NowościAktualnościRozłam w grupie Renault-Nissan?

Rozłam w grupie Renault-Nissan?

Obecnie większość koncernów stara się łączyć siły. Tymczasem niedawno pojawiła się informacja o możliwym rozpadzie aliansu Renault-Nissan. Dowiedz się więcej.

W poniedziałek The Financial Times i Bloomberg podały wiadomość, że kierownictwo Nissana przygotowuje się do wystąpienia z aliansu, do którego należą jeszcze Renault i Mitsubishi. Podobno takie plany są opracowywane od momentu aresztowania Carlosa Ghosna na jesieni 2018 r. Według źródeł, do których dotarli dziennikarze The Financial Times, władze japońskiej marki zamierzają całkowicie rozdzielić się od Renault, samodzielnie zajmując się projektowaniem i produkcją nowych modeli oraz dokonując zmian w zarządzie firmy.

Z przytoczonych wypowiedzi anonimowych przedstawicieli Nissana wynika, że aktualnie współpraca między ich koncernem a Renault stała się „toksyczna”, a francuski producent ogranicza możliwości rozwoju marki. Jednak na przeszkodzie opisywanym planom może stanąć fakt, że Renault jest największym udziałowcem japońskiego koncernu (43%). Z kolei Nissan posiada 15% akcji francuskiej marki.

Dziś na stronach prasowych obydwu producentów pojawił się komunikat, w którym powyższe doniesienia zostały zdementowane. Podkreślono znaczenie utworzonej w marcu 2019 r. Rady Operacyjnej Aliansu (AOB – Alliance Operating Board). Spotkania tego gremium, w którym zasiadają przedstawiciele Renault, Nissana i Mitsubishi, odbywają się co miesiąc. Rada jest jedynym organem nadzorującym operacje i zarządzanie w sojuszu. W listopadzie ubiegłego roku na forum AOB przyjęto program rozwoju grupy przez kolejne lata, mający zapewnić korzyści wszystkim członkom aliansu.

Nowy dyrektor generalny Nissana Makoto Uchida ściśle współpracuje z Jean-Dominique’m Senardem, prezesem Renault, co daje podstawę, by sądzić, że nie dojdzie do rozłamu sojuszu łączącego obie marki.

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji