Skoda Rapid 2020

Ten model zniknął już z europejskiej oferty, ale Skoda nie żegna się z tą historyczną nazwą. Wkrótce zadebiutuje nowy Rapid z nadwoziem sedan.

Napis Rapid po raz pierwszy pojawił się na aucie czeskiego producenta w 1934 r., wówczas była to jedna z wersji Skody 420. Rok później zadebiutował nowy model korzystający z tej nazwy. Ta część opowieści o Rapidzie kończy się wraz z II wojną światową.

Do nazwy powrócono w latach 80. i otrzymał ją model z dwudrzwiowym nadwoziem, bazujący na tylnosilnikowej Skodzie typu 742. Pomimo sportowego charakteru, ten samochód nie był demonem prędkości. Najmocniejsza wersja osiągała 62 KM z benzynowego silnika 1,3 l. Wraz z końcem produkcji Skody typu 742, Rapid zniknął z rynku.

Skoda Rapid - dawne modele
Od lewej: Skoda Rapid z lat 80. oraz Skoda Rapid z lat 30.

Dopiero w 2012 roku ponownie zobaczyliśmy tę nazwę na aucie Skody. Nowy samochód był budżetowym liftbackiem, zastępującym w gamie Octavię Tour. W kolejnym roku do oferty dołączył atrakcyjniej stylizowany hatchback – Rapid Spaceback. W tym roku ten model zniknął z Europy, a jego miejsce zajęła większa Scala.

Zobacz również: Używana Skoda Rapid – opinie

Jednak na wybranych rynkach (m.in. chińskim i rosyjskim) Rapid nadal jest dostępny. W dodatku w Indiach i Chinach auto występuje w zupełnie innej wersji niż u nas – jako Fabia sedan. Niedawno poznaliśmy oficjalne szkice nowego wcielenia tego modelu.

Skoda Rapid 2020

Oglądając pierwsze zdjęcia można stwierdzić, że Rapid, który zadebiutuje w przyszłym roku, znacznie wydoroślał. Przednia część nadwozia przypomina europejską Scalę, a projekt tyłu – najnowszą Octavię.

Jak na razie czeski producent nie zdradził na jakiej platformie powstanie nowy Rapid ani jakie silniki trafią pod jego maskę.

4 KOMENTARZE

 1. Jeździłem Skodą Rapid przez okres 10 dni . Powiem to tragedia.
  Bardzo słaba trakcja.Samochód jest sztywny źle wchodzi w zakręty
  Słaby mało dynamiczny paliwożerny silnik
  Niewygodna i uboga tapicerka mizerne wykończenie wnętrz
  Chałaśliwy -słabe wyciszenie
  Problemy z elektryka po dwóch dniach użytkowania

 2. Mam Skodę Rapid Spaceback 2018 110KM jako samochód służbowy. Nie mogę narzekać, bardzo fajnie się prowadzi, całkiem dobre wyposażenie, AndroidAuto tylko działa masakrycznie źle. Poza tym komfort jazdy i ogólna ekonomia jest OK.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj