są im straszne, więc samochód naładujesz nawet podczas deszczu czy śniegu.

Czy domowa stacja do ładowania samochodów elektrycznych to dobre rozwiązanie?

Zastanawiasz się nad tym, czy domowa stacja do ładowania samochodów elektrycznych to dobre rozwiązanie? Zdecydowanie tak! Jest wiele korzyści, które płyną z takiego pomysłu.

Przede wszystkim jest to oszczędność czasu, ponieważ przydomowa stacja eliminuje konieczność dojazdu i nierzadko stania w kolejce do ogólnodostępnego punktu. Odpada też element organizacyjny, a planu dnia nie musisz układać pod myśl o tym, że musisz jeszcze naładować samochód.

Ponadto stacja typu wallbox umożliwi ci ładowanie pojazdu w dogodnym dla ciebie momencie – na przykład możesz podłączyć samochód do ładowania na noc, a całym procesem z łatwością będziesz zarządzał z poziomu aplikacji.

Czy taka stacja jest funkcjonalna i bezpieczna?

Tak – przydomowe stacje do ładowania pojazdów elektrycznych możesz zamontować na ścianie w garażu, pod wiatą na zewnątrz lub na podjeździe przed domem. Są one przystosowane do niekorzystnych warunków atmosferycznych, a co ważne, nie stanowią zagrożenia dla dzieci oraz zwierząt – stacja po prostu nie dostarcza zasilania, kiedy kabel ładujący nie jest połączony z samochodem.

Ponadto tego rodzaju urządzenia z reguły wyposażone są także w system, który uniemożliwia dostęp osób trzeci. Nie ma więc obaw, że osoby niepożądane będą z niego korzystać.

Przyszłość stacji ładowania samochodów elektrycznych w Polsce

Coraz większa świadomość użytkowników samochodów, rosnące ceny paliw, a także ekologiczny trend życia sprawiają, że kierowcy chętniej przerzucają się na elektryczne pojazdy. W związku z tym infrastruktura do ładowania aut elektrycznych także z roku na rok znacznie się polepsza, co daje kierowcom więcej swobody i możliwości.

Badania wyraźnie pokazują, że branża zalicza tendencję wzrostową. Ponieważ zainteresowanie samochodami elektrycznymi czy hybrydowymi jest coraz większe, wdrażane są wciąż nowe programy, których celem jest zwiększenie ogólnodostępnych punktów do ładowania samochodów elektrycznych.

Polacy przekonują się do pojazdów zasilanych energią elektryczną i widać to coraz wyraźniej na polskich drogach. Dlatego też można przypuszczać, że liczba ogólnodostępnych stacji do ładowania samochodów elektrycznych również będzie wzrastać z każdym kolejnym rokiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here