Współpraca reklamowaPlug & Charge – patent na łatwiejsze ładowanie samochodu elektrycznego

Plug & Charge – patent na łatwiejsze ładowanie samochodu elektrycznego

Plug & Charge to funkcja, która ułatwia ładowanie aut elektrycznych. Wystarczy znaleźć kompatybilną ładowarkę i podłączyć kabel do ładowania – samochód rozpocznie ładowanie automatycznie, bez konieczności autoryzacji za pomocą karty lub aplikacji.

Ładowanie samochodów elektrycznych w publicznej sieci ładowania jest coraz łatwiejsze, choćby z uwagi na unijną dyrektywę, która nakazuje możliwość dokonania jednorazowej płatności za sesję uzupełniania energii, bez konieczności rejestracji u danego dostawcy.

Najwygodniejszą formą ładowania na publicznych stacjach jest jednak Plug & Charge. Jak to działa? W przypadku odpowiedniej ładowarki wystarczy podłączyć przewód do złącza ładowania samochodu i gotowe. Nie trzeba przykładać karty, uruchamiać aplikacji czy dokonywać płatności. Zupełnie jak w przypadku ładowania w domu.

Funkcję Plug & Charge w Polsce oferują parki ładowania Ionity, które obecnie są zlokalizowane przy głównych krajowych arteriach; ich dodatkową zaletą jest bardzo wysoka moc ładowania, maksymalnie 350 kW. W rezultacie ładowanie od 10 do 80% trwa od kilkunastu do około 30 minut, korzystamy bowiem z maksymalnej wydajności architektury samochodu.

ionity_mapa_2023
Funkcja Plug & Charge jest obsługiwana głównie przez stacje ładowania Ionity.

Funkcja Plug & Charge jest dostępna w większości nowych aut elektrycznych oraz w ramach abonamentów z kartami do ładowania, które oferuje wielu producentów. Przykładem jest tu usługa Powerpass od Skody – użytkownik musi zarejestrować się tylko raz i korzystając z dedykowanej karty, zyskuje dostęp do sieci ładowarek niemal wszystkich popularnych dostawców. Nie musi się osobno rejestrować, pobierać aplikacji itd. W dodatku może liczyć na stałe stawki cen za energię. Usługa Powerpass obejmuje obecnie ponad 660 000 punktów ładowania w całej Europie.

Oczywiście Powerpass obejmuje funkcję Plug & Charge oraz dostęp do stacji Ionity. Korzystanie z usługi ułatwia nowa aplikacja MyŠkoda, która pozwala wyszukiwać punkty obsługujące Plug & Charge. „Plug & Charge to metoda autoryzacji, z której mogą korzystać nasi klienci posiadający samochody z rodziny Enyaq na kompatybilnych stacjach ładowania” – mówi Jaromír Mendl, menedżer produktu Skoda dla rodziny Enyaq. „Wystarczy zaparkować przy ładowarce, podłączyć kabel zasilający do samochodu i poczekać, aż samochód i ładowarka zaczną się komunikować. Po nawiązaniu połączenia pojazd po prostu identyfikuje się z ładowarką, a ładowanie rozpoczyna się automatycznie – nie jest wymagana autoryzacja karty ani aplikacji mobilnej” – wyjaśnia Mendl. „Metoda identyfikacji i autoryzacji pojazdu i użytkownika jest nie tylko bardzo prosta, ale także całkowicie bezpieczna. To zasługa protokołu komunikacyjnego pomiędzy pojazdem a stacją ładowania (ISO 15118)” – dodaje Simona Galiová, odpowiedzialna za Plug & Charge w Skodzie.

Skoda Enyaq Plug & Charge
Idea stacji Ionity z funkcją Plug & Charge to zapowiedź koncepcji elektromobilności na przyszłość – mocne stacje z łatwym dostępem pozwolą szybko naładować samochód w trasie. Z funkcji mogą korzystać m.in. użytkownicy Skody Enyaq.

Korzystanie z funkcji Plug & Charge wiąże się jednak z kilkoma warunkami. Pierwsza jest natury technicznej: oczywiście funkcja musi być obsługiwana przez daną ładowarkę. Zgodne ładowarki zostaną wyświetlone użytkownikowi w aplikacji MyŠkoda. Funkcja jest obsługiwana przede wszystkim przez ładowarki w sieci IONITY, którą Grupa Volkswagen, a co za tym idzie także Skoda, pomaga rozwijać. Kolejnym wymaganiem jest oprogramowanie pojazdu: funkcja Plug & Charge w samochodach z rodziny Enyaq wymaga oprogramowania ME3.1 lub nowszego. Oprogramowanie można jednak bezpłatnie zaktualizować w autoryzowanych serwisach Skody.

aplikacja MySkoda Ionity
Planowanie trasy wraz z przystankami na ładowanie i wyszukiwanie stacji z obsługą funkcji Plug & Charge umożliwia pokładowa nawigacja w Skodzie Enyaq lub mobilna aplikacja MySkoda – można więc wygodnie robić to także poza samochodem.
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji