NowościAktualnościSkoda dba o jakość powietrza w samochodzie. Jak to robi?

Skoda dba o jakość powietrza w samochodzie. Jak to robi?

Dostępna w modelach Skody funkcja Air Care pozwala obniżyć poziom zanieczyszczenia powietrza wewnątrz auta. Dowiedz się więcej na ten temat.

Wraz z nadejściem pierwszych mrozów w wielu polskich miastach powrócił temat smogu. Warto pamiętać, że groźne dla zdrowia zanieczyszczenia, takie jak cząstki stałe, pyłki i kurz, są obecne w powietrzu nie tylko na zewnątrz, ale także w naszych domach, mieszkaniach czy samochodach. W tym ostatnim przypadku gotowe rozwiązanie ma Skoda, która w modelach Enyaq iV, Karoq, Kodiaq, Octavia i Superb oferuje klimatyzację automatyczną Climatronic z funkcją Air Care i Air Quality oraz czujnikiem zanieczyszczeń.

Odpowiednia cyrkulacja powietrza w modelach Skody zwiększa komfort podróży i bezpieczeństwo pasażerów. Dlatego system jakości powietrza (AQS) współpracuje z technologią Climatronic i automatycznie przełącza się w tryb recyrkulacji, gdy tylko czujniki wykryją wzrost poziomu zanieczyszczeń na zewnątrz auta. Następnie do działania przystępują filtry systemu Air Care, które oczyszczają powietrze we wnętrzu samochodu, pochłaniając niepożądane cząsteczki i pyłki, a także nieprzyjemne zapachy.

W zależności od modelu i wybranego poziomu wyposażenia automatyczna klimatyzacja Climatronic występuje w wersjach dwu- i trzystrefowej. Dzięki temu możliwa jest indywidualna regulacja temperatury powietrza dla kierowcy oraz pasażera siedzącego z przodu, a w przypadku trzystrefowego układu – również dla osób na tylnej kanapie (służy do tego oddzielny panel sterujący). Jeśli zajdzie taka potrzeba, system Climatronic Air Care dokładnie oczyszcza powietrze w kabinie przy wykorzystaniu wielowarstwowych filtrów wewnętrznych, co przyczynia się do lepszego samopoczucia pasażerów, a w dłuższej perspektywie – dba o ich zdrowie.

Czyste powietrze z funkcją Air Care

Jak zostało już wspomniane, system Climatronic Air Care wykorzystuje czujniki i kombinacje zaawansowanych filtrów z węglem aktywnym, aby dostosować jakość i wilgotność powietrza w kabinie. Monitoruje on nie tylko temperaturę wewnątrz i na zewnątrz, ale także temperaturę przedniej szyby i wilgotność. Aby uniknąć zaparowania przedniej szyby, włączana jest sprężarka klimatyzacji, jednak pod warunkiem, że temperatura na zewnątrz nie spada poniżej zera.

Wówczas układ przechodzi w tryb odmrażania, a powietrze napływa na przednią i boczną szybę. Ponadto zwiększa się intensywność wentylacji w celu osuszenia powietrza wewnątrz auta. W tym procesie powietrze obiegowe jest wielokrotnie przepuszczane przez system filtrów i dokładnie oczyszczane. Filtry cząstek stałych, węgla aktywnego i alergenów wychwytują zarówno drobne cząsteczki kurzu, sadzy i pyłki, jak i pochłaniają nieprzyjemne zapachy oraz usuwają różne alergeny.

Szybkie wykrycie zanieczyszczenia i jego unieszkodliwienie

W wielu modelach Skody system jakości powietrza do automatycznej recyrkulacji wykorzystuje dodatkowy czujnik zanieczyszczeń, który wykrywa inne, niechciane cząstki, jak np. węglowodory, tlenki azotu i dwutlenek siarki. W przypadku zwiększonego stężenia takich gazów w kabinie, dopływ powietrza z zewnątrz zostaje automatycznie przerwany, a układ tymczasowo przechodzi w tryb recyrkulacji. Po wykonaniu zadania, system automatycznie powraca do trybu czystego powietrza.

Redakcja poleca:

Tego nie wiesz o klimatyzacji w samochodzie

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji