Samochód dostawczy

Branża transportu i logistyki przeżywa obecnie swoją złotą erę. Usługi spedycyjne, logistyczne i transportowe są dziś bardzo pożądane, dlatego firmy działające w tych branżach rozwijają się w błyskawicznym tempie.


Ekspansja na nowe rynki zawsze wymaga od przedsiębiorstwa nowych inwestycji, dlatego rozwój floty samochodowej to jeden z najbardziej istotnych elementów ulepszania i usprawniania każdej firmy. Czy wówczas lepiej jest kupić nowe samochody dostawcze, postawić na samochody używane, czy może zainteresować się leasingiem lub wynajmem długotrwałym? W niniejszym tekście odpowiemy na te nurtujące przedsiębiorców pytania!

Dlaczego dobre samochody dostawcze są tak istotne?

Zdecydowanie zauważalny rozwój branży transportu i logistyki sprawia, że zapotrzebowania na dobrą flotę samochodową stale rośnie. Doskonałym tego przykładem była sytuacja z wiosny 2020, kiedy to niektóre firmy kurierskie były zmuszone szukać dodatkowych samochodów dostawczych, aby nadążać ze stale wpływającymi zleceniami. Dobre samochody dostawcze są tak naprawdę podstawą każdego przedsiębiorstwa z branży transportu, logistyki czy usług kurierskich. Dlatego też w czasie wzmożonego ruchu niezbędne jest doposażenie floty samochodowej w nowe pojazdy, aby utrzymać tempo rozwoju a konkurencje zostawić daleko w tyle. Kiedy przedsiębiorstwo zdecyduje, że zakup nowych samochodów dostawczych jest już koniecznością, pozostaje wybór formy zakupu, czyli nowe, używane, leasing lub wynajem.

Czy zakup używanego samochodu dostawczego jest dziś opłacalny?

Choć wynajem i leasing samochodu służbowego wydają się dziś najbardziej popularne, to właśnie zakup używanych aut cieszy się największym zaufaniem i tyczy się to także samochodów dostawczych. Na uzupełnienie floty samochodowej nowymi samochodami stać niewiele firm, dlatego zakup używanych aut to doskonałe rozwiązanie pomiędzy jakością a ekonomią. Co więcej, oferowane dziś samochody dostawcze z drugiej ręki charakteryzują się bardzo dobrym stanem technicznym, dzięki czemu mogą one służyć w danej flocie samochodowej jeszcze długi czas. Zakup używanych samochodów dostawczych jest idealną sytuacją dla tych przedsiębiorstw, które odnotowują coraz lepsze wyniki, jednakże nie chcą wchodzić w kolejne kredyty na flotę samochodową. Jednym z najpopularniejszych serwisów do zakupu i sprzedaży aut dostawczych jest Otomoto Profi.

Jakie używane samochodowy dostawcze są dziś najpopularniejsze?

Wśród wielu marek dostępnych na polskim rynku dostawczych samochodów używanych, istnieje ścisła grupa, która uważana jest za najlepszy możliwy wybór. Najbardziej cenione są Mercedesy, Iveco oraz Volkswageny, gdyż wyróżniają się one niezwykłą trwałością (nawet po przejechaniu wielu kilometrów), dlatego też doskonale sprawdzają się jako używany samochód, którego zadaniem jest dalsza intensywna eksploatacja. Warto podkreślić, że na zakup używanych samochodów dostawczych decyduje się dziś bardzo duża ilość branży, które na co dzień wcale nie były związane z pojazdami tego typu. Szczególnie wzmożone zainteresowanie dostawczakami dostrzegalne jest w branży gastronomicznej – spowodowane jest to oczywiście pandemią i przymusem przejścia restauracji i barów na całkowicie nowe ramy funkcjonowania, które opierają się na dostawie na wynos.