NowościAktualnościRegulowany spojler nowego Abartha to hołd dla tradycji marki

Regulowany spojler nowego Abartha to hołd dla tradycji marki

Z okazji 70-lecia marki Abarth powstał jubileuszowy model 695 70° Anniversario. Jednym z wyróżników tej wersji jest nietypowy spojler na tylnej klapie.

Marka Abarth została utworzona w 1949 r., a obecnie w jej gamie znajdziemy kilka odmian sportowych „Pięćsetek”. Zwieńczeniem oferty jest wyjątkowy Abarth 695 70° Anniversario, o którym już wspominaliśmy przy okazji akcji „Wycieczka po Europie w 1949 godzin”.

Dziś naszą uwagę przykuł regulowany spojler, który znajduje się nad tylną szybą jubileuszowego auta. Ten element jest hołdem dla „koncepcji osiągów” Carlo Abartha (założyciela marki) oraz stanowi bezpośrednie nawiązanie do wyścigowego Abartha 1000 Corsa.

Ręcznie regulowany spojler w modelu 695 70° Anniversario jest wynikiem pracy inżynierów Abartha w tunelu aerodynamicznym FCA w Orbassano pod Turynem oraz na torze Vallelunga koło Rzymu. Do jego zadań należy zwiększenie przyczepności na szybkich, mieszanych trasach i stabilności przy dużych prędkościach. Szeroki zakres regulacji (0-60 stopni) pozwala wybrać jedno z 12 możliwych ustawień spojlera, w zależności od aktualnych potrzeb kierowcy. W pozycji maksymalnego nachylenia (kąt 60 stopni), generowana przez spojler siła docisku przy prędkości 200 km/h może wynosić nawet 42 kg.

„Jest to jedno z najlepszych i najbardziej kultowych aerodynamicznych rozwiązań dla samochodu poruszającego się po drogach, opracowanych w oparciu o filozofię naszego założyciela, który zgłębiał tajniki aerodynamiki zarówno na torze, jak i codziennie na drogach. Typowym przykładem zastosowania aerodynamiki jest słynny, wielokrotnie nagradzany »silver torpedo« z 1960 roku, Abarth 1000 Bialbero Record Pininfarina, który pobił wiele rekordów prędkości, a w późniejszym czasie, równie znanym Abarth 1000 Corsa z 1966 roku, jeden z pierwszych samochodów na świecie ze spojlerem wykonanym z żywicy” – powiedział Luca Napolitano, szef marek Fiat i Abarth na region EMEA.

Redakcja poleca:

Używany Fiat 500 – opinie użytkowników

Używany Fiat 500 – który silnik wybrać?

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji