Stolica Małopolski od lat zmaga się ze złą jakością powietrza. W ramach walki ze smogiem krakowscy urzędnicy będą jeździć elektrycznymi Hyundaiami Kona.

Krakowski Holding Komunalny S.A. zamówił 47 egzemplarzy elektrycznego Hyundaia Kona. Nowe auta zasilą floty m.in. Urzędu Miasta Krakowa, krakowskiej Straży Miejskiej oraz Zarządu Cmentarzy Komunalnych. Wczoraj prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przekazał wspomnianym instytucjom pierwszych 17 „elektryków”.

W swoim wystąpieniu prezydent Majchrowski podkreślił, że Kraków dba „o flotę niskoemisyjną pojazdów komunikacji miejskiej – wszystkie jeżdżące po mieście autobusy spełniają co najmniej wysoką normę Euro 5”. Dodał również, że zakup 47 Hyundaiów to dopiero początek rozwoju elektromobilności w stolicy Małopolski. Zgodnie z jego zapowiedzią „samochody zeroemisyjne sukcesywnie będą zastępować te spalinowe. Do końca roku 2024 będą stanowiły 30 procent floty Gminy Miejskiej Kraków”.

W materiałach prasowych pojawia się informacja, że elektryczne Hyundaie na pełnym ładowaniu mogą przejechać do 289 kilometrów. Oznacza to, że krakowski magistrat wybrał bazową wersję Kony electric, wyposażoną w silnik o mocy 136 KM i baterię o pojemności 39,2 kWh. Katalogowa cena tego modelu zaczyna się od 165 900 zł. W Krakowie zdecydowano się na 3-letnią umowę wynajmu aut, której operatorem została firm Arval Service Lease Polska. Do końca grudnia do krakowskich urzędów i instytucji mają trafić już wszystkie zamówione Hyundaie.

Zobacz również: Elektromobilność w Pałacu Prezydenckim

Rozbudowa floty aut elektrycznych wiąże się z rozwojem sieci stacji ładowania. Dlatego w kolejnym przetargu wyłoniono dostawcę 39 punktów ładowania, które pojawią się na terenie jednostek samorządowych użytkujących elektryczne Kony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj