Sprawdzenie auta po VIN

Dzięki numerowi VIN możemy się wiele dowiedzieć o specyfikacji samochodu i jego przeszłości. Przestawiamy strony internetowe specjalizujące się w analizowaniu i udostępnianiu niezbędnych informacji o samochodach używanych na postawie numeru VIN.

W dobie powszechnego cofania liczników i ukrywania powypadkowej przeszłości, dokładne sprawdzenie używanego auta przed zakupem jest wręcz konieczne. Jeszcze zanim zdecydujemy się obejrzeć samochód, warto poprosić sprzedawcę o podanie numeru VIN. Za jego pośrednictwem dowiemy się właściwie wszystkiego o interesującym nas aucie, ale, niestety, nie za darmo. Trzeba ponieść koszty wygenerowania raportu z witryn internetowych gromadzących bazy o importowanych samochodach z różnych krajów. Zwykle raport taki będzie zawierał dokładne informacje o wyposażeniu, przebiegu podczas badań technicznych na przestrzeni lat, uczestnictwie w kolizji drogowej włącznie z kosztami naprawy lub wykorzystaniu samochodu np. jako taksówka.

NASZ SKLEP

Pełna historia samochodu – AutoDNA

AutoDNA
AutoDNA

Najstarszą tego typu stroną internetową jest autoDNA.pl. Witryna funkcjonuje od 2010 roku i obecnie dysponuje informacjami na temat kilkuset milionów pojazdów. Najbardziej szczegółowe raporty są dostępne dla aut sprowadzonych z Belgii, Holandii, Francji, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Koszt wygenerowania raportu oscyluje między 15 a 50 zł, zależnie od pochodzenia i dostępnej historii. Dzięki niemu dowiemy się m.in. czy samochód został skradziony (sprawdzenie 12 krajowych baz), czy uczestniczył w akcji serwisowej, poznamy przebiegi z corocznych badań technicznych, a także kosztorys przeprowadzonych napraw. Serwis pokazuje też, ile razy wyszukiwano dane auto.

 

Strony oferujące usługę sprawdzenia samochodu po numerze VIN

Bimmer Check
Koszt raportu: 129 zł
Oględziny: 399 zł

Bimmer Check
Bimmer Check

Firma wcześniej nazywała się BMW Check i oferuje kompleksowe sprawdzenie używanych samochodów BMW. Pełny raport nie jest tani, ale zawiera informacje o wyposażeniu i historii serwisowej, nawet z archiwalnymi zdjęciami z aukcji. Za 99 zł można kupić wyłącznie historię ubezpieczeniową. Jeśli po ich zweryfikowaniu nadal będziemy zainteresowani autem, warto na oględziny zabrać specjalistę. Nie tylko zbada on kondycję lakieru i podzespołów, ale też dokona diagnostyki komputerowej. Taka usługa kosztuje kilkaset złotych, ale da pewność, że kupimy dobry egzemplarz.

 

Forum bez-wypadkowe.net
Koszt raportu: 0 zł

Forum bez-wypadkowe
Forum bez-wypadkowe

Strona, na której czytelnicy wzajemnie wymieniają się doświadczeniami z oglądanych aut. Najczęściej wpisy dotyczą zakłamań sprzedających, np. o rzeczywistym przebiegu lub powypadkowej przeszłości. Użytkownicy podają numer VIN każdego pojazdu, dlatego nie zaszkodzi go wyszukać. To nic nie kosztuje, trzeba się tylko zarejestrować.

 

Automo.pl
Koszt raportu: 39,90 zł

Automo
Automo

Serwis działa podobnie jak AutoDNA.pl, z tym że raport zawsze kosztuje niecałe 40 zł. Zawiera m.in. informacje o odnotowanych przebiegach i historię szkód zgłaszanych przez ubezpieczyciela (jeśli takowe były). Za dodatkowe 11 zł dostępny jest minidekoder VIN, gdzie dokładnie sprawdzimy wyposażenie pojazdu.

 

Autobaza.pl
Koszt raportu: 33,40 zł

Autobaza
Autobaza

Pobranie szczegółowych informacji o samochodzie wymaga uiszczenia opłaty – za darmo dowiemy się tylko wybranych kwestii, np. pochodzenia auta. Autobaza dysponuje bazami samochodów z Belgii, Holandii i Stanów Zjednoczonych.

Specjalistyczne oględziny

Istnieją też strony wydające raporty na podstawie własnych oględzin samochodu. Zwykle są droższe (od 170 zł), ale obejmują nie tylko weryfikację stanu powłoki lakierniczej, elementów nadwozia czy zawieszenia, ale też działanie hamulców czy amortyzatorów. Warunkiem koniecznym do przeprowadzenia takich oględzin jest zgoda właściciela na podjechanie do warsztatu. Nie powinno to stanowić problemu dla uczciwego sprzedawcy.

Oględziny specjalisty
Oględziny specjalisty

Spokój niskim kosztem

Za kilkadziesiąt złotych paradoksalnie można sobie „kupić spokój”. Szczegółowe raporty odsłonią przed nami wiele faktów z życia auta, dzięki czemu dokonamy pewnego zakupu bez obaw o nieprzewidziane wydatki. Oględziny pod okiem specjalisty polecamy natomiast podczas kupna auta kolekcjonerskiego, do którego trudno już o części (albo są bardzo drogie).