PoradyPoradySamochód odpala i gaśnie. Dlaczego silnik gaśnie po uruchomieniu?

Samochód odpala i gaśnie. Dlaczego silnik gaśnie po uruchomieniu?

Gasnący po odpaleniu silnik potrafi mocno uprzykrzyć jazdę lub ją całkowicie uniemożliwić. Dlaczego samochód gaśnie po odpaleniu? Oto najczęstsze przyczyny.

Z gasnącym silnikiem, nawet jeśli po wielu próbach udaje się go utrzymać na obrotach, długo się „nie pożyje”, dlatego w przypadku takiego stanu rzeczy wielu kierowców nie czeka i od razu odstawia auto do mechanika. Istnieje wiele możliwości diagnostyki frustrującego gaśnięcia silnika zaraz po odpaleniu. Przyczyna zazwyczaj leży w układzie paliwowym lub elektrycznym lub też w paliwie lub… jego niskim poziomie. Zobaczmy, w czym leży problem, gdy samochód odpala i potem gaśnie.

Samochód odpala i gaśnie – winna „elektryka” lub przepływomierz

Gaśnięcie silnika zaraz po uruchomieniu najczęściej jest spowodowane awarią czujnika temperatury. W nowszych samochodach stosuje się zespół czujników oddzielnie mierzących zarówno temperaturę cieczy chłodzącej, jak i zasysanego powietrza. Nieprawidłowo działający sensor wysyła do komputera sterującego błędne dane, wskutek czego nie może on ustalić odpowiedniej dawki paliwa lub momentu zapłonu.

Jeśli samochód odpala i gaśnie, uszkodzeniu mógł ulec również przepływomierz, który mierzy masę powierza dostarczanego do silnika. W oparciu o te dane komputer ustala potrzebną do uzyskania mieszanki dawkę paliwa. Awarii przepływomierza z reguły towarzyszy wyświetlenie błędu na zestawie wskaźników.

Przepływomierz – objawy awarii, czyszczenie przepływomierza

Samochód gaśnie po odpaleniu – układ paliwowy

Przyczyna problemu może też leżeć w układzie paliwowym. Często za gaśnięcie silnika po uruchomieniu odpowiada przekaźnik pompy paliwa, który aktywuje ją w momencie odpalania jednostki napędowej. Jeśli jest uszkodzony, uruchomienie pompy paliwowej stanie się niemożliwe i silnik po chwili zgaśnie.

Czasami nawet samo paliwo może narobić wiele szkód, szczególnie w okresie zimowym. Niskie temperatury sprzyjają wytracaniu się z oleju napędowego parafiny, która ogranicza drożność filtra paliwowego. Z kolei w autach benzynowych zawarta w paliwie woda (np. po skropleniu się pary wodnej w zbiorniku) potrafi zwyczajnie zamarznąć i zablokować przewody paliwowe. Inna sprawa, że samochód potrafi gasnąć z powodu… zbyt niskiego poziomu paliwa w baku. Tankując regularnie większe ilości benzyny/ON raczej trudno przegapić moment udania się na stację benzynową, niemniej w przypadku kierowców jeżdżących na rezerwie „przeholowanie” jest jak najbardziej możliwe.

Samochód gaśnie po odpaleniu (2)
By nie dopuścić do skraplania się pary wodnej w zbiorniku, podczas minusowych temperatur zaleca się tankowanie „do pełna”.

Samochód odpala i gaśnie – sprawdź świece i przewody zapłonowe

Trzecim głównym winowajcą pozostaje układ zapłonowy. Na pierwszym miejscu warto sprawdzić świece, szczególnie gdy zwlekaliśmy z wymianą: stare lub zabrudzone świece nie są w stanie wytworzyć odpowiedniej iskry. Jednak nawet w dobrych świecach nie powstanie iskra, gdy dojdzie do usterki cewki zapłonowej, dlatego też i ona może odpowiadać za gaśnięcie silnika po odpaleniu. Podobne objawy dają uszkodzone kable wysokiego napięcia (z przebiciami).

Samochód gaśnie po odpaleniu (3)
Przeciąganie terminu wymiany świec zapłonowych również może prowadzić do problemów z gasnącym silnikiem po odpaleniu.

Zobacz także:

Dlaczego samochód gaśnie podczas jazdy? W czym leży problem?

Dlaczego samochód nie odpala? Najczęstsze przyczyny awarii

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji