Skoda ostrzeganie jazda pod prąd

Systemy informacyjno-rozrywkowe modeli Skody wzbogaciły się właśnie o aplikację Traffication, która zwiększa bezpieczeństwo kierowców, ostrzegając ich o zagrożeniach takich jak unieruchomione pojazdy czy wjazd na autostradę pod prąd.

Aplikacja Traffication po raz pierwszy pojawiła się w Skodzie Superb, a obecnie można ją łatwo pobrać i zainstalować w modelach Scala, Kamiq, Karoq oraz Kodiaq – o ile są wyposażone w najnowszą, trzecią generację systemów operacyjnych (zwanych też multimedialnymi lub informacyjno-rozrywkowymi) Skody. W ciągu roku aplikacja będzie dostępna dla kolejnych modeli, a Skoda stopniowo poszerzy zakres jej funkcji.

Aplikacja Traffication dołącza do dostępnych już aplikacji systemu multimedialnego, takich jak pogoda, wiadomości, kalendarz i sklep. Po zainstalowaniu działa ona w tle, ale gdy na zbliżającym się odcinku drogi pojawia się zagrożenie, aplikacja natychmiast wyświetla stosowne ostrzeżenie na centralnym wyświetlaczu. Mogą one dotyczyć omyłkowego wjechania na autostradę pod prąd lub wykrycia na drodze unieruchomionego pojazdu z włączonymi światłami awaryjnymi (pojazd ten musi również być jednak wyposażony w aplikację Traffication, czyli pochodzić z Grupy VW). W przyszłości ostrzeżenia będą wysyłane ze wszystkich nowych samochodów Skody wyposażonych w systemy operacyjne oparte na modułowej platformie od trzeciej generacji wzwyż.

Kluczową funkcją aplikacji Traffication jest jednak ostrzeżenie, które pojawia się, gdy kierowca próbuje wjechać na autostradę w kierunku przeciwnym do obowiązującego. Integracja ostrzeżeń przed jazdą pod prąd jest wynikiem długotrwałej współpracy między Skodą i firmą Bosch. Oparty na chmurze danych system ostrzegania kierowcy o niewłaściwym kierunku jazdy Boscha od 2018 r. jest dostępny w postaci aplikacji na smartfony. – Naszym celem jest zainstalowanie systemu ostrzegania kierowcy o jeździe pod prąd w każdym samochodzie. Każdy wypadek spowodowany obraniem nieprawidłowego kierunku jazdy to o jeden wypadek za dużo – powiedział dr Mathias Pillin, prezes działu rozwiązań informatycznych w Bosch.

Kolejne funkcje Traffication już wkrótce

W ciągu roku Skoda wzbogaci aplikację Traffication o kolejne funkcje. W trzecim kwartale pojawi się możliwość emitowania ostrzeżeń na temat pogody i warunków drogowych oraz możliwość głośnego odczytywania powiadomień przez system. Ponadto kierowcy będą mogli sami zgłaszać zagrożenia. Inne planowane ulepszenia obejmują zaawansowane algorytmy przewidywania i ulepszoną wydajność automatycznego wykrywania potencjalnych zagrożeń. W przygotowaniu są również dodatkowe rodzaje powiadomień i informacji wysyłanych z wyprzedzeniem, które będą dotyczyć często pokonywanych tras. Ich ukończenie jest zaplanowane na czwarty kwartał 2021 r.

W przyszłym roku planujemy zintegrować aplikację z systemem C2X (Car-to-X), który będzie mógł komunikować się bezpośrednio z innymi samochodami i infrastrukturą drogową znajdującą się w pobliżu. Umożliwi to natychmiastowe otrzymywanie powiadomień z inteligentnych systemów miejskich lub ostrzeżeń z pobliskich pojazdów ratowniczych – powiedział Michal Vondra, menedżer produktu Skody odpowiedzialny za powstanie aplikacji Traffication.

car2x komunikacja
Komunikacja C2X (Car-to-X) obejmuje komunikację pomiędzy pojazdami oraz komunikację pomiędzy pojazdem a elementami infrastruktury. Producenci coraz częściej korzystają z takich rozwiązań – choć na razie to producenci premium. Przykładowo Mercedes oferuje system ostrzegający o jeździe pod prąd od 2013 r.

Wystarczy kilka kliknięć

Instalacja aplikacji to bardzo łatwy proces, który można przeprowadzić bezpośrednio w samochodzie, w tzw. sklepie Skody w menu systemu. Aplikacja jest bezpłatna przez pół roku. Dalsze użytkowanie wiąże się z niewielką opłatą roczną (producent nie ujawnił stawek).

Aplikacja Traffication jest dostępna dla pojazdów wyposażonych w najnowsze systemy operacyjne: zachowuje kompatybilność z systemem Columbus w modelach Superb, Kodiaq i Karoq oraz z systemem Amundsen w Kamiqu i Scali. W trzecim kwartale 2021 roku planowane jest dodanie systemu Amundsen w Fabii oraz systemu Columbus w Octavii. Wszystkie inne modele Skody wyposażone w topowe systemy operacyjne od trzeciej generacji wzwyż, w tym Enyaq iV z czwartą generacją systemów multimedialnych, zostaną uzupełnione o Traffication w czwartym kwartale 2021 roku. Aktualnie aplikacja jest dostępna w 22 europejskich krajach, w tym w Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj