paliwa podatki

Gdyby nie podatki, litr paliwa na stacji kosztowałby mniej więcej 2,70 zł! Wszystko przez składniki, które tworzą koszt paliwa.

Co składa się na cenę benzyny i oleju napędowego na polskich stacjach? Poza marżą na detaliczną cenę paliwa wpływają:

NASZ SKLEP
  • opłata paliwowa (za wprowadzenie paliw na krajowy rynek) wynosząca w 2019 r. 133,21 zł/m³ dla benzyny i 297,61 zł/m³ dla oleju napędowego

oraz

  • akcyza (1540 zł/m³ dla benzyny i 1171 zł/m³ dla oleju napędowego).

Są to opłaty stałe więc ich procentowy udział w cenie detalicznej zmienia się w zależności od ceny netto paliwa. Podatek VAT jest naliczany od ceny detalicznej paliwa powiększonej o opłatę paliwową oraz akcyzę.

Ile procent podatku w paliwie w UE?

Wśród krajów Unii Europejskiej paliwo w Polsce jest jednym z tańszych (pomijamy w tym momencie kwestie siły nabywczej, która jest niska. Zobacz: Ceny paliw w Europie w stosunku do zarobków). Jak podaje e-petrol.pl w notowaniach z 24 kwietnia 2019 benzyna bezołowiowa kosztuje 5,18 zł/litr (tylko w trzech państwach jest tańsza – Rumunia, Litwa, Bułgaria), a olej napędowy – 5,14 zł/l (także w trzech krajach płaci się za litr mniej niż u nas – Bułgaria, Litwa, Luksemburg).

A jak wygląda kwestia podatków zawartych w paliwie w Europie, czyli które państwa każą kierowcom płacić najwyższe daniny? Z zebranych danych wynika, że pod tym względem sytuacja wygląda u nas naprawdę dobrze. Według najnowszych informacji Komisji Europejskiej, w Polsce wszystkie dodatkowe obciążenia wynoszą w detalicznej cenie benzyny 51%, a oleju napędowego – 47%.

W tym pierwszym przypadku mniej podatków odprowadzają od nas jedynie Bułgarzy (49%), a w drugim – mieszkańcy Bułgarii (46%) i Luksemburga (45%). Średnio w Europie jest to 60% dla „bezołowiówki” i 54% dla diesla.

Paliwa w Polsce są nie tylko jednymi z najtańszych w Europie, ale także najmniej obciążonymi przez podatki – akcyzę i opłatę paliwową.

Dane dla wszystkich państw podajemy w tabeli poniżej (uszeregowane malejąco wg podatków zawartych w cenie benzyny bezołowiowej 95). Największe podatki płacą natomiast mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Holandii i Włoch.

paliwa podatki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj