NowościAktualnościOznaczenia modeli BMW. Sprawdź, jak rozszyfrować nazewnictwo BMW

Oznaczenia modeli BMW. Sprawdź, jak rozszyfrować nazewnictwo BMW

Stosowany przez BMW system nazewnictwa aut może wydawać się coraz bardziej skomplikowany. Tłumaczymy, skąd biorą się oznaczenia poszczególnych modeli.

Rosnąca liczba linii modelowych oraz zróżnicowanie układów napędowych sprawiły, że nazwy modeli BMW coraz trudniej rozszyfrować. Niemiecki producent powołał do życia nawet specjalny dział, zajmujący się „nazewnictwem strategicznym i identyfikacją pojazdów”. W podcaście „Changing Lanes” BMW wyjaśnia „kod” stosowany przy oznaczaniu poszczególnych modeli.

Jak BMW nazywa swoje samochody?

W nazewnictwie modeli BMW podstawę stanowią oznaczenia liczbowe – seria 1 określa kompaktowego hatchbacka, z kolei serie 3, 5 i 7 to klasyczne sedany. W produkcji są również auta o różnych typach nadwozia oznaczane cyframi parzystymi. Wszystkie SUV-y producenta z Monachium określane są przy pomocy litery „X” oraz odpowiedniej cyfry mówiącej o wielkości pojazdu. Z kolei litera „Z” oznacza dwumiejscowego roadstera.

Aby lepiej zrozumieć metodykę nazewnictwa poszczególnych modeli, w podcaście podano przykład flagowej limuzyny 745e. Pierwsza cyfra oznacza oczywiście serię 7, jednak interpretacja pozostałych dwóch cyfr już nie jest tak prosta, odkąd przestały one określać pojemność skokową silnika. Obecnie pod uwagę brana jest moc samochodu wyrażona w kilowatach – liczba 45 będzie zatem oznaczać auto napędzane silnikiem o mocy pomiędzy 300 a 350 kW. Z kolei litera „e” na końcu oznaczenia dotyczy egzemplarzy z napędem hybrydowym plug-in. W przypadku modeli z silnikiem benzynowym będzie to odpowiednio litera „i”, z kolei w przypadku Diesli – litera „d”.

Zupełnie inne znaczenie będzie miała litera „i” znajdująca się nie na końcu, a na początku nazwy danego modelu. Wówczas powie nam ona, że mamy do czynienia z autem o napędzie elektrycznym (np. i3, iX3, iX). Z kolei wielka litera „M” oznacza sportową wersję modelu. W większości przypadków znajdzie się ona na początku nazwy modelu, jedynie w SUV-ach oraz autach z serii „Z” stanie na samym jej końcu. Wersje „M” cechuje również brak rozwinięcia oznaczenia modelu jak chodzi o moc w kW – w ich przypadku pojawia się jedynie cyfra mówiąca o danej serii (np. M3, M5).

Jeśli dany pojazd posiada napęd na 4 koła, wówczas w nazwie modelu pojawi się określenie „xDrive”. „sDrive” będzie oznaczać samochód z napędem na jedną oś – niezależnie czy przednią czy tylną. To określenie pojawi się jednak wyłącznie w nazwach SUV-ów (zatem modeli z literą „X” w nazwie) oraz oraz samochodów z serii „Z”. W przypadku modeli z napędem elektrycznym przenoszonym na jedną oś, na końcu nazwy zamiast „sDrive” pojawi się oznaczenie „eDrive”.

Dowiedz się więcej na temat oznaczeń poszczególnych modeli BMW:

Oznaczenia BMW – modele i generacje

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji