Przepływomierz

Za denerwujące przypadłości silnika samochodowego często odpowiada zwykłe zanieczyszczenie przepływomierza. Wyczyszczenie tego elementu powinno przywrócić silnikowi pełną sprawność.

Przyjemność z użytkowania samochodu skutecznie obniżają takie symptomy awarii jak spadek mocy, przerywanie podczas nabierania prędkości albo falowanie obrotów na biegu jałowym. Te dolegliwości mogą się utrzymywać przed długi czas, ale bywa, że samoistnie zanikają. Kierowcy wtedy bagatelizują problem, lecz nie ma gwarancji, że kiedyś nie powróci. Jeśli tym defektom dodatkowo towarzyszy zapalenie się kontrolki „check engine”, najprawdopodobniej mamy do czynienia z zabrudzonym przepływomierzem.

Co to jest przepływomierz?

Przepływomierz jest elementem, na podstawie którego sterownik komputera wylicza wstrzykiwaną dawkę paliwa. Określa ją, biorąc pod uwagę ilość „namierzonego” przez przepływomierz powietrza trafiającego do silnika. Gdy pojawiają się jakiekolwiek kłopoty z ustaleniem prawidłowego stanu powietrza, komputer zaczyna wyliczać niewłaściwą dawkę paliwa i pojawiają się problemy z rozwijaniem mocy. Z uwagi na to, że przepływomierza nie uznaje się za typową część eksploatacyjną, przy przebiegach przekraczających 100 tys. km nieruszany do tej pory element przestaje prawidłowo funkcjonować. By w jakimś stopniu wydłużyć trwałość przepływomierza, warto pamiętać o regularnej wymianie filtra powietrza.

Jak wyczyścić przepływomierz?

Defekty związane z nieodpowiednią pracą przepływomierza nie muszą oznaczać konieczności jego wymiany. Większość kierowców preferuje co jakiś czas czyścić przepływomierz z gromadzących się w nim zabrudzeń. Niektórzy decydują się zrobić to samodzielnie. Ten element często znajduje się w okolicach filtru powietrza. Pamiętajmy jednak, by nie czyścić go domowymi sposobami. W sklepach można kupić specjalną chemię do wymycia przepływomierza, opartą na szybkoschnących substancjach myjących. Preparaty nie kosztują dużo, bo od kilkunastu do ok. 40 zł. Stosując je mamy pewność, że przy okazji czyszczenia nie uszkodzimy tego wrażliwego na precyzję działania elementu.

Preparaty do czyszczenia przepływomierzy:

Przepływomierz
Do najczęstszych objawów brudnego przepływomierza zalicza się spadek mocy, szarpanie podczas jazdy i nieregularne obroty na biegu jałowym.

Redakcja poleca:

Szarpanie silnika i falujące obroty – najczęstsze przyczyny

Jak skasować kontrolkę check engine?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj