Przejęcie leasingu - otwierające

Oferty odstąpienia leasingu lub kredytu na auto stają się coraz popularniejsze. Jak przejąć leasing na samochód? Jakie są koszty przejęcia leasingu? Oto nasz poradnik.

Wcześniejszy wykup samochodu przed upływem minimalnego okresu trwania umowy leasingowej jest możliwy tylko za jego wartość rynkową. Zwykle wynosi ona więcej niż kwota pozostałych do spłaty rat, więc jest to rozwiązanie nieopłacalne. Z drugiej strony po przedterminowym zakończeniem umowy traci się nie tylko samochód, ale i wszystko, co do tej pory na niego wpłaciliśmy. Osoby chcące się „pozbyć” leasingu na auto szukają więc kogoś, kto przejmie jego zobowiązania i spłaci samochód do końca. Potencjalny klient musi być płatnikiem VAT, chyba że oferujemy przejęcie wynajmu długoterminowego. Ogłoszenia dotyczące odstąpienia leasingu najczęściej wyróżnia niska kwota „zakupu”. Oznacza ona przeważnie tzw. odstępne, czyli cenę przekazania leasingu, ustalaną przez sprzedającego. Oczywiście na jej zapłaceniu cała procedura się nie kończy.

NASZ SKLEP

Formalności do zapłacenia

W ogłoszeniu znajdziemy ponadto informacje dotyczące wysokości i ilości pozostałych do spłacenia rat (np. 48 rat po 980 zł netto), w tym tzw. ostatniej raty, mogącej się nieco różnić od pozostałych. Kolejną kwotą, jaką trzeba uiścić, jest koszt wykupu leasingu. Określa ona, co się dzieje z samochodem po zakończeniu okresu spłacania rat – czy zostaje wykupiony (jeśli tak, to za ile) czy leasingodawca go przejmuje. Dodatkowo trzeba ponieść koszty przeniesienia cesji umowy leasingowej. Poniżej podajemy przykładową specyfikację przejęcia leasingu na Citroena C4 z 2014 roku, z przebiegiem 85 tys. km. Rynkowa wartość auta wynosi ok. 54 tys. zł brutto.

Przejęcie leasingu - formalności
Przejęcie leasingu – formalności

Przejęcie leasingu – przykładowa symulacja

Tytuł płatnościnettobrutto
Odstępne11 000 zł13 530 zł
Raty miesięczne12 x 1770 zł12 x 2177 zł
Ostatnia rata (nr 13)320 zł394 zł
Koszt wykupu12 000 zł14 760 zł
Koszt cesji (opłata dla firmy leasingowej)520 zł640 zł
Razem45 080 zł55 448 zł

Odstępne – pole do negocjacji

Jak widać, przejmując leasing zapłacimy podobną kwotę jak kupując używane auto w tradycyjny sposób. O ile z wystawionej ceny samochodu można nieco „urwać” na np. pakiet podstawowych części, o tyle wartości rat i opłat leasingowych nie można negocjować. Co innego kwota odstępnego, którą określa osoba chcąca odstąpić leasing. Jeśli nie znajdzie chętnych osób, może nawet z niego zrezygnować, byle szybko „odciąć’ się od spłacania rat. Trzeba mieć na uwadze, że sporo aut w leasingu wykupowały ze sporym rabatem firmy, dlatego trafiają się prawdziwe okazje.

Co z ubezpieczeniem?

W kwestii ubezpieczenia jest kilka opcji: przejęcie „starego” ubezpieczenia, wykupienie nowej polisy na dotychczasowych warunkach lub zawarcie nowej polisy na nowych warunkach. Ostatni wariant może oznaczać wyższą składkę. Trzeba pamiętać, że wszystkie samochody leasingowe muszą mieć opłacony pełen pakiet OC/AC, którego najczęściej uiszcza się z góry.

Przejęcie kredytu

Przejęcie kredytu na samochód
Przejęcie kredytu na samochód

Opcja spłaty lub przejęcia pozostałych rat kredytu skierowana jest przede wszystkim do osób prywatnych, nie prowadzących działalności gospodarczej. Przejęcie zobowiązań wymaga oczywiście odpowiedniej zdolności kredytowej. W tym przypadku wszystkie podawane kwoty muszą być kwotami brutto, gdyż obie strony nie mają możliwości odprowadzenia podatku VAT. Tego typu transakcje odbywają się w obecności przedstawiciela banku, który zajmuje się formalnościami.

Wykup kredytu na auto jest możliwy na dwa sposoby:

1 Spłata kredytu

Kupujący i sprzedający ustalają kwotę transakcji, którą dzielą na część idącą na poczet zadłużenia i część trafiającą do sprzedającego. Następnie bank zdejmuje zastaw i wydaje dokumenty umożliwiające przerejestrowanie samochodu.

2 Przejęcie kredytu

Podobnie jak z umową leasingu: kupujący płaci sprzedającemu odstępne i przejmuje na siebie warunki spłaty kredytu. Najczęściej oznacza to jego ponowne zawarcie na nowych warunkach, gdyż oprocentowanie i ubezpieczenie kredytu może się zmienić przez upływający wiek i rosnący przebieg samochodu

Poniżej przedstawiamy przykładową symulację przejęcia kredytu na samochód Ford Focus 1.6 TDCi z 2011 roku, z przebiegiem 160 tys. km, o wartości rynkowej 32 000 zł.

Przejęcie kredytu: przykładowa symulacja

Tytuł płatnościkwota brutto
Odstępne10 000 zł
Raty miesięczne47 x 520 zł
Opłata dla banku za przepisanie umowy kredytowej450 zł
Inne koszty650 zł
Razem35 540 zł

Podsumowanie

Chcąc przejąć samochód w leasingu warto poszukać ofert z niskim kosztem odstępnego, lub najlepiej zredukowanym do zera. Przed podpisaniem formalności dobrze jest skontaktować się z przedstawicielem leasingodawcy w celu potwierdzenia deklarowanych przez odstępującego warunków umowy. Wszystkie koszty należy podliczyć, by nie okazało się, że nabyliśmy samochód drożej niż jest wyceniany na rynku.