Policyjny śmigłowiec

W policyjnej flocie znajdują się różne maszyny – w tym Belle 407GXi, które są w stanie wskazać funkcjonariuszom będącym na ziemi położenia poszukiwanego pojazdu.

W ciągu ostatnich miesięcy flotę lotnictwa policji wzmocniły trzy Belle 407GXi. W porównaniu do swoich poprzedników śmigłowiec wyróżnia się większą kabiną (poza dwuosobową załogą mieści pięciu pasażerów), czterołopatowym śmigłem oraz nową jednostką napędową – silnik Rolls-Royce M250-C47E/4 FADEC o mocy ponad 700 KM z systemem cyfrowego sterowania i kontroli. Maszyna może osiągać prędkość 246 km/h. Na jednym tankowaniu jest w stanie pokonać dystans 624 km. Bell został wyposażony w cyfrową awionikę G1000H NXi Integrated Flight Deck firmy Garmin.

Przez producenta zostały doposażone w system obserwacji lotniczej o wartości 18,5 mln zł. Pierwszy z nowych śmigłowców trafił na wyposażenie polskiej policji na początku grudnia ubiegłego roku, jednak wrócił do Pragi, by u producenta, wraz z dwoma kolejnymi zakupionymi maszynami, przejść doposażenie w niezbędny sprzęt.

Redakcja poleca: Zima zaskoczy drogowców? ITD zatrzymało dowody odśnieżarek!

Śmigłowce mają wykonywać zróżnicowane zadania. Dzięki zamontowanym głowicom optoelektronicznym i szperaczom będą mogły teraz prowadzić obserwację w każdych warunkach pogodowych, zarówno w dzień, jak i w nocy. Dodatkowo sprzężenie laserowego dalmierza z systemem GPS pozwoli na precyzyjne określenie odległości obserwowanego celu. Dzięki laserowemu wskaźnikowi i iluminatorowi podczerwieni możliwe będzie np. wskazanie funkcjonariuszom będącym na ziemi położenia poszukiwanego pojazdu czy odnalezionej w ciemności osoby. Obraz, w czasie rzeczywistym będzie można transmitować wraz z innymi danymi dotyczącymi obiektu na stacjonarne i ruchome stanowiska odbiorcze.

Zakupione śmigłowce to kolejny etap modernizacji lotnictwa Policji, której koszt to blisko 62 mln zł pochodzące z Programu Modernizacji Policji. W ostatnim czasie lotnictwo polskiej Policji zostało wzbogacone też o trzy śmigłowce Black Hawk. Zakup dwóch tego typu śmigłowców o wartości blisko 143 mln zł sfinansowano ze środków Programu Modernizacji Policji (dostawa w 2018 r.), a jeden – ze środków rezerwy celowej na kwotę blisko 79 mln zł (dostawa w 2019 r.).

Fot. BKS KGP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here