Robot Volkswagena

Dostępność punktów ładowania jest jednym z największych problemów właścicieli aut elektrycznych. Volkswagen przedstawił rozwiązanie tej kwestii.

Chociaż ładowarek przybywa z miesiąca na miesiąc, to w obliczu rosnącej liczby samochodów elektrycznych, nadal może być ich za mało. Coraz częściej pojawiają się informacje o kolejkach do ogólnodostępnych punktów ładowania. Z kolei jeśli trzymamy „elektryka” na podziemnym parkingu pod blokiem, wspólnota mieszkaniowa nie zawsze zgadza się na postawienie wallbox’a czy choćby nawet podpięcie się do gniazdka.

Robot Volkswagena

Dlatego właśnie Volkswagen postanowił rozwiązać ten problem i stworzył robota, który sam naładuje akumulatory w naszym aucie. Dzięki temu „tankowanie” będzie mogło się odbywać na dowolnym miejscu parkingowym, a nie wyłącznie na dedykowanym dla samochodów elektrycznych.

Wynalazek Volkswagena składa się z dwóch elementów: autonomicznego robota oraz przenośnego „magazynu energii”, czyli po prostu dużego powerbanka o pojemności 25 kWh. Robotycznego asystenta możemy wezwać za pomocą aplikacji, a z autem skomunikuje się on dzięki technologii V2X. Po nawiązaniu łączności z naszym samochodem, robot automatycznie podjedzie we właściwe miejsce razem z wózkiem, na którym znajduje się „magazyn energii”. Sam otworzy klapkę gniazda ładowania i podłączy zewnętrzny powerbank, po czym weźmie kolejny wózek i uda się do następnego auta elektrycznego, potrzebującego dodatkowych „elektronów”.

Robot Volkswagena

Co ważne, ładowanie odbywa się prądem stałym o mocy do 50 kW. Robot jest wyposażony w system kamer, skanerów laserowych i czujników ultradźwiękowych, które pozwalają mu swobodnie poruszać się po parkingu. W przypadku terenów o większej powierzchni możliwe jest zsynchronizowanie pracy kilku urządzeń. Niestety, Volkswagen nie zdradził jeszcze, kiedy opisywane urządzenie trafi do sprzedaży.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj