Warranty Direct 2019

Przedstawiamy wyniki kolejnej edycji brytyjskiego rankingu niezawodności Warranty Direct 2019. Wytypowano w nim 259 najmniej i najbardziej awaryjnych samochodów w 8 segmentach.

Raporty firmy ubezpieczeniowej Warranty Direct wraz z niemieckimi rankingami niezawodności (Dekra, TUV, GTU) stanowią przydatną wiedzę dla osób zainteresowanych kupnem używanego samochodu. Brytyjskie zestawienie najmniej i najbardziej niezawodnych aut powstaje jednak w inny sposób niż pozostałe rankingi. Firma Warranty Direct dla każdego modelu wylicza bowiem tzw. indeks awaryjności. Jest to wielkość bezwymiarowa obliczona na podstawie częstotliwości awarii danego modelu, kosztów usunięcia usterki i czasu wyłączenia pojazdu z eksploatacji. Dane te pochodzą z bieżącej działalności brytyjskiej firmy, która zajmuje się sprzedażą ubezpieczeń kosztów napraw aut, na które przestała obowiązywać fabryczna gwarancja.

Rankingi niezawodności Warranty Direct z lat poprzednich:

W tegorocznej edycji rankingu niezawodności Warranty Direct sklasyfikowano 259 modeli, które podzielono na 8 segmentów. Indeks awaryjności ustalono w taki sposób, by jego średnia wartość wynosiła 100. Wobec tego im samochód otrzymał niższy wynik, tym jego niezawodność wypadła lepiej. Auta z rezultatami 0-30 sklasyfikowano jako wyjątkowo bezproblemowe, a powyżej 200 – jako ponadprzeciętnie awaryjne. Oprócz tego w rankingu podano średni koszt naprawy samochodu w razie wystąpienia usterki. Został on przeliczony z funtów na złotówki po kursie z 12 marca 2019 roku.

Oto najmniej i najbardziej awaryjne modele samochodów według rankingu Warranty Direct.

Auta małe i miejskie

Najmniejsze samochody psują się najrzadziej – jako szczególnie niezawodne sklasyfikowano aż 18 z 47 modeli, z czego większość pochodzi z krajów Dalekiego Wschodu (Toyota, Hyundai, Suzuki, Kia). W czołówce nie zabrakło także Opla (2. miejsce) i Peugeota (11. miejsce). Na drugim końcu wylądowali reprezentanci drogich marek, tj. Alfa Romeo, Smart, Mini. Ich słabe rezultaty to efekt wysokich średnich kosztów usunięcia usterek.

Lp.Marka, modelŚredni koszt naprawy (zł)Indeks awaryjności
1Toyota iQ11103
2Opel Agila5757
3Hyundai Getz14649
4Honda Jazz184010
5Hyundai i1073012
6Citroen C1127014
6Hyundai i2060614
8Suzuki Alto47216
9Ford Ka 84917
10Kia Picanto77118
11Peugeot 107137019
11Chevrolet Kalos58019
13Mazda 299220
14Toyota Yaris92622
15Volkswagen Polo91423
16Seat Ibiza69424
17Ford Fusion95725
18Toyota Aygo103929
18Ford Fiesta106229
20Kia Rio118035
20Mitsubishi Colt153635
22Renault Twingo78241
22Nissan Micra137741
24Skoda Fabia139145
25Volkswagen Fox90848
25Suzuki Splash117848
27Smart Fortwo129852
28Renault Grand Modus111956
29Citroen C3139360
29Renault Clio126060
29Fiat Punto93460
32Chevrolet Matiz87161
33Renault Clio Campus113662
34Fiat Panda146963
35Chevrolet Aveo147964
36Suzuki Swift156267
37Citroen C2125171
38Fiat 500146677
39Mini Cooper158383
40Peugeot 207168388
41Peugeot 1007101691
42Vauxhall Corsa155195
43Mini One160699
44Smart1890100
45Smart Forfour1808148
46Alfa Romeo MiTo1918149
47Mini John Cooper Works3114239

Auta kompaktowe

Zwycięzca – Mitsubishi Lancer – nie tylko wyróżnia się niską usterkowością, ale i najmniejszymi w klasie kosztami napraw. Wśród wysoko sklasyfikowanych marek japońskich znajdują się także Fordy i Renault, które w niemieckich rankingach niezawodności prawie zawsze „lądują” na końcu. Volkswageny, Skody i „Święta Trójca” marek premium – Audi, BMW, Mercedes – okupują drugą część zestawienia.

Lp.Marka, modelŚredni koszt naprawy (zł)Indeks awaryjności
1Mitsubishi Lancer3444
2Honda Insight79117
3Ford Focus88218
4Mercedes CLC93723
5Honda Civic175126
6Nissan Almera89229
7Hyundai i30189731
8Kia Cee'd169234
9Toyota Corolla150436
10Toyota Auris173643
11Mazda 3132345
12Rover 25111353
13Volkswagen Beetle112358
14Volvo C30146661
15Renault Megane129062
16Volkswagen Golf136265
17Chevrolet Cruze107976
18Alfa Romeo Giulietta143778
19Opel Astra134980
20Peugeot 307137186
21Citroen C4163188
21Peugeot 308149188
23Skoda Octavia170495
24MG ZR1552106
25Chevrolet Lacetti1575110
26Volkswagen Jetta1972129
27Alfa Romeo 1471074131
28Mercedes klasy A2299132
29BMW serii 12636136
30Audi A32217139
31Seat Leon2732166
32Fiat Bravo2009181

Auta klasy średniej

Toyota Prius okazuje się wyjątkowo trwałym i niedrogim w naprawach samochodem. Inne marki japońskie również mierzą wysoko, ale tym razem widać poprawę u Mercedesów i BMW. Słabe wyniki Opli i marek szwedzkich (Volvo, Saab). Alfa Romeo 159 jest pierwszym dotychczasowym modelem z indeksem awaryjności przekraczającym 200.

Lp.Marka, modelŚredni koszt naprawy (zł)Indeks awaryjności
1Toyota Prius138027
2Honda Accord189028
3Ford Mondeo206654
4Toyota Avensis206959
5Mazda 6223060
6Mercedes klasy C159471
7Renault Laguna112276
8Lexus IS201877
9Volvo V70191479
10Volkswagen Passat150196
11Skoda Superb1682105
12Volvo S401609107
13BMW serii 32041109
14MG ZT1562110
15Subaru Legacy3690112
16VW Passat CC1571113
16Rover 751814113
18Chrysler Sebring1531117
19Volvo V501548121
19Audi A42691121
21Citroen C51594123
22Nissan Primera1796127
23Volvo S601758131
24Peugeot 4071593136
25Opel Insignia1724138
26Jaguar X-Type1861140
27Opel Vectra1415148
28Saab 9-31623154
29Audi A5 Sportback3876165
30Seat Toledo1724184
31Alfa Romeo 1591495210

Auta klasy wyższej

Mercedes klasy E łączy umiarkowaną niezawodność ze względnie niskimi rachunkami za naprawy, czego nie można powiedzieć o ulokowanym za nim Lexusie GS. Inny Mercedes – CLS – zajął z kolei 3. miejsce od końca. Zestawienie zamyka ekstrawagancki Citroen C6.

Lp.Marka, modelŚredni koszt naprawy (zł)Indeks awaryjności
1Mercedes klasy E97554
2Lexus GS243555
3Volvo S80137573
4Peugeot 60780198
5Saab 9-51446106
6Jaguar XF1998137
7BMW serii 52597158
8Chrysler 300C1484188
9Audi A62686188
10Mercedes CLS1727212
11Jaguar S-Type2612132
12Citroen C61965458

Auta luksusowe

Sklasyfikowano tylko 6 reprezentantów tego segmentu. Wszystkie są ponadprzeciętnie drogie w serwisowaniu, ale patrząc na wyniki najgorszych SUV-ów trzeba przyznać, że i tak jest nieźle. Flagowy Lexus jest niemal wolny od awarii, lecz duża wartość średniego kosztu naprawy nie pozwala umieścić go w gronie aut z najmniejszym indeksem awaryjności.

Lp.Marka, modelŚredni koszt naprawy (zł)Indeks awaryjności
1Lexus LS387279
2Jaguar XJ2008136
3Volkswagen Phaeton2486230
4BMW serii 73327270
5Audi A82740282
6Mercedes klasy S2358345

SUV-y i crossovery

Czołowe lokaty zdominowały SUV-y z Japonii – Suzuki, Hondy, Lexusy i Nissany. W okolicach średniej wartości indeksu awaryjności zakwalifikowały się niektóre uterenowione europejskie modele. Ostatnie 15 miejsc przypadło luksusowym SUV-om marek premium – Land Roverom, BMW, Audi, Mercedesom, Porsche. Ich naprawy są nie tylko drogie, ale i czasochłonne.

Lp.Marka, modelŚredni koszt naprawy (zł)Indeks awaryjności
1Suzuki Jimny99332
2Suzuki SX490350
3Honda CR-V174257
3Suzuki Grand Vitara174657
5Lexus RX215065
6Audi A4 Allroad185266
7Nissan Qashqai180169
8Hyundai Tucson129676
9Renault Koleos120977
10Citroen C-Crosser151281
11Skoda Yeti199083
12Mitsubishi Pajero Sport229087
13Nissan X-Trail164390
14BMW X1477592
14Peugeot 4007118792
16Kia Sportage173394
16Toyota RAV4
221094
18Subaru Forester4221102
19Ford Kuga1993110
20Volvo XC602037112
21Mitsubishi Pajero2357127
22Hyundai Santa Fe2005137
23Jeep Patriot1349142
24Chevrolet Captiva1593144
24Kia Sorento2797144
26Toyota Hilux3050149
27Jeep Cherokee1556150
27Mitsubishi Outlander2496150
29Land Rover Freelander2100152
30Volkswagen Tiguan1941157
31Nissan Pathfinder2336158
32Mitsubishi L2002601166
33Toyota Land Cruiser2511167
33Volvo XC702128167
35Opel Antara2386175
36SsangYong Rexton1901180
37BMW X52187183
38Jeep Grand Cherokee2059190
39Volvo XC902069191
40Nissan Murano3297194
41Nissan Navara2052201
42Land Rover Defender2994203
43BMW X62795214
44Mazda CX-72216227
45BMW X32739229
46Volkswagen Touareg2483243
47Audi Q53839285
48Range Rover2595287
49Mercedes klasy M2281289
50Jeep Commander2304309
51Audi A6 Allroad5927315
52Land Rover Discovery2125359
53Range Rover Sport2376366
54Porsche Cayenne4123415
55Audi Q73854446
56Mercedes GL2874539

Minivany i kombivany

O dziwo, koszty serwisowania minivanów okazują się niższe niż w przypadku SUV-ów. Najlepiej oceniono modele Citroena, Renault i Nissana, w połowie pojawiają się Fordy, Toyoty i inni producenci z Japonii. Końcówka tabeli przypadła dużym vanom, co ciekawe – także z Francji. Najdroższe w naprawach Mercedesy i Chryslery odstają od prostszych konkurentów.

Lp.Marka, modelŚredni koszt naprawy (zł)Indeks awaryjności
1Nissan Almera Tino83712
2Peugeot Partner Tepee95832
3Opel Zafira88835
3Nissan Note114135
5Nissan Qashqai+2128137
5Citroen C3 Picasso132337
7Citroen Berlingo First99540
8Renault Scenic116943
9Renault Kangoo141346
9Citroen Xsara Picasso111546
11Citroen Berlingo Multispace145847
12Ford C-Max146152
13Chevrolet Tacuma224557
14Vauxhall Meriva146763
15Skoda Roomster183868
16Chrysler PT Cruiser91775
17VW Caddy Maxi Life165283
18Ford Focus C-Max154085
18Kia Carens167585
20Toyota Corolla Verso233392
21Fiat Doblo147597
22Mazda 51249100
23Renault Grand Scenic2287101
24Peugeot 30082309102
25Kia Sedona1638110
26Honda FR-V2444112
27Ford S-Max2291124
28Volkswagen Golf Plus1805125
29Mitsubishi Grandis2174136
30Citroen Grand C4 Picasso1879144
31Volkswagen Touran1812149
32Citroen C81960150
33Citroen C4 Picasso2034160
34Peugeot 8072072177
35Volkswagen Caravelle2248190
36Seat Alhambra1942191
37Volkswagen Sharan2275192
38Renault Espace1626209
39Ford Galaxy3968227
40Mercedes Viano2204252
41Chrysler Grand Voyager2876275
42Mercedes klasy R2326468

Auta sportowe i kabriolety

To najbardziej zróżnicowany segment pod względem niezawodności. W pierwszej 10. znalazły się modele bazujące na popularnych samochodach miejskich i kompaktowych (Opel Tigra, Audi TT, Peugeot 206 CC), więc ich awaryjność wypada na przyzwoitym poziomie. Z kolei supersamochody należą do grona rekordzistów całego rankingu niezawodności Warranty Direct.

Lp.Marka, modelŚredni koszt naprawy (zł)Indeks awaryjności
1Mazda MX-5100518
2Opel Tigra101734
3Audi TT138344
4Peugeot 206 CC144475
5Mercedes SLK2331101
6Volvo C701436103
7BMW serii 31686107
8Jaguar XK2162115
9Mercedes CLK2060119
9MG TF1852119
9Nissan 350Z3092119
9Volkswagen Eos1887119
13BMW Z41768125
14Volkswagen Scirocco2510129
15Mazda RX-82081135
16Smart Roadster1405154
17BMW serii 62693160
18Alfa Romeo GT1439204
19Mercedes SL3454225
20Alfa Romeo Brera2292233
21Audi A52474236
22Porsche Boxster3614246
23Porsche Cayman4220264
24BMW M33243405
25Porsche 911 (997)4959430
26Bentley Continental GT3158502
27Aston Martin DB97562508
28Audi R85011560
29Nissan GT-R17431626
30BMW M64414685
31BMW M54082704
32Maserati GranTurismo5740748
Oceny czytelników
[Głosów: 3 Średnia: 5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here