Raty leasingu

Szukając różnych opcji finansowania samochodu, można natknąć się zazwyczaj na trzy propozycje – raty, leasing i wynajem długoterminowy. Czym charakteryzuje się każda z nich? Sprawdźmy, który wariant finansowania zakupu pojazdu jest korzystny dla osób indywidualnych i przedsiębiorców, a także jak można sfinansować kupno samochodów marki Mazda.

Finansowanie samochodu – dlaczego warto zdecydować się na taką opcję?

Obecnie nowe samochody wyposażone są w więcej technologii i elektroniki niż kiedykolwiek wcześniej: systemy wspomagające, takie jak system ostrzegania przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu, zapewniają większe bezpieczeństwo, automatyczna klimatyzacja oferuje większy komfort, a automatyczny system start-stop pomaga oszczędzać paliwo. Jednak każda innowacja ma swoją cenę. Porównując stawki za ostatnie lata, za samochód można aktualnie zapłacić nawet 10 tys. złotych więcej.

Może być to związane głównie z wciąż trwającą sytuacją pandemiczną. Zamknięcie wielu osób w domach i przełożenie zadań pracowniczych właśnie w te miejsca spowodował, że zostały one zmuszone do korzystania z urządzeń elektrycznych. Jaki ma to wpływ na rynek motoryzacyjny? Za sprawą zaawansowanych technologii, których działanie opiera się głównie na układach scalonych, na rynku powstał deficyt mikrochipów. Biorąc pod uwagę fakt, że komponenty te są także wykorzystywane w produkcji pojazdów, klienci, jeżeli chcą kupić nowe auto, muszą niestety poczekać, aż do fabryki producenta zostanie dostarczona dostawa nowych elementów elektronicznych.

Niestety, wiąże się to nie tylko z dłuższym czasem oczekiwania, lecz także z podwyżką cen. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na dodatkową formę finansowania. Aby wybrać najlepszą z nich, należy się dowiedzieć, czym charakteryzują się raty, leasing i wynajem długoterminowy.

Finansowanie samochodu z Mazdą – na czym polega?

Chcąc kupić wymarzony samochód, dobrym pomysłem jest skorzystanie z finansowania. W katalogu Mazdy znajduje się wiele ciekawych modeli samochodów, by stać się właścicielem któregoś z nich, warto zdecydować się na model Mazda Finance. Czym się charakteryzuje?

Wybierając Mazda Finance, można w prosty i szybki sposób wejść w posiadanie wymarzonego auta. Dostępne są opcje, które pozwalają skorzystać z atrakcyjnego modelu finansowania z korzystną ratą miesięczną, nawet z brakiem konieczności uiszczania opłaty początkowej. Całość uzupełnia fakt, że wszelkie formalności związane z finansowaniem samochodu z Mazdą można wypełnić w salonie.

Mówiąc o finansowaniu Mazdy, warto przytoczyć przykładowe stawki dotyczące modelu MX-30. W ofercie dla przedsiębiorców leasing dla firm dostępny jest już od 746 zł netto miesięcznie. W przypadku klientów indywidualnych jest to stawka 882 zł za miesiąc. Niezależnie od tego, do jakiej grupy zamawiających się zaliczamy, możemy liczyć na wysoką jakość usług obejmującą proste oferty finansowania z niskimi miesięcznymi ratami oraz atrakcyjnymi warunkami i ubezpieczeniem spłaty.

Kupno samochodu na raty – czym charakteryzuje się ten sposób finansowania?

Jednym z najpopularniejszych sposobów na finansowanie zakupu samochodu, jest kredyt ratalny. Niestety niewielu zwykłych konsumentów ma na swoim koncie bankowym wystarczającą ilość pieniędzy, aby natychmiast przelać tak dużą kwotę – należność za zakup pojazdu. Z tego powodu wielu kierowców poszukujących nowego samochodu rozważa jego nabycie w systemie ratalnym. Jest to dobry pomysł, jednak warto dowiedzieć się, czym tak właściwie się charakteryzuje.

Samochód na raty – jakie są opcje?

Kupno samochodu na raty polega w zasadzie na tym, że kupujący nie musi od razu płacić wynegocjowanej ceny w formie jednorazowej płatności. Zamiast tego, stopniowo spłaca sumę za pomocą miesięcznych opłat. Dopiero po uregulowaniu ostatniej z nich – na koniec okresu kredytowania – pojazd staje się jego własnością. Klienci mają zazwyczaj do wyboru dwie opcje formy kredytu – konwencjonalną oraz finansowanie zakupu samochodu balonowe. Czym się charakteryzują?

Spłata samochodu w formie konwencjonalnej polega na tym, że klient uiszcza miesięczną składkę, gdzie z każdą z nich zbliża go do pełnego przejęcia samochodu. W przypadku formy balonowej, działa to tak, że comiesięczne raty są nieco niższe, jednak ostatnia opłata ma najwyższą ceną. Te dwie formy są niezwykle popularne wśród klientów i stanowią dobry sposób na sfinansowanie zakupu pojazdu.

Kupno samochodu na raty – o czym warto pamiętać?

Kupno samochodu na raty brzmi na początku bardzo kusząco. Jednak zanim faktycznie klient zdecyduje się na tę formę finansowania samochodu dla nowego pojazdu, należy pomyśleć o kilku podstawowych rzeczach.

Klienci powinni pamiętać między innymi o tym, jak wysokie będą rzeczywiste koszty finansowania. Dlatego nie warto patrzeć wyłącznie na wysokość miesięcznych rat, które trzeba płacić w trakcie trwania umowy. Wcześniej wystarczy dokładnie obliczyć, ile wynoszą całkowite koszty. Obejmuje to przedpłatę, raty i odsetki. Tylko biorąc pod uwagę wszystkie te elementy, można znaleźć naprawdę korzystne finansowanie samochodu.

Leasing samochodowy – co warto wiedzieć o tej formie finansowania?

Leasing samochodu jest alternatywą dla zakupu upatrzonego pojazdu. Jest to średnio lub długoterminowe przeniesienie użytkowania w zamian za czynsz, które działa dla dóbr ruchomych i nieruchomych – termin „leasing” jest najczęściej używany w kontekście przeniesienia użytkowania samochodów.

Pomiędzy leasingodawcą a leasingobiorcą zawierana jest umowa, która precyzuje ogólne warunki przekazania użytkowania. Leasingodawcą może być producent pojazdu lub zewnętrzny dostawca usług leasingowych, który następnie nabywa samochód w leasingu dla leasingobiorcy. Następnie najemca bierze go do swojego użytku zgodnie z warunkami zapisanymi w umowie. Często sami producenci pojazdów lub dealerzy samochodowi mają oferty leasingowe, z którymi klienci mogą zapoznać się na miejscu. Taka opcja finansowania jest również dostępna w przypadku Mazdy. Klienci mogą zdecydować się np. na wpłacenie 30% wartości samochodu i podpisanie umowy na 48 miesięcy.

Czy samochód w trakcie leasingu należy do jego użytkownika czy leasingodawcy?

Przedmiot leasingu pozostaje własnością leasingodawcy. Leasingobiorca może z niego korzystać za opłatą ustalonej raty leasingowej. Umowa leasingowa zawierana jest zazwyczaj na kilka lat – popularne terminy to np. 24–48 miesięcy. W tym okresie umowa nie może zostać wypowiedziana przez żadną ze stron, ale zmiana stron umowy i przejęcie leasingu są oczywiście możliwe za pośrednictwem zewnętrznych dostawców.

W przypadku wygaśnięcia umowy leasingowej obie strony mają możliwość jej przedłużenia. Inne możliwości to przejęcie pojazdu przez leasingobiorcę lub sprzedaż przez leasingodawcę, który oczywiście może również zaoferować pojazd na otwartym rynku wtórnym.

Czy leasing samochodu się opłaca?

Leasing samochodu jako alternatywa dla innych środków finansowania polega na tym, że jest doskonałym sposobem na rozłożenie ciężaru finansowego, który w przeciwnym razie zostałby poniesiony przy zakupie samochodu. Przykładowo, jeśli myśli się o zakupie nowego auta o wartości 230 000 złotych, warto zapytać o to leasingodawcę. Może on sprawdzić najważniejsze dane, a następnie złożyć ofertę, na przykład na ratę leasingową w wysokości 1 800 złotych na 24 miesiące. Po przeliczeniu daje to kwotę około 44 000 złotych, która jest płacona za użytkowanie samochodu. Po dwóch latach użytkowania, samochód jest prawdopodobnie nadal wart około 90 000 złotych – jest to więc interes, który się opłaca.

Wynajem długoterminowy auta – na czym polega?

Wynajem długoterminowy auta działa w taki sam sposób jak abonament na transport publiczny lub streaming. Wszystko zaczyna się od terminu jednego miesiąca. Od tego momentu kierowca decyduje, jak długo chce jeździć samochodem. Może też z góry zdecydować, czy chce wynająć samochód na trzy miesiące, pół roku, rok czy nawet dłużej – im dłużej, tym tańszy jest miesięczny abonament.

Dodatkowo użytkownik może anulować subskrypcję w dowolnym momencie po upływie minimalnego czasu na koniec indywidualnego okresu miesięcznego. Wystarczy, że poinformuje o tym z odpowiednim wyprzedzeniem.

Wynajem długoterminowy – ile kosztuje?

Warto zauważyć, że najem długoterminowy auta jest stosunkowo nową opcją. Charakteryzuje się tym, że użytkownicy pojazdów nie są zmuszeni do opłat związanych, na przykład z ubezpieczeniem, konserwacją czy do innych obowiązków. Sprawia to, że korzystanie z samochodu jest niezwykle proste. Jedynym mankamentem może być to, że wynajem długoterminowy cechuje się wyższą kwotą związaną z miesięczną ratą lub jednorazową opłatą, jeżeli jest to wypożyczenie pojazdu, na przykład na weekend. Oczywiście wszystko zależy od tego, czym charakteryzuje się oferta w danym czasie. Przeczytaj więcej na temat sposobów finansowania zakupu nowego samochodu.