4 Minivany

Na wyróżnienie zasługują dwa modele – Dacia Lodgy i Renault Grand Scenic II. Dacia ma rekordowy bagażnik w klasie, bo jako jedyny przekracza 700 litrów pojemności. Przypominamy, że w danych technicznych ten model ma wpisane 634 litry! Przedłużony Scenic zaskoczył identyczną pojemnością przy rozłożonych siedzeniach 3. rzędu i… lepszym rezultatem po ich złożeniu. W praktyce większość minivanów ma mniejsze bagażniki od aut klasy średniej. Trudno zrozumieć ogromną, fabryczną pojemność Opla Zafiry. W rzeczywistości przewiezie o 256 litrów mniej pakunków. Najmniejszy bagażnik w konfiguracji 5-miejscowej ma Toyota Verso.

MarkaModelRzeczywista pojemność bagażnika (l)Pojemność bagażnika wg producenta (l)Różnica (proc.)
DaciaLodgy71763413.1
CitroenGrand C4 Picasso563645-12.7
VolkswagenTouran552695-20.6
RenaultGrand Scenic II 5 os.53647512.8
Peugeot5008517680-24.0
SeatAltea XL424530-20.0
RenaultScenic I403410-1.7
OpelZafira Tourer394650-39.4
Mazda5380426-10.8
FordC-Max357430-17.0
ChevroletOrlando356466-23.6
ToyotaVerso349485-28.0
RenaultGrand Scenic II 7 os.2002000.0

5 SUV-y i crossovery

Segment pełen rozbieżności. Nie brakuje tu aut z naprawdę dużymi bagażnikami, ale w niektórych producenci wyjątkowo „popłynęli”, obiecując ponad 1000 litrów przy rozłożonych pięciu siedzeniach. Zapewne są to wartości mierzone do samego dachu. Zaskakują pojemne bagażniki dwóch japońskich kompaktowych SUV-ów (RAV 4 i CR-V) i… różnica na plus w starszej generacji RAV 4 i w Suzuki Grand Vitara. Jak się okazuje, rzeczywiste pojemności nie zależą od wielkości auta i na zmianę „przeplatają” się SUV-y klasy kompaktowej, średniej, nawet wyższej. Najniższe rezultaty miejskich crossoverów nie są tu zaskoczeniem.

MarkaModelRzeczywista pojemność bagażnika (l)Pojemność bagażnika wg producenta (l)Różnica (proc.)
HondaCR-V520590-11.9
SkodaKodiaq516560-7.9
Land RoverDiscovery 44971192-58.3
ToyotaRAV4 IV494550-10.2
NissanPathfinder468515-9.1
MercedesML465690-32.6
ToyotaLand Cruiser 150463620-25.3
MitsubishiOutlander II460774-40.6
MazdaCX-5453505-10.3
BMWX3445550-19.1
SuzukiGrand Vitara4363989.5
ToyotaRAV4 III4344105.9
JeepGrand Cherokee WJ4311105-61
Alfa RomeoStelvio428525-18.5
HyundaiTucson425513-17.2
VolvoXC60421495-14.9
BMWX5420620-32.3
Hyundaiix35403591-31.8
MitsubishiOutlander III399550-27.5
AudiQ7389775-49.8
SubaruForester388505-23.2
RenaultKadjar387472-18
VolvoXC90383480-20.2
SsangYongKorando373485-23.1
KiaSportage III372491-24.2
NissanQashqai II371401-7.5
PorscheCayenne369670-44.9
FiatFreemont368540-31.9
VolkswagenTiguan II367520-29.4
InfinitiFX327410-20.2
RenaultCaptur323455-29
FordKuga317360-11.9
VolkswagenTiguan317470-32.6
SubaruXV314380-17.4
SkodaYeti298416-28.4
SuzukiSX4269270-0.4
JeepRenegade239351-31.9

Które marki oszukują na pojemności bagażnika?

Biorąc pod uwagę średnie różnice między danymi testowymi a oficjalnymi, klientów najczęściej oszukuje Volkswagen: bagażniki jego modeli są zwykle mniejsze o ok. 23%. Co ciekawe, w Skodach jest to już niecałe 8%. Większość marek zaniża wyniki o 11-14%. Tylko Suzuki wykazuje się wyjątkową prawdomównością w tej kwestii. Testowe pojemności bagażników aut japońskiego producenta są niemal identyczne z tymi „na papierze”.

7 KOMENTARZE

  1. Jestem trzy miesiące po kupnie Seata Tarraco, który jest reklamowany jako auto z bagażnikiem o pojemności 760 litrów. Nie sprawdziłem przed zakupem… dziś mierzę i wychodzi mi, że może ma 400 litrów… Chętnie bym to zweryfikował tak, jak były weryfikowane auta w tym artykule. Czy to podpada pod niezgodność towaru z umową?

  2. Jeżdżę Fabią I w wersji kombi (rocznik 2005), która wg producenta ma bagażnik o pojemności 425 litrów. Do Fabii wkładam 2 duże walizki + 2 walizki pokładowe i jest jeszcze miejsce.
    Dzisiaj oglądałem nowego Focusa w wersji kombi, którego bagażnik ma podobno 608 litrów. Nie wiem jak oni to liczyli, ale „na oko” ten bagażnik jest mniejszy od tego w Fabii, nie sądzę, żebym mógł tam włożyć taki sam bagaż.

    Szkoda, że „Motor” przy okazji każdego testu nie robi porównania pudełkowego.

  3. Mam BMW X3 i ma bardzo niewielki i nieustawny bagażnik a z waszego testu wynika że np insygnia albo BMW X5 maja mniejsze bagażniki chyba coś tu nie gra…

  4. Akurat Opel Zafira ma duzy kufer ,nie bedzie to na pewno 400litrow jak podajecie tylko blizej danych producenta.z tego co widac 500litrow to minimum.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj