Kontrola instalacji LPG

Zamontowanie gazu w samochodzie gwarantuje niższe rachunki za paliwo, ale może też przysporzyć problemów. Aby ich uniknąć, warto robić coroczny przegląd instalacji LPG.

Kontrola węży i opasek
Kontrola węży i opasek

Wizja dwa razy tańszej jazdy wciąż działa na kierowców jak magnes i wielu z nich decyduje się na montaż LPG w swoim aucie. Taka instalacja istotnie zwiększa oszczędności, ale nie ma się gwarancji, że będzie działać bezproblemowo. Na rynku dostępnych jest co prawda wiele instalacji markowych producentów, ale jej montaż jest bezpośrednią ingerencją w fabryczną konstrukcję auta i wymaga m.in. wpięcia do przewodów elektrycznych i węży układu chłodzenia, a także nawiercenia kolektora ssącego i dziur w nadwoziu. Dlatego nie można mieć pewności, że system zasilania gazem będzie bezobsługowy. Należy go regularnie kontrolować.

NASZ SKLEP

Wykonaj coroczny przegląd

Diagnostyka komputerowa
Diagnostyka komputerowa

W tym celu trzeba co roku udać się do warsztatu i zrobić przegląd instalacji, który kosztuje 100-150 zł. Na przeglądzie podłącza się komputer do sterownika instalacji i wgrywa się aktualną wersję oprogramowania. Oprócz tego za pomocą specjalnego płynu lub elektronicznego detektora sprawdza się stan szczelności elementów instalacji i ich łączeń. Na przeglądzie ma miejsce też kontrola stanu zużycia węży i opasek oraz przewodów pod autem, którymi biegnie rurka z gazem i przewody elektryczne. Zawsze też wymienia się filtry gazu – jeden w fazie ciekłej, drugi w lotnej.

Filtry gazu
Filtry gazu – używany i nowy

Zadbaj o swoją instalację

Sprawdzenie szczelności
Sprawdzenie szczelności

Kontrola stanu instalacji jest bardzo istotna w użytkowaniu auta z LPG, bo pozwala na bezstresową eksploatację i wydłuża jej żywotność. Unikniemy wtedy typowych problemów samochodów z „gazem”, objawiających się m.in. utrudnionym rozruchem, pogorszeniem osiągów lub charakterystycznym zapachem w okolicy auta.