ElektromobilnośćSkoda od 20 lat wspiera TOPR – teraz służy także elektryczny Enyaq...

Skoda od 20 lat wspiera TOPR – teraz służy także elektryczny Enyaq iV

Jednym z priorytetów Skody jest bezpieczeństwo. Marka świętuje właśnie 20-lecie współpracy z Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, wyposażając ratowników w samochody dysponujące najnowocześniejszymi systemami bezpieczeństwa.

W czerwcu 2021 r. flotę aut TOPR zasiliły nowe egzemplarze w pełni elektrycznego SUV-a Enyaq iV. Elektryczny napęd pozwala wyeliminować lokalną emisję spalin oraz hałas, co stanowi istotną korzyść dla przyrody Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Z okazji 20-lecia współpracy Skody z TOPR powstał okolicznościowy klip:

Markę Skoda i Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe łączy wieloletnia współpraca oparta na wzajemnym zaufaniu oraz pewności, że razem sprostamy nawet ekstremalnym warunkom. Ogromnie cieszy nas, że już od 20 lat przy pomocy naszych aut wspieramy ratowników TOPR w ich trudnej pracy i razem zapewniamy bezpieczeństwo tak wielu ludziom. Przekazanie w pełni elektrycznych i bezemisyjnych SUV-ów Enyaq iV to nowy etap współpracy, która przynosi korzyści także dla unikatowej przyrody polskich Tatr. Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tej misji – powiedział Łukasz Matyla, kierownik Skody ds. komunikacji.

Dodatkowym atutem Enyaqa iV jest możliwość efektywnej rekuperacji, czyli odzyskiwania energii z hamowania, np. podczas zjeżdżania ze wzniesień. Na co dzień łatwo docenić także mocny i płynnie działający napęd elektryczny – wysoki moment obrotowy dwóch silników jest dostępny natychmiast i błyskawicznie „rotowany” między osiami w zależności od potrzeb. O bezpieczeństwo ratowników dbają nowoczesne systemy aktywnego bezpieczeństwa, dostępne w nowych modelach Skody.

Skoda Enyaq iV TOPR 2023

To właśnie od zaangażowania członków Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zależy bezpieczeństwo turystów w Tatrach, z dala od cywilizacji. Ratownicy muszą zachować zimną krew nawet w najbardziej kryzysowych sytuacjach, a jednocześnie działać szybko i precyzyjnie. Nic więc dziwnego, że ich profesja według sondaży należy do najbardziej cenionych zawodów w Polsce.

Poza centralą TOPR w Zakopanem ratownicy na stałe stacjonują oni m.in. w schroniskach górskich. W przypadku szeroko zakrojonej akcji ratowniczej przemieszczają się skuterami śnieżnymi, quadami i autami terenowymi, a czasem nawet na pokładzie śmigłowca. Regularnie unowocześniona flota samochodów „cywilnych” wspomaga ratowników TOPR w codziennej pracy i zapewnia im niezawodne narzędzia do wykonywania swoich obowiązków, do których należy sporządzanie komunikatów dotyczących zagrożenia lawinowego. Odpowiedzialność jest ogromna – informacje te pozwalają oszacować ryzyko wyjścia w wyższe partie gór i mogą nawet zadecydować o ludzkim życiu. Pięciostopniową skalę zagrożenia opisuje dokument:

zagrożenie_lawinowe

Skoda już od 2004 r. udostępnia zespołowi ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego niezawodne samochody, które świetnie sprawdzają się w codziennej pracy. Wśród przekazanych dotychczas modeli znalazły się m.in. Yeti, Octavia Combi oraz jej uterenowiona wersja Scout, a także Kodiaq – największy SUV w portfolio marki.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji