PoradyPoradySamochodem do Czarnogóry: mandaty, ograniczenia prędkości, wyposażenie auta

Samochodem do Czarnogóry: mandaty, ograniczenia prędkości, wyposażenie auta

Jeśli masz w planach podróż samochodem do Czarnogóry, sprawdź, na co musisz się przygotować. Oto aktualne obostrzenia covidowe, ograniczenia prędkości i podstawowe numery telefonów w Czarnogórze.

Czarnogóra – wymagane dokumenty tożsamości

Do Czarnogóry można wjechać przy okazaniu dowodu osobistego, jak i paszportu (także tymczasowego). Jeśli przyjeżdżasz do tego kraju na ponad 90 dni, to koniecznie musisz wyrobić wizę w Ambasadzie Czarnogóry w Warszawie.

Trzeba pamiętać, że Polaków obejmuje obowiązek meldunkowy! To oznacza, że w ciągu 24 godzin od przyjazdu do Czarnogóry, należy zgłosić się do najbliższego urzędu miasta albo gminy.

Czarnogóra – ubezpieczenie

Przed podróżą warto również wykupić ubezpieczenie od choroby i nieszczęśliwego wypadku, a także autocasco. Najlepiej jak ubezpieczenie pokryje też ewentualne przewiezienie transportem medycznym do Polski.

Czarnogóra – obostrzenia covidowe

Obecnie w Czarnogórze notuje się dość sporo przypadków zachorowań na koronawirusa. Jednak nie wymaga się od przyjeżdżających okazywania certyfikatów szczepień, ani negatywnego wyniku testu. Mimo to nadal obowiązuje kilka obostrzeń:

  • chorzy na koronawirusa muszą przejść 7-dniową kwarantannę, natomiast osoby niezaszczepione, które miały bliski kontakt z chorym, powinny poddać się 10-dniowej izolacji;
  • noszenie maseczek w placówkach medycznych, hotelach i komunikacji zbiorowej;
  • zakaz odwiedzin w szpitalach, chyba że ma się negatywny wynik testu z ostatnich 72 godzin.

Czarnogóra – ograniczenia prędkości

Przepisy drogowe w Czarnogórze są bardzo podobne do tych stosowanych w sąsiedniej Bośni i Hercegowinie, jednak pojawiają się drobne różnice. Podróżując po Czarnogórze należy zachować:

  • 50 km/h w terenie zabudowanym;
  • 80 km/h w terenie niezabudowanym;
  • 100 km/h na drogach ekspresowych (80 km/h z przyczepą).

W Czarnogórze nie trzeba płacić za przejazd autostradą. Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,3‰.

Czarnogóra – mandaty

W Czarnogórze obowiązuje waluta euro, więc mandaty mogą być naprawdę kosztowne. Ich wysokość zależy od szkodliwości wykroczenia. Kara za:

  • przekroczenie prędkości o 10-20 km/h może wynieść 60-150 euro;
  • przekroczenie prędkości o 30-50 km/h może wynieść 100-450 euro;
  • przekroczenie dopuszczalnego poziomu alkoholu we krwi o 0,5-1‰ może wynieść 300-2 000 euro.
  • złe parkowanie może wynieść 60-150 euro.

Czarnogóra – obowiązkowe wyposażenie samochodu

Przed wyjazdem do Czarnogóry, musisz się upewnić, że w samochodzie znajduje się trójkąt ostrzegawczy, apteczka oraz zapasowe żarówki. Za brak tych przedmiotów funkcjonariusze mogą wypisać mandat podczas kontroli. Zaleca się też, aby na wyposażeniu samochodu była kamizelka odblaskowa i gaśnica, jednak nie są one obowiązkowe.

Czarnogóra – ważne numery telefonów

Podstawowym numerem telefonu dla odwiedzających Czarnogórę, powinien być ten do polskiej ambasady, która znajduje się w Podgoricy przy ulicy Kozarackiej 79, jeśli przytrafią się poważniejsze problemy, to należy dzwonić właśnie na numer +382 67 326 071. Kolejnym kontaktem, który warto zapisać, to lokalny numer 19807 do miejscowej pomocy drogowej.

Czarnogóra – zwyczaje i stosunek do turystów

Czarnogóra jest dość popularnym kierunkiem dla turystów, zatem mieszkańcy tego kraju są przyjaźnie nastawieni do przyjezdnych. W większości sklepów można bez problemu zapłacić kartą, a sama podróż przez różne miejscowości jest bezpieczna.

Ten bałkański kraj jest bardzo zróżnicowany etnicznie. Poza Czarnogórcami, mieszka w nim też bardzo dużo Serbów, a także Bośniaków i Albańczyków. Niektórzy tubylcy bardzo chętnie przyjmują do siebie turystów, oferując im najlepsze dania lokalnej kuchni. Wielu sprzedawców uwielbia się negocjować, więc możesz spróbować swoich sił i postarać się o lepszą cenę.

Polecamy także:

Samochodem po Europie – najważniejsze informacje dla kierowców w 34 krajach

Limity i ograniczenia prędkości w Europie – jak szybko można jechać?

Limity alkoholu w Europie. Ile można mieć promili za granicą?

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w 38 krajach Europy

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji