NowościAktualnościRivian R1T – najszybszy elektryczny pick-up na świecie?

Rivian R1T – najszybszy elektryczny pick-up na świecie?

W pełni elektryczny Rivian R1T to niezwykle szybki pick-up pełen zaskakujących rozwiązań. Pierwsze egzemplarze trafiły już do nabywców. Sprawdź, co dokładnie oferuje „elektryk” z USA.

Rivian R1T to nowy, w pełni elektryczny pick-up amerykańskiej produkcji. Choć auto zadebiutowało w listopadzie 2018 roku podczas LA Auto Show, to pierwsze egzemplarze zaczęły docierać do klientów zaledwie kilka miesięcy temu. Ten potężnych rozmiarów model wyróżnia się nie tylko nietuzinkową stylistyką, ale także ogromną mocą i pomysłowym wyposażeniem.

Za napęd Riviana R1T odpowiadają cztery silniki elektryczne (po jednym na każde koło), które generują łącznie moc 800 KM i maksymalny moment obrotowy wynoszący 900 Nm. Tyle wystarcza, aby ważący aż 3152 kg samochód rozpędzał się od 0 do 100 km/h w ok. 3 sekundy. Oznacza to, że Rivian R1T jest aktualnie najszybszym, seryjnie produkowanym pick-upem z napędem elektrycznym. Zagrozić mu może tylko GMC Hummer oraz Tesla Cybertruck, jednak data rynkowego debiutu tej ostatniej pozostaje nieznana.

Zainstalowany w opisywanym aucie zestaw baterii ma pojemność 135 kWh, co przekłada się na maksymalny zasięg na poziomie 314 mil, a zatem ok. 505 km. W przyszłości model ma być oferowany również z większym zestawem akumulatorów, który pozwoli przejechać na jednym ładowaniu nawet 650 km.

Z zewnątrz amerykański pick-up wyróżnia się przede wszystkim charakterystycznie zaprojektowanym frontem z pionowymi, owalnymi reflektorami. Z kolei tył samochodu zdobi pas świetlny rozciągający na całą szerokość auta. Wnętrze utrzymane zostało w minimalistycznym stylu i poziomem wykończenia kojarzy się z segmentem premium. Nie znajdziemy w nim jednak prawdziwej skóry, a zamiast tego wiele z zastosowanych materiałów pochodzi z recyklingu.

Jednym z najciekawszych dodatków, jakie można zamówić do Riviana R1T jest składana kuchnia kempingowa mieszcząca się w specjalnym tunelu bagażnika. W jej skład wchodzi płyta indukcyjna, zlew, zestaw sztućców a nawet zbiornik na wodę – osoby lubiące biwakować z pewnością docenią ten element. Nabywcy R1T znajdą również na wyposażeniu bezprzewodowy głośnik, który można wystawić na zewnątrz auta i odtwarzać z niego muzykę. Innym z tego typu gadżetów jest latarka ukryta w przednich drzwiach.

Wyjściowa cena Riviana RT1 to 67 500 dolarów, czyli ok. 270 000 zł. Bogatsze wersje kosztują od 73 000 dolarów (ok. 292 000 zł). Część potencjalnych nabywców będzie jednak musiała długo czekać na realizację zamówienia – produkcja egzemplarzy z największym akumulatorem i 650-kilometrowym zasięgiem została przesunięta na 2023 rok.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tym niezwykle wyróżniającym się elektrycznym pick-upie, zachęcamy do obejrzenia poniższego filmu:

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji