PoradyPoradySamochód kopci na biało: jakie są przyczyny białego dymu z wydechu?

Samochód kopci na biało: jakie są przyczyny białego dymu z wydechu?

Biały to, po czarnym i niebieskim, jeden z niepożądanych kolorów spalin z układu wydechowego. Dlaczego samochód kopci na biało? Czy grozi to uszkodzeniem silnika?

Emisja spalin jest naturalnym procesem towarzyszącym cyklowi pracy silnika spalinowego. W prawidłowo działającej jednostce napędowej nie powinny temu towarzyszyć żadne aspekty wizualne, np. w postaci kolorowych obłoków z rury wydechowej. Jako akceptowalne i nie dające powodów do niepokoju można jedynie uznać dymiące na czarno wiekowe samochody z silnikami wysokoprężnymi, bowiem nie stosowano w nich jeszcze rozwiązań ekologicznych wyłapujących cząstki sadzy i inne szkodliwe substancje (katalizatory, filtry DPF).

Jeśli intensywne dymienie na czarno ma miejsce w nowoczesnym turbodieslu lub, co gorsza, w silniku benzynowym, niemal na pewno mamy do czynienia z usterką silnika. Podobne obawy zazwyczaj budzą kłęby niebieskiego dymu z rury wydechowej, oczywiście jeśli nie mówimy o aucie z silnikiem dwusuwowym. A jak jest z kopceniem samochodu na biało? Takowych nie brakuje na ulicach, szczególnie w okresie jesienno-zimowym z towarzyszącymi mu niższymi temperaturami otoczenia. Czy dymienie auta na biało zawsze oznacza wizytę u mechanika? Zobaczmy, jakie są przyczyny kopcenia na biało.

Duża wilgotność powietrza

Wraz z obniżaniem się temperatury na zewnątrz zwiększa się wilgotność powietrza, które, jak powszechnie wiadomo, jest niezbędne do właściwego spalenia mieszanki paliwowo-powietrznej. Gdy jest ono wilgotne, silnik jednocześnie pobiera też niewielkie ilości wody, które, po przejściu przez proces spalania (a zatem podgrzanie), wydalane zostają na zewnątrz przez układ wydechowy w postaci pary wodnej. I to właśnie ona jest owym białym dymem wydobywającym się z rury wydechowej przez kilka minut od uruchomienia silnika. Może również pochodzić z samego wydechu, gdzie woda nagromadziła się podczas nocnego postoju. W takiej sytuacji nie ma mowy o żadnej poważnej awarii, a czymś zupełnie naturalnym. Podkreślamy jednak, że może mieć miejsce tylko w momencie zwiększonej wilgotności powietrza i najwyżej przez kilka kilometrów od rozpoczęcia jazdy.

Przepalona uszczelka pod głowicą lub pęknięta głowica/blok silnika

Jeśli nasz samochód dymi na biało przy ciepłej i suchej pogodzie, rozwiązania trzeba szukać znacznie głębiej i nie obędzie się bez poważnej naprawy. Biały dym również bierze się w tym przypadku z przedostawania wody do komory spalania, ale nie pochodzącej z zewnątrz, a z układu chłodzenia (w postaci płynu chłodniczego). Dostaje się on głównie przez rozszczelnioną uszczelkę pod głowicą (przepaloną lub skorodowaną) lub wskutek usterki samej głowicy, np. jej pęknięcia lub uszkodzenia bloku silnika na styku z uszczelką. Z tym defektem daleko nie zajedziemy, bo intensywnemu dymieniu na biało towarzyszyć będzie ubywanie płynu chłodniczego, aż całkowicie go zabraknie i silnik zacznie się przegrzewać. Wszystko zależy od rozmiarów nieszczelności, przez które płyn „ucieka” do komory spalania.

Jakie są objawy uszkodzonej uszczelki pod głowicą (UPG)?

Właśnie ten problem dotknął wielu użytkowników Toyot z silnikami 2.0 D-4D i 2.2 D-4D/D-CAT. Producent opracował jednak jednorazową metodę szlifowania bloku i głowicy oraz zamontowania grubszej uszczelki, co przywracało silnikowi sprawność. Niezależni mechanicy zazwyczaj nie praktykują naprawy zniszczonej głowicy (choć teoretycznie można je pospawać) ani tym bardziej bloków. Wniosek? Trzeba rozglądać się za inną jednostką napędową w lepszym stanie.

Nim jednak zaczniemy rozważać najgorsze scenariusze, oceńmy szczelność przewodów transportujących płyn, jak i zbiorniczka wyrównawczego i samej chłodnicy. Można też skorzystać z dedykowanego testera, który jednoznacznie określi szczelność układu chłodzenia.

Polecamy również:

Samochód kopci na czarno: przyczyny dymienia na czarno

Samochód kopci na niebiesko: przyczyny dymienia na niebiesko

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji