PoradyPoradySkąd i za ile Polacy importują używane auta? Sprawdź, czy nie przepłacisz...

Skąd i za ile Polacy importują używane auta? Sprawdź, czy nie przepłacisz za przewóz

Większość aut w Polsce sprowadzono z zagranicy. Ile kosztuje transport używanego samochodu do Polski? Mamy komplet informacji!

Auta jeżdżące po polskich drogach zostały w większości sprowadzone z zagranicy. Zwykle nie dojechały nad Wisłę na własnych kołach. I to wcale nie tylko z tego powodu, że były uszkodzone. Decydując się na zlecenie transportu można sporo zaoszczędzić – nie tylko na paliwie, ale ubezpieczeniu OC czy tablicach wyjazdowych, które trzeba byłoby wyrobić w kraju pochodzenia pojazdu przed rozpoczęciem podróży do Polski.

Kraje pochodzenia samochodowUbiegły rok upłynął pod znakiem pandemii. Można było jednak zaobserwować stabilizację w tej nowej i specyficznej rzeczywistości. Po spadku zainteresowania sprowadzaniem aut w 2020 roku, w 2021 ponownie można było zaobserwować wzrost importu samochodów.

Serwis Clicktrans, który łączy osoby i firmy szukające transportu z przewoźnikami jadącymi w podobnym kierunku, sygnalizuje, że spośród najpopularniejszych kierunków importu aut najtańsze było ich przywiezienie z Niemiec (średnio 1289 zł), a najdroższe – z Hiszpanii (3546 zł). Import samochodu ze wszystkich dziecięciu najpopularniejszych krajów podrożał od 2020 roku. Wpływ na to miały m.in. rosnąca inflacja i wzrost popytu na używane auta powodowany trudnościami w dostawach półprzewodników do nowych aut.

Redakcja poleca: Co zrobić po zakupie auta? Co z ubezpieczeniem i rejestracją?

Istotna nie jest wyłącznie sama długość trasy przewozu, ale również natężenie ruchu na niej czy komplikacje, które można na niej napotkać. Najlepszym przykładem jest Wielka Brytania – w 2020 r., czyli przed Brexitem, import auta z niej kosztował średnio 1939 zł. Po odłączeniu się tego kraju od Unii Europejskiej skoczył aż do 2824 zł.

Srednia cena sprowadzenia auta z zagranicy– Spadek popularności sprowadzania aut z Wielkiej Brytanii obserwujemy już od kilku lat. Jedną z ważniejszych przyczyn są rzecz jasna konsekwencje Brexitu i znacznie bardziej rozbudowane formalności na granicach. Gdy dodać do tego pandemię i związane z nią dodatkowe formalności na granicach, nie dziwi, że Polacy decydują się na import aut z obszaru Unii Europejskiej. Ogromne zainteresowanie importem z Niemiec oraz rosnąca popularność Francji zdają się to potwierdzać – mówi Michał Brzeziński, prezes Clicktrans.

W 2021 roku w przeliczeniu na kilometr najtańszy był transport z Hiszpanii (1,28 zł/km), a najdroższy z Austrii (1,98 zł/km). Średnia cena za kilometr najbardziej wzrosła na trasach z Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Norwegii. Z kolei na trasach z Francji i Danii średnia cena za kilometr pozostała niemal niezmienna.Koszt importu za kilometr

Serwis Clicktrans podał, że po 2 latach przerwy, najpopularniejszą marką ponownie stał się Volkswagen. Zajmował 1. miejsce wśród sprowadzanych marek do 2018 roku. Później został zdetronizowany przez BMW (2019) i Audi (2020), ale w 2021 roku ponownie znalazł się na szczycie zestawienia. Na drugim miejscu uplasował się Opel (8,4%), a na trzecim – BMW (8,3%).

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji