NowościAktualnościNie trać zmysłów na drodze

Nie trać zmysłów na drodze

Nie tylko sprawny wzrok, ale również dobry słuch to podstawy bezpiecznego poruszania się po drogach. Czym grozi korzystanie ze słuchawek w czasie jazdy?

Badania nie pozostawiają złudzeń. Jak wynika z eksperymentu przeprowadzonego na zlecenie Forda, uczestnicy ruchu słuchający muzyki w słuchawkach są średnio o ponad 4 sekundy wolniejsi w rozpoznawaniu potencjalnych zagrożeń na drodze niż osoby, które nie słuchają muzyki.

Jak mówi dr Maria Chait, profesor neuropsychologii poznawczej słuchu z University College London: „Dźwięk odgrywa istotną rolę w naszej zdolności rozpoznawania otoczenia – bardzo często najpierw słyszymy, że dzieje się coś ważnego, zanim to zobaczymy. Chociaż słuchawki w wielu okolicznościach mogą przynosić nam korzyści, jednak na drodze izolują nas od ważnych sygnałów akustycznych, co oznacza, że możemy nie być w stanie dostrzec zbliżających się pojazdów lub użytkowników drogi, narażając ich – a także nas samych – na niebezpieczeństwo.”

Dotyczy to nie tylko kierowców, ale wszystkich uczestników ruchu: rowerzystów, pieszych czy użytkowników urządzeń transportu osobistego (m. in. hulajnóg i skuterów elektrycznych). Dlatego nie może dziwić, że w niektórych krajach korzystanie ze słuchawek przez kierujących zostało prawnie zakazane. Na taki ruch zdecydowała się np. Francja, w której od 2015 roku kierowcy i rowerzyści nie mogą korzystać ze słuchawek podczas jazdy.

podziel się drogą 2
Muzyka płynąca ze słuchawek wydłuża czas reakcji nie tylko za kierownicą: równie niebezpieczna jest jazda hulajnogą ze słuchawkami na uszach.

W badaniu wzięło udział ponad 2000 osób. Gdy analizowano ich nawyki, większość uczestników przyznała, że korzysta ze słuchawek podczas jazdy. Co ciekawe, wśród 56% osób, które deklarowały, że brały udział w wypadku, 27% miało w czasie feralnego zdarzenia słuchawki na uszach.

Kolejnym etapem eksperymentu było uruchomienie specjalnej aplikacji, która pomogła przeanalizować wpływ noszenia słuchawek na zdolność reagowania na nadchodzące sygnały dźwiękowe. Wykorzystano specjalny test z użyciem dźwięku przestrzennego 8D i zmierzono czasy reakcji uczestników na zagrożenia – zarówno z muzyką odtwarzaną przez słuchawki, jak i bez niej.

Wyniki okazały się jednoznaczne. Uczestnicy słuchający muzyki byli średnio o 4,2 sekundy wolniejsi w rozpoznawaniu i reagowaniu na zagrożenie na drodze. To otworzyło im oczy: przed badaniem 44% uczestników twierdziło, że nie założy słuchawek podczas podróży. Po eksperymencie już 58% osób zobowiązało się, że nigdy więcej nie skorzysta w drodze ze słuchawek. Z kolei o 64% mniej osób stwierdziło, że regularnie chciałoby korzystać ze słuchawek podczas jazdy.

Jak widać, większość uczestników eksperymentu deklaruje, że nie założy już słuchawek w ruchu drogowym. A jeśli zobaczyć znaczy uwierzyć, warto sprawdzić to na własnej skórze. Przygotowana przez Forda aplikacja Podziel się drogą: Bezpieczeństwo i dźwięk dostępna jest pod tym adresem:

https://fordsharetheroad8d.com/

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji