NowościAktualnościPorsche 911 Sobiesława Zasady może być Twoje! Ile kosztuje?

Porsche 911 Sobiesława Zasady może być Twoje! Ile kosztuje?

Porsche 911 Dakar RED58 Special powstało tylko w 1 egzemplarzu dla upamiętnienia startu Sobiesława Zasady w Maratonie Londyn-Sydney w 1968 roku. Teraz ten samochód został wystawiony na sprzedaż. Sprawdź, ile trzeba zapłacić za to unikatowe auto.

Od końca lat 70. Porsche prowadzi fabryczny program Sonderwunsch (niem. „specjalne życzenie”), w ramach którego klienci z odpowiednio zasobnym portfelem mogą stworzyć wymarzony samochód w specyfikacji daleko odbiegającej od tego, co jest dostępne w konfiguratorze na stronie producenta z Zuffenhausen. Każdego roku fabrykę opuszczają nie więcej niż 3 takie auta.

Polski oddział marki postanowił skorzystać z możliwości, jakie daje ten program i we współpracy z Sobiesławem Zasadą przygotował unikatowy projekt RED58 Special. Samochód ten stanowi hołd dla legendarnego polskiego kierowcy rajdowego, który za sterami Porsche 911 przejechał wraz ze swoim pilotem Markiem Wachowskim w 1968 roku całą, liczącą kilkanaście tysięcy kilometrów trasę rajdu Londyn-Sydney, wygrywając australijski etap i kończąc ten wymagający maraton na doskonałej 4. pozycji.

Porsche 911 Dakar RED58 Special - tył

Za bazę do stworzenia opisywanego egzemplarza posłużyło standardowe Porsche 911 Dakar, które na tle pozostałych odmian wyróżnia się przede wszystkim podniesionym zawieszeniem, a jego produkcja została ograniczona do zaledwie 2500 sztuk. Do napędu tego auta służy 6-cylindrowy, podwójnie turbodoładowany bokser o pojemności 3,0 l, który rozwija 480 KM i 650 Nm. Jednostkę napędową połączono z 8-stopniową, dwusprzęgłową skrzynią biegów PDK, a moc jest rozdzielana pomiędzy wszystkie koła. Taka konfiguracja zapewnia przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 3,4 s i pozwala rozpędzić się do 240 km/h.

Porsche 911 Dakar RED58 Special - wnętrze

Porsche 911 Dakar RED58 Special otrzymało w sumie ponad 50 unikatowych rozwiązań, dzięki którym jest to naprawdę jedyny taki egzemplarz na świecie. Samochód został ręcznie polakierowany na kolor Blood Orange, który odpowiada barwie nadwozia rajdówki Zasady z 1968 roku, a na drzwiach pojawiły się plakietki z numerem startowym 58 i napis POLAND na tylnej klapie (również namalowane ręcznie). Do tego doszły jeszcze charakterystyczne detale w postaci m.in. bagażnika dachowego z kołem zapasowym i kanistrem oraz klatki bezpieczeństwa. Liczne modyfikacje wywindowały cenę auta z bazowego 1 189 000 zł do niebotycznych 2 198 542 zł.

Porsche 911 Dakar RED58 Special - bagażnik

Oficjalna prezentacja Porsche 911 Dakar RED58 Special miała miejsce w lipcu zeszłego roku na Pustyni Błędowskiej. Od tego czasu ten wyjątkowy samochód uczestniczył w różnych eventach motoryzacyjnych i był użyczany do testów, a nawet zwyciężył w ubiegłorocznym Rajdzie Żubrów – oczywiście z 93-letnim Sobiesławem Zasadą za kierownicą!

Aktualnie unikatowe Porsche 911 Dakar RED58 Special szuka nowego właściciela, a ogłoszenie o jego sprzedaży można znaleźć na portalu Otomoto. W ciągu niespełna roku to niepowtarzalne auto przejechało 18 371 km i jest obecnie wyceniane na 2 358 911 zł. Jesteśmy niezmiernie ciekawi dalszych losów tego egzemplarza – zostanie w kraju, a może zasili zbiory jakiegoś zagranicznego kolekcjonera? Czas pokaże.

Porsche 911 Dakar RED58 Special - ogłoszenie

Więcej o Porsche 911:

Porsche 911 – opis wersji i cennik

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji