Mylnie ustawione znaki lub głębsze znaczenie niektórych z nich sprawiają, że kierowcy nie zawsze zdają sobie sprawę z dozwolonej prędkości na danym odcinku drogi. Przedstawiamy 10 specyficznych sytuacji i podpowiadamy, jak się zachować.

Przekroczenie dozwolonej prędkości jest jednym z najczęstszych powodów wystawiania kierowcom mandatów. Użytkownicy dróg często są świadomi tego, że jadą za szybko, jednak w niektórych przypadkach mogą nie zdawać sobie z tego sprawy. Wychodzą wtedy braki w znajomości znaczenia znaków, które też mogą zostać mylnie rozstawione. A w czasie jazdy trudno o szybkie przypomnienie sobie, gdzie dany znak obowiązuje, co go odwołuje itp.

Wiedza „z gwiazdką”

Ogólnie przyjęte zasady mówią jasno, że znak ograniczenia prędkości odwołują następujące przypadki: inny znak ograniczenia prędkości, znak „koniec zakazów”, skrzyżowanie, początek strefy zamieszkania i koniec lub początek obszaru zabudowanego. Trzeba jednak przy tym dokładnie przypomnieć sobie definicję skrzyżowania (nie jest to połączenie każdego rodzaju drogi), a także zapoznać się m.in. z przepisami dotyczącymi pojazdów z przyczepą (niektóre obowiązujące ograniczenia ich nie dotyczą). Jeszcze inaczej jest w strefie zamieszkania, gdzie skrzyżowanie nie odwołuje przestrzegania narzuconej prędkości.

10 sytuacji-pułapek, na które nieświadomie mogą nabrać się kierowcy

1 Ograniczenie szybkości dla pojazdu z przyczepą

Ograniczenie szybkości dla pojazdu z przyczepą

Jeśli pod tabliczką informującą o rozpoczęciu obszaru zabudowanego widnieje ograniczenie prędkości większe niż 60 km/h, nie dotyczy ono wszystkich pojazdów, w tym tych z przyczepą. W tej sytuacji dla auta z podczepioną przyczepą pozostaje ograniczenie do 50 km/h (60 km/h w godzinach 23:00-5:00).

2 Ograniczenie prędkości i koniec drogi ekspresowejOgraniczenie prędkości i koniec drogi ekspresowej

Jeśli na końcu drogi szybkiego ruchu widzimy znak ograniczający prędkość, nie odwołuje go nawet odpowiedni znak informujący o końcu drogi ekspresowej. Dlatego dane ograniczenie obowiązuje do najbliższego skrzyżowania. Dopiero za nim – jeśli nie ma obszaru zabudowanego – można przyspieszyć do 90 km/h (na drodze jednojezdniowej).

3 Droga ekspresowa jednojezdniowa

Droga ekspresowa jednojezdniowaW Polsce występują sporadycznie, a znak informujący nie różni się od tego stawianego na trasach dwujezdniowych. Jeśli droga szybkiego ruchu ma jedną jezdnię, można na niej się poruszać do 100 km/h. Jeśli dwie – 120 km/h.

4 Ograniczenie i droga ekspresowa

Ograniczenie i droga ekspresowaJeśli po minięciu znaku ograniczającego prędkość napotkamy znak „początek drogi ekspresowej”, nie możemy od razu przyspieszyć do 120 km/h. Ten znak nie odwołuje dozwolonej szybkości, a może to zrobić dopiero skrzyżowanie lub znak ją odwołujący.