Z okazji 119. rocznicy powstania marki, Ford przygotował nie lada gratkę dla fanów motoryzacji. Ford Heritage Vault to internetowa baza zawierająca ponad 5000 archiwalnych zdjęć i prospektów. Dowiedz się więcej na ten temat.
W tym roku przypada 119. rocznica założenia koncernu Ford Motor Company i z tej okazji amerykański producent po raz pierwszy otworzył swoje archiwa. „Skarbiec Dziedzictwa Forda” (ang. Ford Heritage Vault) to internetowa baza archiwalnych materiałów ilustrujących bogatą historię firmy z Detroit. Dzięki niemu miłośnicy motoryzacji z całego świata zyskali dostęp do ponad 5000 zdjęć oraz broszur produktowych Forda i Lincolna z lat 1903-2003. A to wszystko bezpłatnie!
Ford Heritage Vault – Skarbiec Dziedzictwa Forda
„Otwieramy się w sposób, jakiego jeszcze nigdy dotąd nie robiliśmy” – powiedział Ted Ryan, kierownik ds. archiwum i dziedzictwa marki Ford. – „Nasze archiwa powstały 70 lat temu i dziś po raz pierwszy udostępniamy je publicznie. Chciałbym także podkreślić, że to dopiero pierwszy krok do tego, co przyniesie przyszłość.”
Wszystkie materiały, które trafiły do tej internetowej kolekcji, były w ciągu ostatnich dwóch lat starannie selekcjonowane przez zespół archiwistów Forda. W bazie znajdziemy wiele zdjęć w wysokiej rozdzielczości, które przedstawiają nie tylko konstrukcję i funkcjonalność samochodów marek Ford i Lincoln, ale także liczne pamiątkowe fotografie będące niejako świadectwem minionych czasów. Co więcej, według zapowiedzi baza ta będzie stale rozwijana i aktualizowana.
„Uzupełniając zdjęcia pojazdów dostępne w Ford Heritage Vault, chcieliśmy zamieścić także broszury, które przybliżą klientom nasze historyczne produkty, dziedzictwo i oferowane kiedyś akcesoria” – powiedziała Ciera Casteel, archiwistka, która przygotowała materiały do „Skarbca Dziedzictwa Forda”.

Twórcy Ford Heritage Vault pamiętali również o rozwiązaniach ułatwiających dostęp do bazy osobom niewidomym i niedowidzącym. Chodzi tu o funkcje tłumaczące zdjęcia, wykresy oraz inne archiwalne materiały w taki sposób, aby były one kompatybilne z czytnikami ekranu do interpretacji stron internetowych. Ponadto użytkownicy „Skarbca Dziedzictwa Forda” mogą również poprosić także o zremasterowane wersje dodatkowych broszur.
„Te zasoby narodziły się w formie analogowej, ale ciężko pracowaliśmy, by przenieść je do świata cyfrowego” – powiedziała Casteel, która kierowała pracami nad udostępnieniem zasobów. – „Ale digitalizacja to nie wszystko. Zależało nam na tym, aby Ford Heritage Vault był dostępny dla wszystkich.”