NowościAktualnościSpada sprzedaż samochodów elektrycznych...

Spada sprzedaż samochodów elektrycznych…

…na razie jednak tylko w USA. W 2019 roku dostarczono ich o prawie 7% mniej niż w roku poprzednim. Dowiedz się więcej na ten temat.

Podczas gdy w Europie z roku na rok sprzedaje się coraz więcej aut elektrycznych, w USA w ubiegłym roku nabywców znalazło mniej „elektryków” i hybryd plug-in niż wcześniej. Wczoraj pisaliśmy o tym, że globalna produkcja samochodów po raz trzeci z rzędu odnotowała wyraźny spadek, a nadzieją dla branży motoryzacyjnej są auta elektryczne. W tym kontekście można się zastanawiać, jak interpretować dane napływające do nas zza Oceanu. Czy świadczą one o tym, że rynek pojazdów ładowanych „z gniazdka” również ma ograniczone możliwości rozwoju?

The Los Angeles Times podał informację, że w 2019 r. w USA sprzedano 325 000 samochodów elektrycznych i hybryd plug-in. To aż o 6,8% mniej niż w 2018 r., kiedy nabywców znalazło 349 000 takich aut. Dziennikarz LA Times zauważa, że ten spadek jest szczególnie zaskakujący, jeśli uwzględni się fakt, że w minionym roku na amerykańskim rynku pojawiło się 45 nowych „elektryków” i hybryd plug-in. Na tym tle wyróżnia się Tesla – choć sprzedaż aut konkurencji spada, Model 3 znalazł o 14% więcej nabywców niż przed rokiem.

Z czego może wynikać pogorszenie się wyników sprzedaży samochodów elektrycznych i hybryd plug-in w 2019 roku? Wydaje się, że potencjalnych nabywców przed zakupem „elektryka” nadal powstrzymuje przede wszystkim „range anxiety”, czyli lęk przed niewystarczającym zasięgiem. Auto spalinowe wciąż może przejechać na pełnym zbiorniku paliwa więcej kilometrów niż większość modeli elektrycznych.

W USA widoczne jest także duże zróżnicowanie popularności „elektryków” w poszczególnych stanach. Na ten temat wypowiedział się Klaus Fröehlich, szef działu badań i rozwoju BMW: „Widzimy pojazdy typu BEV głównie na zachodnim wybrzeżu i niektórych częściach wschodniego wybrzeża, podczas gdy reszta USA będzie kontynuować wykorzystywanie konwencjonalnych silników benzynowych (cytat za moto.rp.pl).

Źródło: Carscoops

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji