NowościAktualnościSkoda Rapid powraca z wolnossącym silnikiem

Skoda Rapid powraca z wolnossącym silnikiem

W Chinach można kupić odświeżoną Skodę Rapid z benzynowym 1.5 MPI pod maską. Pokazane niedawno auto różni się od modelu dostępnego na rynku rosyjskim.

Pomimo że w Europie już pożegnaliśmy się ze Skodą Rapid (jej miejsce zajęła Scala), to na wschodnich rynkach ten model nadal jest oferowany. W grudniu ubiegłego roku w Rosji pokazano nowego Rapida, którego napędza silnik 1.6 MPI, znany ze starszych modeli grupy Volkswagena. Z kolei dwa tygodnie temu poznaliśmy auto przeznaczone na rynek chiński.

Skoda Rapid (2020)

Chiński Rapid już na pierwszy rzut oka różni się od swojego rosyjskiego odpowiednika. Samochód z Rosji z przodu przypomina Scalę, natomiast design auta z Chin jest bardziej zachowawczy. W Państwie Środka Rapid jest dostępny w dwóch odmianach nadwoziowych: liftback (451,2 cm długości, 146,9 cm wysokości) oraz Spaceback (431,2 cm długości, 147,5 cm wysokości). Szerokość obydwu wersji wynosi 170,6 cm. Kufer liftbacka ma 466 litrów pojemności, a Spaceback zmieści od 372 do nawet 1255 litrów bagażu.

Pod maską Rapida z Chin znajdziemy wolnossący silnik 1.5 MPI, rozwijający 111 KM i 145 Nm. Benzynowa jednostka może być łączona z 5-biegową manualną skrzynią lub „automatem” o 6 przełożeniach. Producent chwali się, że ten silnik zużywa średnio tylko 5,6 l/100 km i spełnia już chińską normę emisji spalin VI b, która zacznie obowiązywać od lipca 2023 r. (nie należy jej jednak mylić ze znacznie bardziej rygorystyczną normą Euro 6).

Skoda Rapid (2020)

Największą nowością we wnętrzu jest system inforozrywki o zwięzłej nazwie Skoda Banma Intelligent Interconnection System, który umożliwia korzystanie z funkcji Android Auto i Apple CarPlay oraz innych serwisów online, a do tego umożliwia zdalne aktualizacje oprogramowania dzięki zastosowaniu technologii over-the-air. Urządzenie pozwala zarówno na dotykową obsługę za pomocą 8-calowego kolorowego wyświetlacza TFT LCD, jak i na sterowanie głosowe.

Skoda Rapid (2020)

W związku z pandemią koronawirusa nową Skodę Rapid można zamawiać nie tylko w chińskich salonach, ale także przez Internet. Ceny wersji liftback startują od 78 400 juanów (ok. 46 000 zł), a Spaceback to wydatek minimum 81 400 juanów (ok. 47 500 zł).

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji